Înmatriculări în județul Satu Mare, iulie 2023

Noi97+18,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare463-24,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări697

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri161

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 92 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199902
200003
200105
2002014
2003011
2004023
2005017
2006037
2007029
2008028
2009023
2010036
2011043
2012035
2013023
2014026
2015020
2016019
2017014
2018016
2019012
202008
202105
202254
2023921

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11520,5%
DACIA7513,4%
BMW498,8%
AUDI437,7%
MERCEDES-BENZ356,2%
FORD346,1%
RENAULT274,8%
OPEL254,5%
SKODA223,9%
PEUGEOT193,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN142,5%
VOLVO112,0%
CITROEN91,6%
MAZDA81,4%
SUZUKI81,4%
TOYOTA81,4%
HYUNDAI71,2%
KIA71,2%
FIAT61,1%
SEAT61,1%
MITSUBISHI40,7%
PORSCHE40,7%
CHRYSLER30,5%
HONDA30,5%
SSANGYONG30,5%
CHEVROLET20,4%
JEEP20,4%
SMART20,4%
TESLA20,4%
HUMMER10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
LAND ROVER10,2%
MASERATI10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT356,3%
DACIA DUSTER346,1%
VOLKSWAGEN GOLF325,7%
DACIA SPRING193,4%
AUDI A4183,2%
BMW SERIA 3122,2%
AUDI A6112,0%
DACIA SANDERO112,0%
FORD FOCUS112,0%
OPEL ASTRA112,0%
Toate (177)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA91,6%
VOLKSWAGEN POLO91,6%
BMW SERIA 581,4%
DACIA LOGAN81,4%
SKODA FABIA81,4%
VOLKSWAGEN TOURAN81,4%
BMW X371,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,3%
FORD FIESTA61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,1%
RENAULT MEGANE61,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,1%
VOLVO XC6061,1%
OPEL CORSA50,9%
RENAULT CLIO50,9%
AUDI Q540,7%
CITROEN C4 PICASSO40,7%
FORD KUGA40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,7%
NISSAN QASHQAI40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
PEUGEOT 20640,7%
TOYOTA RAV440,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,7%
AUDI A530,5%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 130,5%
BMW X630,5%
FIAT DOBLO30,5%
FORD C-MAX30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
PEUGEOT 20730,5%
PORSCHE CAYENNE30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SKODA KAROQ30,5%
SSANGYONG KORANDO30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
SUZUKI SX430,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO XC9030,5%
AUDI A320,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X120,4%
BMW X220,4%
BMW X520,4%
BMW X720,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CHRYSLER SEBRING20,4%
CITROEN C320,4%
DACIA DOKKER20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD TRANSIT20,4%
JEEP CHEROKEE20,4%
KIA CEED20,4%
MAZDA 220,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLK20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN PRIMASTAR20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL VIVARO20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 30820,4%
PEUGEOT 500820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TESLA MODEL Y20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW I410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X REIHE10,2%
BMW X410,2%
BMW Z310,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA PRELUDE10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI TERRACAN10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA RIO10,2%
LADA 1200 S10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MASERATI GHIBLI10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL KARL10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15427,5%
Compacte (C)9817,5%
Medii (D)8915,9%
Mici (B)7212,9%
Monovolume (MPV)6812,1%
Mari și de lux (E)315,5%
Mini (A)295,2%
Sport91,6%
Neclasificate50,9%
Utilitare50,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46382,7%
Noi9717,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37567,0%
Benzină11720,9%
Hibrid335,9%
Electric223,9%
GPL132,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46983,8%
Companie9116,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24343,4%
Berlină cu hayon11821,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10618,9%
Berlină7513,4%
Cabriolet122,1%
Cupeu61,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11320,2%
75-109 kW24944,5%
110-149 kW13323,8%
150-219 kW264,6%
220 kW și peste173,0%
Necompletat223,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc264,6%
1000-1399 cmc6211,1%
1400-1599 cmc14425,7%
1600-1999 cmc22540,2%
2000-2999 cmc7413,2%
3000 cmc și peste71,2%
Necompletat223,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19227,5%
BMW7711,0%
AUDI639,0%
MERCEDES-BENZ608,6%
FORD486,9%
OPEL436,2%
SKODA365,2%
DACIA344,9%
RENAULT253,6%
TOYOTA121,7%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT111,6%
VOLVO111,6%
CITROEN101,4%
SEAT101,4%
HYUNDAI91,3%
LAND ROVER81,1%
MAZDA81,1%
NISSAN60,9%
FIAT50,7%
MINI40,6%
CHEVROLET30,4%
JAGUAR30,4%
KIA30,4%
SUZUKI30,4%
DAEWOO20,3%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12275,8%
Export3823,6%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2817,4%
VOLKSWAGEN2817,4%
FORD2213,7%
OPEL2113,0%
AUDI127,5%
SKODA85,0%
MERCEDES-BENZ63,7%
PEUGEOT63,7%
BMW53,1%
FIAT53,1%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT53,1%
MAZDA31,9%
KIA21,2%
SEAT21,2%
ALFA ROMEO10,6%
CITROEN10,6%
DAEWOO10,6%
HYUNDAI10,6%
LAMBORGHINI10,6%
MITSUBISHI10,6%
NISSAN10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.