Noi 60 +66,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 171 -8,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 608 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 53 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 nov 24: 52 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 48 noi dec 24: 232 rulate, prima înmatriculare ian 25: 59 noi ian 25: 196 rulate, prima înmatriculare feb 25: 51 noi feb 25: 263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 246 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 272 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 224 rulate, prima înmatriculare iun 25: 29 noi iun 25: 244 rulate, prima înmatriculare iul 25: 68 noi iul 25: 311 rulate, prima înmatriculare aug 25: 102 noi aug 25: 303 rulate, prima înmatriculare sep 25: 85 noi sep 25: 268 rulate, prima înmatriculare oct 25: 57 noi oct 25: 269 rulate, prima înmatriculare nov 25: 54 noi nov 25: 261 rulate, prima înmatriculare dec 25: 117 noi dec 25: 249 rulate, prima înmatriculare ian 26: 27 noi ian 26: 191 rulate, prima înmatriculare feb 26: 33 noi feb 26: 272 rulate, prima înmatriculare mar 26: 39 noi mar 26: 232 rulate, prima înmatriculare apr 26: 34 noi apr 26: 198 rulate, prima înmatriculare mai 26: 33 noi mai 26: 197 rulate, prima înmatriculare iun 26: 48 noi iun 26: 183 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 216 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 210 rulate, prima înmatriculare sep 26: 48 noi sep 26: 236 rulate, prima înmatriculare oct 26: 62 noi oct 26: 202 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 52 222 dec 24 48 232 ian 25 59 196 feb 25 51 263 mar 25 34 246 apr 25 38 272 mai 25 26 224 iun 25 29 244 iul 25 68 311 aug 25 102 303 sep 25 85 268 oct 25 57 269 nov 25 54 261 dec 25 117 249 ian 26 27 191 feb 26 33 272 mar 26 39 232 apr 26 34 198 mai 26 33 197 iun 26 48 183 iul 26 42 216 aug 26 34 210 sep 26 48 236 oct 26 62 202
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 50 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 8 rulate, prima înmatriculare 2004: 8 rulate, prima înmatriculare 2005: 6 rulate, prima înmatriculare 2006: 8 rulate, prima înmatriculare 2007: 16 rulate, prima înmatriculare 2008: 13 rulate, prima înmatriculare 2009: 12 rulate, prima înmatriculare 2010: 9 rulate, prima înmatriculare 2011: 12 rulate, prima înmatriculare 2012: 8 rulate, prima înmatriculare 2013: 10 rulate, prima înmatriculare 2014: 5 rulate, prima înmatriculare 2015: 9 rulate, prima înmatriculare 2016: 7 rulate, prima înmatriculare 2017: 11 rulate, prima înmatriculare 2018: 9 rulate, prima înmatriculare 2019: 10 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 rulate, prima înmatriculare 2022: 11 noi 2022: 3 rulate, prima înmatriculare 2023: 49 noi 1999 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 1999 0 1 2000 0 2 2001 0 0 2002 0 2 2003 0 8 2004 0 8 2005 0 6 2006 0 8 2007 0 16 2008 0 13 2009 0 12 2010 0 9 2011 0 12 2012 0 8 2013 0 10 2014 0 5 2015 0 9 2016 0 7 2017 0 11 2018 0 9 2019 0 10 2020 0 1 2021 0 1 2022 11 3 2023 49 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 37 16,0% DACIA 33 14,3% BMW 19 8,2% FORD 18 7,8% MERCEDES-BENZ 18 7,8% RENAULT 17 7,4% AUDI 16 6,9% SKODA 13 5,6% OPEL 10 4,3% TOYOTA 9 3,9%
Toate (24) Mărci: valoare, vehicule, cotă HYUNDAI 8 3,5% SEAT 7 3,0% SUZUKI 5 2,2% KIA 4 1,7% MAZDA 3 1,3% PEUGEOT 3 1,3% NISSAN 2 0,9% SUBARU 2 0,9% VOLVO 2 0,9% ALFA ROMEO 1 0,4% CITROEN 1 0,4% HONDA 1 0,4% PORSCHE 1 0,4% TESLA 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA LOGAN 16 6,9% VOLKSWAGEN GOLF 13 5,6% VOLKSWAGEN PASSAT 10 4,3% AUDI A4 8 3,5% MERCEDES-BENZ CLASA E 8 3,5% SKODA OCTAVIA 7 3,0% BMW SERIA 3 6 2,6% DACIA DUSTER 6 2,6% TOYOTA C-HR 6 2,6% AUDI A6 5 2,2%
Toate (99) Modele: valoare, vehicule, cotă BMW SERIA 5 5 2,2% DACIA SANDERO 5 2,2% RENAULT TALISMAN 5 2,2% FORD FOCUS 4 1,7% KIA SPORTAGE 4 1,7% OPEL ASTRA 4 1,7% SEAT LEON 4 1,7% BMW X1 3 1,3% DACIA SPRING 3 1,3% FORD KUGA 3 1,3% HYUNDAI TUCSON 3 1,3% MERCEDES-BENZ CLASA C 3 1,3% RENAULT SCENIC 3 1,3% SKODA FABIA 3 1,3% VOLKSWAGEN SHARAN 3 1,3% DACIA JOGGER 2 0,9% FORD FIESTA 2 0,9% FORD MONDEO 2 0,9% FORD TRANSIT 2 0,9% FORD TRANSIT CUSTOM 2 0,9% HYUNDAI I30 2 0,9% HYUNDAI KONA 2 0,9% MERCEDES-BENZ CLASA A 2 0,9% NISSAN QASHQAI 2 0,9% RENAULT AUSTRAL 2 0,9% RENAULT CLIO 2 0,9% RENAULT MEGANE 2 0,9% SEAT IBIZA 2 0,9% SUZUKI SX4 2 0,9% VOLKSWAGEN TIGUAN 2 0,9% VOLKSWAGEN TOURAN 2 0,9% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2 0,9% ALFA ROMEO GIULIETTA 1 0,4% AUDI A5 1 0,4% AUDI E-TRON 1 0,4% AUDI Q5 1 0,4% BMW M4 1 0,4% BMW SERIA 2 1 0,4% BMW SERIA 7 1 0,4% BMW X3 1 0,4% BMW X4 1 0,4% CITROEN C5 1 0,4% DACIA LODGY 1 0,4% FORD FUSION 1 0,4% FORD PUMA 1 0,4% FORD TRANSIT/TOURNEO 1 0,4% HONDA CR-V 1 0,4% HYUNDAI I40 1 0,4% MAZDA 2 1 0,4% MAZDA 5 1 0,4% MAZDA 6 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLA 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA B 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLC 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLE 1 0,4% MERCEDES-BENZ VITO 1 0,4% OPEL ANTARA 1 0,4% OPEL CORSA 1 0,4% OPEL INSIGNIA 1 0,4% OPEL TIGRA 1 0,4% OPEL VECTRA 1 0,4% OPEL ZAFIRA 1 0,4% PEUGEOT 308 1 0,4% PEUGEOT 407 1 0,4% PEUGEOT 5008 1 0,4% PORSCHE PANAMERA 1 0,4% RENAULT CAPTUR 1 0,4% RENAULT KADJAR 1 0,4% RENAULT LAGUNA 1 0,4% SEAT TOLEDO 1 0,4% SKODA KAROQ 1 0,4% SKODA KODIAQ 1 0,4% SKODA SUPERB 1 0,4% SUBARU IMPREZA 1 0,4% SUBARU XV 1 0,4% SUZUKI S-CROSS 1 0,4% SUZUKI SWIFT 1 0,4% SUZUKI VITARA 1 0,4% TESLA MODEL 3 1 0,4% TOYOTA AVENSIS 1 0,4% TOYOTA AYGO X 1 0,4% TOYOTA YARIS 1 0,4% VOLKSWAGEN BORA 1 0,4% VOLKSWAGEN CC 1 0,4% VOLKSWAGEN FOX 1 0,4% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,4% VOLKSWAGEN POLO 1 0,4% VOLVO V40 1 0,4% VOLVO XC60 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 54 23,4% Compacte (C) 50 21,6% Medii (D) 43 18,6% Mici (B) 37 16,0% Mari și de lux (E) 20 8,7% Monovolume (MPV) 17 7,4% Utilitare 5 2,2% Mini (A) 4 1,7% Sport 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 171 74,0% Noi 60 26,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 124 53,7% Benzină 57 24,7% Hibrid 32 13,9% GPL 13 5,6% Electric 5 2,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 200 86,6% Companie 31 13,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 77 33,3% Berlină 60 26,0% Berlină cu hayon 48 20,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 42 18,2% Cabriolet 2 0,9% Cupeu 2 0,9%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 54 23,4% 75-109 kW 97 42,0% 110-149 kW 61 26,4% 150-219 kW 12 5,2% 220 kW și peste 2 0,9% Necompletat 5 2,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 25 10,8% 1000-1399 cmc 32 13,9% 1400-1599 cmc 57 24,7% 1600-1999 cmc 89 38,5% 2000-2999 cmc 22 9,5% 3000 cmc și peste 1 0,4% Necompletat 5 2,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.