Înmatriculări în județul Caraș-Severin, iulie 2023

Noi70+29,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare403-23,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări556

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri79

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 15 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 55 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199903
200006
200105
200209
2003014
2004021
2005020
2006034
2007032
2008040
2009036
2010025
2011035
2012020
2013018
2014017
2015011
2016017
2017014
201807
201905
202004
202103
2022151
2023552

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8117,1%
DACIA5110,8%
AUDI459,5%
FORD418,7%
BMW398,2%
RENAULT306,3%
MERCEDES-BENZ285,9%
OPEL285,9%
HYUNDAI183,8%
NISSAN143,0%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT143,0%
MAZDA102,1%
SKODA102,1%
SEAT81,7%
SUZUKI71,5%
VOLVO71,5%
TOYOTA61,3%
CITROEN51,1%
CHEVROLET40,8%
FIAT40,8%
MITSUBISHI40,8%
ALFA ROMEO20,4%
KIA20,4%
SMART20,4%
SSANGYONG20,4%
DODGE10,2%
FERRARI10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF285,9%
AUDI A4204,2%
FORD FOCUS173,6%
VOLKSWAGEN PASSAT173,6%
DACIA DUSTER163,4%
BMW SERIA 3132,8%
BMW SERIA 5122,5%
DACIA LOGAN112,3%
DACIA SPRING112,3%
OPEL ASTRA112,3%
Toate (153)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO102,1%
HYUNDAI TUCSON81,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,7%
VOLKSWAGEN POLO81,7%
AUDI A571,5%
FORD GALAXY71,5%
AUDI A661,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,3%
RENAULT MEGANE61,3%
AUDI A351,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A51,1%
RENAULT TRAFIC51,1%
SKODA OCTAVIA51,1%
VOLKSWAGEN TOURAN51,1%
BMW SERIA 740,8%
FORD FIESTA40,8%
MAZDA 340,8%
NISSAN QASHQAI40,8%
OPEL ANTARA40,8%
OPEL CORSA40,8%
PEUGEOT 30840,8%
RENAULT CLIO40,8%
RENAULT KADJAR40,8%
SEAT IBIZA40,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,8%
VOLKSWAGEN SHARAN40,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN40,8%
VOLVO V5040,8%
BMW X330,6%
DACIA JOGGER30,6%
FORD C-MAX30,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI IX3530,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,6%
MITSUBISHI ASX30,6%
NISSAN QASHQAI+230,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
OPEL MERIVA30,6%
OPEL MOKKA30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
ALFA ROMEO 15920,4%
AUDI Q320,4%
AUDI Q520,4%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 120,4%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
CITROEN C4 CACTUS20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI I3020,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 520,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
OPEL VIVARO20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 40720,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SUZUKI SX420,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
AUDI A110,2%
BMW SERIA 210,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN JUMPER10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FERRARI 81210,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN PRIMASTAR10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SKODA FABIA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA URBAN CRUISER10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11724,7%
Compacte (C)11023,3%
Medii (D)7716,3%
Mici (B)5712,1%
Monovolume (MPV)5511,6%
Mari și de lux (E)316,6%
Mini (A)163,4%
Utilitare71,5%
Sport20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare40385,2%
Noi7014,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32368,3%
Benzină10622,4%
Hibrid204,2%
Electric122,5%
GPL122,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43592,0%
Companie388,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18940,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10121,4%
Berlină cu hayon9720,5%
Berlină7616,1%
Cupeu71,5%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10622,4%
75-109 kW22447,4%
110-149 kW10422,0%
150-219 kW255,3%
220 kW și peste20,4%
Necompletat122,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc316,6%
1000-1399 cmc4810,1%
1400-1599 cmc11424,1%
1600-1999 cmc20844,0%
2000-2999 cmc5912,5%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat122,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11019,8%
BMW5810,4%
AUDI559,9%
FORD509,0%
OPEL478,5%
DACIA356,3%
RENAULT305,4%
MERCEDES-BENZ295,2%
SKODA244,3%
SEAT142,5%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,3%
FIAT122,2%
HYUNDAI91,6%
SUZUKI91,6%
NISSAN81,4%
VOLVO71,3%
ALFA ROMEO50,9%
JEEP50,9%
LAND ROVER50,9%
CITROEN40,7%
MAZDA40,7%
TOYOTA40,7%
CHEVROLET30,5%
DAEWOO30,5%
HONDA20,4%
JAGUAR20,4%
MINI20,4%
PORSCHE20,4%
LADA10,2%
LEXUS10,2%
MITSUBISHI10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6379,7%
Export1620,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1316,5%
VOLKSWAGEN1316,5%
FORD1215,2%
DACIA1113,9%
BMW56,3%
DAEWOO45,1%
MERCEDES-BENZ33,8%
PEUGEOT33,8%
RENAULT33,8%
AUDI22,5%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,5%
SEAT22,5%
SKODA22,5%
LANCIA11,3%
MITSUBISHI11,3%
PORSCHE11,3%
ROVER11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.