Înmatriculări în județul Mureș, iulie 2023

Noi215+15,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare908-14,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.300

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri262

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 14 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 26 rulate, prima înmatriculare2004: 37 rulate, prima înmatriculare2005: 51 rulate, prima înmatriculare2006: 59 rulate, prima înmatriculare2007: 63 rulate, prima înmatriculare2008: 70 rulate, prima înmatriculare2009: 61 rulate, prima înmatriculare2010: 64 rulate, prima înmatriculare2011: 83 rulate, prima înmatriculare2012: 73 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 26 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 189 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999014
199905
200004
200105
2002016
2003026
2004037
2005051
2006059
2007063
2008070
2009061
2010064
2011083
2012073
2013046
2014049
2015035
2016037
2017028
2018026
2019028
2020015
202106
2022267
20231890

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22419,9%
DACIA14713,1%
AUDI11410,2%
BMW948,4%
MERCEDES-BENZ625,5%
RENAULT575,1%
SKODA575,1%
FORD554,9%
OPEL443,9%
NISSAN322,8%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI292,6%
TOYOTA262,3%
SUZUKI232,0%
VOLVO222,0%
KIA171,5%
MITSUBISHI161,4%
PEUGEOT151,3%
SEAT151,3%
FIAT90,8%
CITROEN80,7%
MAZDA80,7%
TESLA60,5%
LAND ROVER50,4%
SMART50,4%
JEEP40,4%
SSANGYONG40,4%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
DAIHATSU20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
LADA20,2%
MINI20,2%
SANTANA20,2%
CADILLAC10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
HUMMER10,1%
LANCIA10,1%
TATA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF554,9%
VOLKSWAGEN PASSAT494,4%
AUDI A4454,0%
DACIA DUSTER423,7%
BMW SERIA 3343,0%
DACIA SANDERO332,9%
DACIA SPRING272,4%
DACIA LOGAN262,3%
BMW SERIA 5242,1%
SKODA OCTAVIA232,0%
Toate (228)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI222,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN211,9%
AUDI A3191,7%
AUDI A6191,7%
RENAULT MEGANE191,7%
VOLKSWAGEN POLO171,5%
DACIA JOGGER161,4%
VOLKSWAGEN TOURAN161,4%
AUDI Q5151,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,3%
OPEL ASTRA151,3%
BMW X3131,2%
KIA SPORTAGE131,2%
SKODA FABIA131,2%
FORD FOCUS121,1%
OPEL CORSA121,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,0%
FORD KUGA100,9%
FORD FIESTA90,8%
HYUNDAI TUCSON90,8%
VOLKSWAGEN SHARAN90,8%
RENAULT KOLEOS80,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,7%
VOLVO XC6080,7%
FORD MONDEO70,6%
MITSUBISHI OUTLANDER70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
BMW X160,5%
BMW X560,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,5%
MITSUBISHI ASX60,5%
RENAULT SCENIC60,5%
RENAULT TRAFIC60,5%
VOLKSWAGEN MULTIVAN60,5%
VOLKSWAGEN T-ROC60,5%
AUDI Q350,4%
HYUNDAI I3050,4%
MAZDA 350,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
SUZUKI SX450,4%
TESLA MODEL Y50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
TOYOTA COROLLA50,4%
TOYOTA RAV450,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
HYUNDAI IX3540,4%
OPEL VIVARO40,4%
PEUGEOT 30740,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SEAT LEON40,4%
SKODA KAMIQ40,4%
SKODA ROOMSTER40,4%
SKODA SUPERB40,4%
VOLKSWAGEN UP40,4%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 130,3%
FIAT ULYSSE30,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD S-MAX30,3%
FORD TRANSIT30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
RENAULT CLIO30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA YETI30,3%
SMART FORTWO30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
AUDI A520,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X420,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
CITROEN DS520,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP COMPASS20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA SORENTO20,2%
LADA 4X420,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A710,1%
AUDI S310,1%
AUDI SQ510,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV34730,9%
Compacte (C)21819,4%
Medii (D)17215,3%
Mici (B)13211,8%
Monovolume (MPV)13211,8%
Mari și de lux (E)615,4%
Mini (A)423,7%
Utilitare70,6%
Neclasificate60,5%
Sport60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare90880,9%
Noi21519,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină69461,8%
Benzină26723,8%
Hibrid817,2%
Electric464,1%
GPL353,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică93182,9%
Companie19217,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51946,2%
Berlină cu hayon22520,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21118,8%
Berlină14713,1%
Cabriolet100,9%
Cupeu100,9%
Furgon10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21819,4%
75-109 kW50945,3%
110-149 kW28425,3%
150-219 kW565,0%
220 kW și peste100,9%
Necompletat464,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc948,4%
1000-1399 cmc12811,4%
1400-1599 cmc23020,5%
1600-1999 cmc50945,3%
2000-2999 cmc11310,1%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat464,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN34326,4%
AUDI13810,6%
BMW1259,6%
FORD1007,7%
OPEL937,2%
MERCEDES-BENZ715,5%
DACIA614,7%
RENAULT594,5%
SKODA534,1%
PEUGEOT262,0%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN231,8%
TOYOTA221,7%
HYUNDAI211,6%
SUZUKI201,5%
SEAT171,3%
FIAT151,2%
LAND ROVER151,2%
VOLVO151,2%
CITROEN120,9%
CHEVROLET110,8%
MAZDA110,8%
MITSUBISHI80,6%
MINI60,5%
JAGUAR50,4%
JEEP40,3%
KIA40,3%
SMART40,3%
ALFA ROMEO30,2%
HONDA30,2%
PORSCHE30,2%
MASERATI20,2%
ARO10,1%
CAMI10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17968,3%
Export8331,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7127,1%
VOLKSWAGEN4617,6%
OPEL3513,4%
FORD238,8%
RENAULT166,1%
BMW103,8%
MERCEDES-BENZ103,8%
AUDI83,1%
DAEWOO83,1%
SKODA83,1%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT62,3%
SEAT51,9%
NISSAN41,5%
PEUGEOT41,5%
CHEVROLET20,8%
HONDA20,8%
HYUNDAI10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%
SUBARU10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.