Înmatriculări în județul Neamț, iulie 2023

Noi112+14,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare581-9,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări823

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri93

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 19 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 93 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199904
200003
200104
200206
2003018
2004025
2005038
2006035
2007037
2008040
2009053
2010045
2011055
2012041
2013028
2014035
2015020
2016028
2017017
2018018
2019014
202006
202104
2022193
2023930

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15322,1%
DACIA659,4%
AUDI568,1%
BMW547,8%
RENAULT446,3%
FORD405,8%
MERCEDES-BENZ385,5%
NISSAN304,3%
SKODA304,3%
OPEL243,5%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT182,6%
PEUGEOT172,5%
VOLVO172,5%
TOYOTA162,3%
SUZUKI131,9%
HYUNDAI121,7%
KIA101,4%
FIAT81,2%
CITROEN50,7%
LAND ROVER50,7%
MITSUBISHI50,7%
LEXUS40,6%
PORSCHE40,6%
TESLA40,6%
JEEP30,4%
MAZDA30,4%
MINI30,4%
ALFA ROMEO20,3%
JAGUAR20,3%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
HONDA10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF456,5%
VOLKSWAGEN PASSAT253,6%
DACIA DUSTER223,2%
NISSAN QASHQAI192,7%
AUDI A4182,6%
BMW SERIA 3172,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,5%
FORD FOCUS162,3%
RENAULT MEGANE162,3%
DACIA SANDERO152,2%
Toate (193)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN152,2%
DACIA SPRING142,0%
AUDI A3121,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,7%
AUDI A6111,6%
SKODA FABIA101,4%
SKODA OCTAVIA101,4%
AUDI Q591,3%
DACIA LOGAN91,3%
OPEL ASTRA91,3%
SEAT IBIZA91,3%
VOLVO XC6091,3%
BMW SERIA 181,2%
BMW X181,2%
BMW X381,2%
RENAULT CAPTUR81,2%
SUZUKI GRAND VITARA81,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,2%
BMW SERIA 560,9%
FORD FIESTA60,9%
FORD KUGA60,9%
VOLKSWAGEN POLO60,9%
SEAT LEON50,7%
AUDI A540,6%
DACIA JOGGER40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,6%
MERCEDES-BENZ VITO40,6%
NISSAN JUKE40,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
PEUGEOT 50840,6%
RENAULT SCENIC40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN JETTA40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
FIAT PUNTO30,4%
HYUNDAI I2030,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
LEXUS NX30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL CORSA30,4%
RENAULT AUSTRAL30,4%
RENAULT CLIO30,4%
TESLA MODEL Y30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN BORA30,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,4%
VOLVO V5030,4%
BMW X420,3%
FIAT STILO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA SORENTO20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MINI ONE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30720,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA SCALA20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V4020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
BMW I810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHRYSLER SEBRING10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU CUORE10,1%
DFSK SERES 310,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD KA10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI I1010,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA SOUL10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS IS10,1%
MASERATI GRANDSPORT10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VANEO10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,1%
MITSUBISHI SPACE STAR10,1%
NISSAN ALMERA TINO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21831,5%
Compacte (C)16223,4%
Medii (D)8912,8%
Mici (B)8111,7%
Monovolume (MPV)7410,7%
Mari și de lux (E)334,8%
Mini (A)253,6%
Neclasificate40,6%
Sport40,6%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58183,8%
Noi11216,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47067,8%
Benzină15021,6%
Hibrid395,6%
Electric253,6%
GPL91,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60186,7%
Companie9213,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30944,6%
Berlină cu hayon14420,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14020,2%
Berlină8812,7%
Cupeu91,3%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13920,1%
75-109 kW33047,6%
110-149 kW16924,4%
150-219 kW223,2%
220 kW și peste81,2%
Necompletat253,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc426,1%
1000-1399 cmc8111,7%
1400-1599 cmc16624,0%
1600-1999 cmc30644,2%
2000-2999 cmc689,8%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat253,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21325,9%
AUDI769,2%
BMW718,6%
OPEL698,4%
FORD576,9%
DACIA435,2%
SKODA435,2%
MERCEDES-BENZ415,0%
RENAULT354,3%
SEAT253,0%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA232,8%
PEUGEOT202,4%
VOLVO141,7%
CITROEN81,0%
HONDA81,0%
HYUNDAI81,0%
NISSAN70,9%
FIAT60,7%
KIA60,7%
LAND ROVER60,7%
ALFA ROMEO50,6%
CHEVROLET50,6%
SUZUKI50,6%
MINI40,5%
MITSUBISHI40,5%
DAEWOO30,4%
JEEP30,4%
MAZDA30,4%
JAGUAR20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6772,0%
Export2526,9%
Înmatriculat pentru export11,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1819,4%
DACIA1718,3%
FORD88,6%
OPEL88,6%
MERCEDES-BENZ55,4%
RENAULT55,4%
AUDI33,2%
BMW33,2%
DAEWOO33,2%
FIAT33,2%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT33,2%
SEAT33,2%
SKODA33,2%
ALFA ROMEO22,2%
LANCIA22,2%
NISSAN22,2%
TOYOTA22,2%
CHEVROLET11,1%
CITROEN11,1%
HYUNDAI11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.