Înmatriculări în județul Ilfov, iulie 2023

Noi651+17,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare506-18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.135

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri127

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 1 noi2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 1 noi2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 61 rulate, prima înmatriculare2019: 60 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 63 noi2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 585 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199901
200001
200100
200201
200301
2004010
2005014
2006010
2007016
2008018
2009128
2010025
2011043
2012027
2013030
2014034
2015021
2016119
2017040
2018061
2019060
2020014
2021116
20226312
20235851

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA19516,9%
TOYOTA1139,8%
SKODA1129,7%
VOLKSWAGEN978,4%
BMW887,6%
RENAULT675,8%
MERCEDES-BENZ655,6%
AUDI585,0%
TESLA544,7%
FORD443,8%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI403,5%
PEUGEOT302,6%
OPEL242,1%
VOLVO221,9%
KIA181,6%
SUZUKI171,5%
MAZDA131,1%
CUPRA100,9%
MINI100,9%
PORSCHE100,9%
SEAT100,9%
NISSAN90,8%
CITROEN80,7%
SSANGYONG70,6%
SMART60,5%
HONDA50,4%
FIAT40,3%
LEXUS40,3%
MASERATI30,3%
DS20,2%
JAGUAR20,2%
MITSUBISHI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
CHEVROLET10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LAND ROVER10,1%
LANDWIND10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN827,1%
SKODA OCTAVIA464,0%
TOYOTA YARIS393,4%
TESLA MODEL Y332,9%
DACIA SPRING312,7%
DACIA JOGGER302,6%
VOLKSWAGEN GOLF302,6%
DACIA DUSTER282,4%
RENAULT MEGANE232,0%
SKODA KODIAQ232,0%
Toate (218)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO221,9%
VOLKSWAGEN PASSAT201,7%
BMW SERIA 3181,6%
TESLA MODEL 3171,5%
HYUNDAI TUCSON161,4%
TOYOTA YARIS CROSS151,3%
AUDI A4141,2%
BMW SERIA 5141,2%
TOYOTA COROLLA141,2%
BMW X3131,1%
FORD KUGA131,1%
MERCEDES-BENZ GLC131,1%
RENAULT CLIO131,1%
BMW X5121,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,0%
TOYOTA C-HR121,0%
SKODA FABIA111,0%
AUDI A3100,9%
FORD FOCUS100,9%
SKODA KAROQ100,9%
SKODA SCALA100,9%
AUDI A590,8%
AUDI A690,8%
BMW SERIA 190,8%
HYUNDAI I2090,8%
OPEL ASTRA90,8%
TOYOTA PRIUS90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,7%
PEUGEOT 30880,7%
RENAULT CAPTUR80,7%
SKODA SUPERB80,7%
TOYOTA RAV480,7%
VOLVO XC6080,7%
CUPRA FORMENTOR70,6%
FORD PUMA70,6%
FORD TOURNEO CONNECT70,6%
HYUNDAI ELANTRA70,6%
KIA SPORTAGE70,6%
MERCEDES-BENZ GLE70,6%
SUZUKI SX470,6%
SUZUKI VITARA70,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN70,6%
AUDI Q560,5%
BMW X160,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,5%
MINI COOPER60,5%
RENAULT ARKANA60,5%
VOLKSWAGEN TAIGO60,5%
VOLKSWAGEN TOURAN60,5%
PEUGEOT 20850,4%
PEUGEOT 300850,4%
SEAT LEON50,4%
SSANGYONG KORANDO50,4%
TOYOTA PROACE50,4%
VOLKSWAGEN T-ROC50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
BMW X640,3%
HYUNDAI I3040,3%
KIA XCEED40,3%
MAZDA 340,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
OPEL CORSA40,3%
VOLKSWAGEN POLO40,3%
AUDI Q730,3%
BMW X230,3%
FORD MONDEO30,3%
HONDA CR-V30,3%
KIA NIRO30,3%
KIA STONIC30,3%
MAZDA 230,3%
MERCEDES-BENZ EQS30,3%
MINI COUNTRYMAN30,3%
NISSAN QASHQAI30,3%
OPEL VIVARO30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 50830,3%
PORSCHE 91130,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SMART EQ FORTWO30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN ID 430,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO V9030,3%
VOLVO XC4030,3%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X720,2%
CITROEN C320,2%
CUPRA BORN20,2%
DACIA LODGY20,2%
DS DS720,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD FIESTA20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
LEXUS NX20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
PORSCHE MACAN20,2%
PORSCHE PANAMERA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
TESLA MODEL S20,2%
TESLA MODEL X20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ASTON MARTIN DBX10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI TT10,1%
BMW IX10,1%
BMW X410,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA LEON10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40935,4%
Compacte (C)23220,1%
Mici (B)22219,2%
Medii (D)1149,9%
Monovolume (MPV)736,3%
Mari și de lux (E)484,1%
Mini (A)413,5%
Sport111,0%
Neclasificate60,5%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi65156,3%
Rulate, prima înmatriculare50643,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38533,3%
Benzină31427,1%
Hibrid26222,6%
Electric11610,0%
GPL796,8%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66757,6%
Companie49042,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41235,6%
Berlină cu hayon30526,4%
Berlină24321,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16914,6%
Cupeu161,4%
Cabriolet121,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW29325,3%
75-109 kW33328,8%
110-149 kW30025,9%
150-219 kW817,0%
220 kW și peste353,0%
Necompletat1159,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc18516,0%
1000-1399 cmc1089,3%
1400-1599 cmc29425,4%
1600-1999 cmc33829,2%
2000-2999 cmc1038,9%
3000 cmc și peste131,1%
Necompletat11610,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA27112,7%
VOLKSWAGEN26812,6%
BMW25612,0%
FORD1627,6%
SKODA1617,5%
RENAULT1537,2%
OPEL1517,1%
MERCEDES-BENZ1175,5%
AUDI1155,4%
PEUGEOT673,1%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI522,4%
TOYOTA522,4%
SEAT321,5%
KIA291,4%
LAND ROVER241,1%
CHEVROLET211,0%
FIAT211,0%
MAZDA211,0%
NISSAN211,0%
SUZUKI190,9%
VOLVO160,7%
CITROEN150,7%
HONDA140,7%
SMART120,6%
MINI110,5%
MITSUBISHI110,5%
PORSCHE50,2%
JAGUAR40,2%
JEEP40,2%
SUBARU40,2%
TESLA40,2%
ALFA ROMEO30,1%
DAEWOO30,1%
LEXUS30,1%
DS20,1%
SSANGYONG20,1%
ALPINA10,0%
ASTON MARTIN10,0%
DODGE10,0%
IVECO10,0%
LADA10,0%
MASERATI10,0%
MCC10,0%
SAAB10,0%
SCANIA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10683,5%
Export1713,4%
Înmatriculat pentru export43,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2015,7%
DACIA1713,4%
VOLKSWAGEN1713,4%
RENAULT1511,8%
DAEWOO118,7%
FORD118,7%
PEUGEOT75,5%
BMW53,9%
HYUNDAI43,1%
SKODA43,1%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ32,4%
AUDI21,6%
KIA21,6%
SMART21,6%
VOLVO21,6%
CITROEN10,8%
HONDA10,8%
MAZDA10,8%
SEAT10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.