Înmatriculări în județul Tulcea, iulie 2023

Noi72+20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare150+1,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări501

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri72

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040601999: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 17 noi2023: 55 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200000
200100
200201
200302
200405
200508
2006010
200709
2008012
2009011
201009
2011011
2012013
201305
2014012
201501
201607
201708
201808
2019011
202006
202100
2022170
2023550

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4018,0%
DACIA3114,0%
RENAULT2511,3%
SKODA167,2%
BMW115,0%
HYUNDAI115,0%
OPEL115,0%
VOLVO115,0%
AUDI83,6%
FORD83,6%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ73,2%
SUZUKI62,7%
TOYOTA62,7%
NISSAN52,3%
MITSUBISHI41,8%
KIA31,4%
MAZDA31,4%
PEUGEOT31,4%
SSANGYONG31,4%
JAGUAR20,9%
SEAT20,9%
ALFA ROMEO10,5%
CITROEN10,5%
DAIHATSU10,5%
FIAT10,5%
JEEP10,5%
PORSCHE10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER167,3%
VOLKSWAGEN PASSAT115,0%
DACIA LOGAN94,1%
RENAULT ARKANA94,1%
VOLKSWAGEN GOLF94,1%
VOLVO XC6094,1%
OPEL ASTRA62,7%
SKODA FABIA62,7%
SKODA OCTAVIA62,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN62,7%
Toate (98)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A452,3%
RENAULT MEGANE52,3%
HYUNDAI TUCSON41,8%
BMW SERIA 331,4%
BMW SERIA 531,4%
BMW X331,4%
DACIA SPRING31,4%
NISSAN QASHQAI31,4%
SUZUKI VITARA31,4%
DACIA SANDERO20,9%
FORD C-MAX20,9%
FORD FOCUS20,9%
FORD KUGA20,9%
HYUNDAI I2020,9%
HYUNDAI I3020,9%
JAGUAR XF20,9%
MAZDA 320,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,9%
MERCEDES-BENZ GLC20,9%
MITSUBISHI ASX20,9%
NISSAN X-TRAIL20,9%
OPEL ZAFIRA20,9%
PEUGEOT 40720,9%
RENAULT CAPTUR20,9%
RENAULT KADJAR20,9%
RENAULT LAGUNA20,9%
RENAULT TALISMAN20,9%
SKODA SUPERB20,9%
VOLKSWAGEN CC20,9%
VOLKSWAGEN TOURAN20,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,9%
ALFA ROMEO 15610,5%
AUDI A310,5%
AUDI A610,5%
AUDI Q510,5%
BMW SERIA 110,5%
BMW SERIA 210,5%
CITROEN C510,5%
DACIA JOGGER10,5%
DAIHATSU TERIOS10,5%
FIAT FREEMONT10,5%
FORD FIESTA10,5%
FORD MONDEO10,5%
HYUNDAI I1010,5%
HYUNDAI KONA10,5%
HYUNDAI SANTA FE10,5%
JEEP COMPASS10,5%
KIA SPORTAGE10,5%
KIA STONIC10,5%
KIA XCEED10,5%
MAZDA CX-3010,5%
MERCEDES-BENZ EQB10,5%
MERCEDES-BENZ GLB10,5%
MERCEDES-BENZ SLK10,5%
MITSUBISHI SPACE STAR10,5%
OPEL CORSA10,5%
OPEL MOKKA10,5%
OPEL VIVARO10,5%
PEUGEOT 50810,5%
PORSCHE CAYENNE10,5%
RENAULT AUSTRAL10,5%
RENAULT ESPACE10,5%
RENAULT KANGOO10,5%
SEAT ATECA10,5%
SEAT IBIZA10,5%
SKODA KAMIQ10,5%
SKODA KODIAQ10,5%
SSANGYONG KORANDO10,5%
SSANGYONG REXTON10,5%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,5%
SUZUKI IGNIS10,5%
SUZUKI SWIFT10,5%
SUZUKI SX410,5%
TOYOTA C-HR10,5%
TOYOTA COROLLA10,5%
TOYOTA LAND CRUISER10,5%
TOYOTA RAV410,5%
TOYOTA YARIS10,5%
VOLKSWAGEN CADDY10,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,5%
VOLKSWAGEN LUPO10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,5%
VOLKSWAGEN T-ROC10,5%
VOLKSWAGEN TAIGO10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLVO S6010,5%
VOLVO V4010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV9442,3%
Compacte (C)3716,7%
Medii (D)3415,3%
Mici (B)2410,8%
Monovolume (MPV)156,8%
Mari și de lux (E)83,6%
Mini (A)73,2%
Neclasificate20,9%
Sport10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15067,6%
Noi7232,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12455,9%
Benzină5424,3%
Hibrid3013,5%
GPL94,1%
Electric52,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică18382,4%
Companie3917,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9040,5%
Berlină cu hayon5022,5%
Berlină4218,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3716,7%
Cupeu20,9%
Cabriolet10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3817,1%
75-109 kW9241,4%
110-149 kW7332,9%
150-219 kW146,3%
Necompletat52,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2310,4%
1000-1399 cmc3314,9%
1400-1599 cmc5022,5%
1600-1999 cmc9141,0%
2000-2999 cmc209,0%
Necompletat52,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11623,2%
DACIA5310,6%
AUDI479,4%
OPEL408,0%
BMW377,4%
SKODA316,2%
FORD285,6%
MERCEDES-BENZ234,6%
RENAULT173,4%
SEAT163,2%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,6%
HYUNDAI122,4%
FIAT91,8%
MAZDA81,6%
VOLVO71,4%
DAEWOO51,0%
MITSUBISHI51,0%
LAND ROVER40,8%
CHEVROLET30,6%
CITROEN30,6%
NISSAN30,6%
TOYOTA30,6%
ALFA ROMEO20,4%
HONDA20,4%
KIA20,4%
SMART20,4%
BENTLEY10,2%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
DODGE10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
MCC10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SUZUKI10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5779,2%
Export1520,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1419,4%
OPEL1013,9%
DACIA912,5%
SEAT79,7%
DAEWOO56,9%
FORD56,9%
RENAULT56,9%
AUDI34,2%
PEUGEOT34,2%
BMW22,8%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA22,8%
CHEVROLET11,4%
LAND ROVER11,4%
MAZDA11,4%
MERCEDES-BENZ11,4%
SAAB11,4%
SMART11,4%
TOYOTA11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.