Înmatriculări în județul Sibiu, iulie 2023

Noi187+10,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare751-4,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.115

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri136

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 13 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 43 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 52 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 48 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 20 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 167 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999013
199902
200006
2001011
2002015
2003019
2004027
2005041
2006043
2007047
2008052
2009055
2010048
2011053
2012041
2013048
2014043
2015028
2016029
2017031
2018036
2019032
2020014
2021011
2022206
20231670

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16517,6%
DACIA11111,8%
BMW9610,2%
AUDI758,0%
MERCEDES-BENZ555,9%
FORD535,7%
RENAULT464,9%
SKODA454,8%
HYUNDAI343,6%
NISSAN313,3%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI313,3%
OPEL293,1%
SEAT262,8%
TOYOTA212,2%
MAZDA192,0%
PEUGEOT161,7%
VOLVO161,7%
TESLA111,2%
KIA91,0%
CITROEN70,7%
MITSUBISHI60,6%
FIAT50,5%
LAND ROVER40,4%
PORSCHE40,4%
SUBARU40,4%
HONDA30,3%
MINI30,3%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF424,5%
AUDI A4363,9%
DACIA SANDERO323,4%
DACIA LOGAN303,2%
VOLKSWAGEN PASSAT272,9%
DACIA SPRING242,6%
BMW SERIA 3232,5%
VOLKSWAGEN POLO232,5%
DACIA DUSTER212,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN181,9%
Toate (221)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 1171,8%
BMW X3171,8%
RENAULT MEGANE171,8%
SKODA OCTAVIA171,8%
VOLKSWAGEN TOURAN161,7%
NISSAN QASHQAI151,6%
HYUNDAI TUCSON141,5%
FORD FOCUS131,4%
BMW SERIA 5121,3%
AUDI A3111,2%
FORD FIESTA111,2%
SEAT LEON101,1%
SUZUKI VITARA101,1%
SEAT IBIZA91,0%
SKODA FABIA91,0%
TESLA MODEL Y91,0%
AUDI A670,8%
BMW X170,8%
FORD KUGA70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
OPEL ASTRA70,8%
OPEL CORSA70,8%
SKODA KODIAQ70,8%
SUZUKI GRAND VITARA70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,6%
NISSAN JUKE60,6%
OPEL INSIGNIA60,6%
RENAULT CLIO60,6%
SUZUKI SX460,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,6%
AUDI A550,5%
AUDI Q550,5%
AUDI Q750,5%
FORD PUMA50,5%
HYUNDAI KONA50,5%
SEAT ALHAMBRA50,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
VOLVO XC6050,5%
DACIA JOGGER40,4%
FORD FUSION40,4%
HYUNDAI I2040,4%
HYUNDAI I3040,4%
KIA SPORTAGE40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
SKODA SUPERB40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
BMW SERIA 230,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW SERIA 730,3%
FORD C-MAX30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 530,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 300830,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SKODA ROOMSTER30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
TOYOTA RAV430,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO S9030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A720,2%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 820,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD TOURNEO CUSTOM20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA CEED20,2%
KIA PICANTO20,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUBARU LEGACY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A210,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA FR-V10,1%
HYUNDAI COUPE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28930,8%
Compacte (C)18019,2%
Mici (B)15716,7%
Medii (D)13114,0%
Monovolume (MPV)869,2%
Mari și de lux (E)424,5%
Mini (A)343,6%
Neclasificate111,2%
Sport60,6%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75180,1%
Noi18719,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină52155,5%
Benzină27729,5%
Hibrid727,7%
Electric404,3%
GPL283,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82187,5%
Companie11712,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41143,8%
Berlină cu hayon21723,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17018,1%
Berlină12012,8%
Cabriolet121,3%
Cupeu80,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21923,3%
75-109 kW36338,7%
110-149 kW25427,1%
150-219 kW495,2%
220 kW și peste131,4%
Necompletat404,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc687,2%
1000-1399 cmc14115,0%
1400-1599 cmc20421,7%
1600-1999 cmc38841,4%
2000-2999 cmc929,8%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat404,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20918,7%
BMW11810,6%
AUDI11210,0%
DACIA948,4%
OPEL837,4%
MERCEDES-BENZ797,1%
FORD736,5%
SKODA554,9%
RENAULT423,8%
HYUNDAI292,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT242,2%
TOYOTA242,2%
PEUGEOT232,1%
NISSAN191,7%
CITROEN181,6%
SUZUKI181,6%
FIAT131,2%
VOLVO111,0%
LAND ROVER100,9%
MAZDA100,9%
CHEVROLET60,5%
JEEP60,5%
KIA50,4%
MITSUBISHI50,4%
PORSCHE50,4%
ALFA ROMEO40,4%
HONDA40,4%
SUBARU30,3%
MINI20,2%
SMART20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
GMC10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
TESLA10,1%
TRANSILVANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9670,6%
Export4029,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2316,9%
VOLKSWAGEN2316,9%
DACIA1914,0%
RENAULT128,8%
MERCEDES-BENZ107,4%
FORD75,1%
AUDI64,4%
BMW53,7%
PEUGEOT53,7%
SKODA53,7%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO32,2%
NISSAN32,2%
CHEVROLET21,5%
FIAT21,5%
PORSCHE21,5%
ALFA ROMEO10,7%
CITROEN10,7%
LADA10,7%
LANCIA10,7%
LAND ROVER10,7%
MINI10,7%
MITSUBISHI10,7%
SEAT10,7%
SUZUKI10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.