Înmatriculări în județul Hunedoara, iulie 2023

Noi124-25,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare540-17,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.032

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri140

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 16 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 107 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199905
200006
200107
2002010
2003013
2004019
2005034
2006022
2007030
2008047
2009041
2010040
2011056
2012035
2013030
2014027
2015019
2016020
2017024
2018020
2019016
202007
202112
2022161
20231070

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9914,9%
VOLKSWAGEN9614,5%
RENAULT558,3%
AUDI548,1%
FORD477,1%
BMW456,8%
NISSAN385,7%
SKODA304,5%
OPEL263,9%
MERCEDES-BENZ213,2%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT203,0%
SUZUKI192,9%
VOLVO182,7%
HYUNDAI172,6%
MAZDA152,3%
TOYOTA111,7%
KIA91,4%
CITROEN81,2%
MITSUBISHI71,1%
SEAT71,1%
FIAT40,6%
HONDA40,6%
CHEVROLET30,5%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
DAEWOO10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN355,3%
VOLKSWAGEN GOLF324,8%
DACIA DUSTER304,5%
AUDI A4284,2%
RENAULT MEGANE243,6%
DACIA SANDERO213,2%
NISSAN QASHQAI203,0%
VOLKSWAGEN PASSAT203,0%
FORD FOCUS192,9%
BMW SERIA 3142,1%
Toate (177)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA142,1%
OPEL ASTRA111,7%
BMW SERIA 591,4%
RENAULT CLIO91,4%
VOLKSWAGEN POLO91,4%
AUDI A381,2%
SKODA FABIA81,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,2%
DACIA JOGGER71,1%
FORD FIESTA71,1%
FORD KUGA71,1%
HYUNDAI I3071,1%
AUDI A660,9%
BMW X360,9%
DACIA SPRING60,9%
NISSAN QASHQAI+260,9%
SUZUKI GRAND VITARA60,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,9%
AUDI A550,8%
FORD MONDEO50,8%
KIA CEED50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
PEUGEOT 50850,8%
RENAULT SCENIC50,8%
VOLVO V4050,8%
VOLVO XC6050,8%
BMW X140,6%
HONDA CIVIC40,6%
HYUNDAI IX3540,6%
MAZDA CX-540,6%
MITSUBISHI OUTLANDER40,6%
NISSAN JUKE40,6%
NISSAN X-TRAIL40,6%
OPEL CORSA40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
AUDI Q530,5%
BMW X430,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
MAZDA 230,5%
MAZDA 330,5%
MAZDA 530,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
PEUGEOT 20730,5%
PEUGEOT 300830,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SKODA KAMIQ30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO S4030,5%
BMW SERIA 120,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X620,3%
FIAT 50020,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 200820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SEAT LEON20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI IGNIS20,3%
SUZUKI SAMURAI20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI SX420,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V6020,3%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
BMW I310,2%
BMW X510,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET NUBIRA10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PLURIEL10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XANTIA10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DAEWOO MUSSO10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DS DS710,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA STONIC10,2%
LEXUS IS10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN PIXO10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 100710,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19429,2%
Compacte (C)15923,9%
Mici (B)11517,3%
Medii (D)9414,2%
Monovolume (MPV)548,1%
Mari și de lux (E)263,9%
Mini (A)162,4%
Utilitare40,6%
Neclasificate10,2%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54081,3%
Noi12418,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39459,3%
Benzină19930,0%
Hibrid365,4%
GPL243,6%
Electric111,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58387,8%
Companie8112,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26339,6%
Berlină cu hayon14521,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12418,7%
Berlină12018,1%
Cabriolet71,1%
Cupeu50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18127,3%
75-109 kW29744,7%
110-149 kW14622,0%
150-219 kW253,8%
220 kW și peste40,6%
Necompletat111,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc7210,8%
1000-1399 cmc10315,5%
1400-1599 cmc18227,4%
1600-1999 cmc23535,4%
2000-2999 cmc598,9%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat111,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19118,5%
FORD10610,3%
DACIA888,5%
OPEL848,1%
BMW757,3%
AUDI727,0%
RENAULT555,3%
SKODA525,0%
MERCEDES-BENZ504,8%
PEUGEOT393,8%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI242,3%
HYUNDAI222,1%
NISSAN191,8%
SEAT181,7%
MAZDA161,6%
CITROEN131,3%
TOYOTA131,3%
MITSUBISHI101,0%
VOLVO101,0%
FIAT90,9%
HONDA90,9%
KIA80,8%
LAND ROVER70,7%
DAEWOO60,6%
DAIHATSU50,5%
CHEVROLET40,4%
JEEP40,4%
SMART40,4%
MCC30,3%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LANCIA20,2%
SAAB20,2%
DODGE10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12085,7%
Export2014,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD2820,0%
DACIA2417,1%
OPEL2014,3%
VOLKSWAGEN1812,9%
AUDI85,7%
RENAULT85,7%
DAEWOO64,3%
PEUGEOT64,3%
MERCEDES-BENZ42,9%
SEAT32,1%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW21,4%
CITROEN21,4%
MAZDA21,4%
MITSUBISHI21,4%
TOYOTA21,4%
FIAT10,7%
KIA10,7%
SKODA10,7%
SUBARU10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.