Înmatriculări RENAULT KADJAR, iulie 2023

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare100+28,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri26

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 185 rulate, prima înmatricularedec 24: 195 rulate, prima înmatriculareian 25: 179 rulate, prima înmatricularefeb 25: 253 rulate, prima înmatricularemar 25: 263 rulate, prima înmatriculareapr 25: 269 rulate, prima înmatricularemai 25: 292 rulate, prima înmatriculareiun 25: 301 rulate, prima înmatriculareiul 25: 292 rulate, prima înmatriculareaug 25: 295 rulate, prima înmatricularesep 25: 274 rulate, prima înmatriculareoct 25: 314 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 280 rulate, prima înmatricularedec 25: 284 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 300 rulate, prima înmatricularemar 26: 319 rulate, prima înmatriculareapr 26: 282 rulate, prima înmatricularemai 26: 293 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 276 rulate, prima înmatriculareiul 26: 297 rulate, prima înmatriculareaug 26: 272 rulate, prima înmatricularesep 26: 282 rulate, prima înmatriculareoct 26: 252 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 240185
dec 240195
ian 250179
feb 250253
mar 250263
apr 250269
mai 250292
iun 250301
iul 250292
aug 250295
sep 250274
oct 250314
nov 251280
dec 250284
ian 260242
feb 261300
mar 260319
apr 260282
mai 260293
iun 261276
iul 260297
aug 260272
sep 260282
oct 260252

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2015028
2016026
2017014
2018017
2019013
202002

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV100100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș1010,0%
București99,0%
Bihor77,0%
Maramureș66,0%
Olt66,0%
Timiș66,0%
Prahova55,0%
Botoșani44,0%
Caraș-Severin44,0%
Arad33,0%
Toate (33)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj33,0%
Constanța33,0%
Dâmbovița33,0%
Dolj33,0%
Galați33,0%
Gorj33,0%
Iași33,0%
Neamț22,0%
Tulcea22,0%
Vaslui22,0%
Alba11,0%
Bistrița-Năsăud11,0%
Brăila11,0%
Brașov11,0%
Buzău11,0%
Călărași11,0%
Giurgiu11,0%
Sălaj11,0%
Satu Mare11,0%
Sibiu11,0%
Suceava11,0%
Vâlcea11,0%
Vrancea11,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare100100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină9292,0%
Benzină88,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9393,0%
Companie77,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break100100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW9999,0%
110-149 kW11,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc77,0%
1400-1599 cmc9292,0%
1600-1999 cmc11,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export26100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.