Înmatriculări în județul Botoșani, iulie 2023

Noi50+47,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare486+1,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări811

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri137

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 44 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199901
200001
200103
2002011
200306
2004015
2005021
2006041
2007033
2008055
2009044
2010059
2011044
2012031
2013030
2014026
2015016
2016010
2017011
201807
201907
202007
202102
202263
2023440

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13825,7%
AUDI6311,8%
BMW478,8%
OPEL336,2%
FORD315,8%
RENAULT315,8%
DACIA264,9%
NISSAN224,1%
VOLVO193,5%
HYUNDAI152,8%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA152,8%
MERCEDES-BENZ142,6%
SKODA142,6%
SEAT101,9%
PEUGEOT91,7%
KIA81,5%
SUZUKI61,1%
TESLA61,1%
CITROEN40,7%
MAZDA40,7%
SSANGYONG40,7%
FIAT30,6%
SMART30,6%
HONDA20,4%
MITSUBISHI20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT366,7%
AUDI A4336,2%
VOLKSWAGEN GOLF326,0%
BMW SERIA 3203,7%
NISSAN QASHQAI163,0%
VOLKSWAGEN TOURAN163,0%
OPEL ASTRA152,8%
VOLKSWAGEN POLO142,6%
AUDI A6132,4%
BMW SERIA 5132,4%
Toate (138)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS132,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,2%
DACIA DUSTER101,9%
RENAULT MEGANE101,9%
VOLVO XC6091,7%
AUDI A381,5%
AUDI Q561,1%
DACIA SANDERO61,1%
OPEL CORSA61,1%
TOYOTA C-HR61,1%
VOLKSWAGEN CADDY61,1%
DACIA LOGAN50,9%
DACIA SPRING50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,9%
RENAULT CLIO50,9%
RENAULT SCENIC50,9%
SKODA FABIA50,9%
SKODA OCTAVIA50,9%
TESLA MODEL Y50,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
BMW SERIA 140,7%
BMW X140,7%
BMW X340,7%
FORD C-MAX40,7%
FORD MONDEO40,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
RENAULT KADJAR40,7%
SEAT IBIZA40,7%
SUZUKI VITARA40,7%
VOLVO V5040,7%
FORD GRAND C-MAX30,6%
HYUNDAI I3030,6%
HYUNDAI IX3530,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
PEUGEOT 40730,6%
RENAULT ESPACE30,6%
SMART FORFOUR30,6%
TOYOTA YARIS CROSS30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLVO XC9030,6%
CITROEN C520,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI I2020,4%
OPEL MERIVA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
TOYOTA LAND CRUISER20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO S6020,4%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD GALAXY10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA CERATO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ 216 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SSANGYONG ACTYON10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL 310,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13224,6%
Medii (D)11321,1%
Compacte (C)11220,9%
Monovolume (MPV)6812,7%
Mici (B)5911,0%
Mari și de lux (E)315,8%
Mini (A)132,4%
Utilitare61,1%
Neclasificate10,2%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48690,7%
Noi509,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41978,2%
Benzină7514,0%
Hibrid224,1%
Electric122,2%
GPL71,3%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50494,0%
Companie326,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24946,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11421,3%
Berlină cu hayon9317,4%
Berlină7413,8%
Cabriolet50,9%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10820,1%
75-109 kW27952,1%
110-149 kW11822,0%
150-219 kW183,4%
220 kW și peste10,2%
Necompletat122,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc173,2%
1000-1399 cmc529,7%
1400-1599 cmc11822,0%
1600-1999 cmc29154,3%
2000-2999 cmc468,6%
Necompletat122,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26532,7%
AUDI10613,1%
BMW769,4%
OPEL566,9%
FORD404,9%
MERCEDES-BENZ344,2%
DACIA334,1%
RENAULT303,7%
SKODA283,5%
SEAT172,1%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT151,8%
TOYOTA151,8%
VOLVO141,7%
CITROEN91,1%
HYUNDAI81,0%
LAND ROVER81,0%
NISSAN70,9%
SUZUKI60,7%
FIAT50,6%
HONDA50,6%
MAZDA50,6%
MITSUBISHI50,6%
CHEVROLET40,5%
KIA30,4%
SMART30,4%
JAGUAR20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12289,1%
Export1510,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3324,1%
OPEL2216,1%
FORD1510,9%
DACIA107,3%
AUDI85,8%
FIAT75,1%
BMW64,4%
RENAULT64,4%
DAEWOO42,9%
SKODA42,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI32,2%
MITSUBISHI32,2%
PEUGEOT32,2%
SEAT32,2%
ALFA ROMEO21,5%
MAZDA21,5%
MERCEDES-BENZ21,5%
VOLVO21,5%
JEEP10,7%
NISSAN10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.