Înmatriculări în județul Brașov, iulie 2023

Noi380+21,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare822-10,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.719

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri264

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 13 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 71 rulate, prima înmatriculare2011: 69 rulate, prima înmatriculare2012: 62 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 53 rulate, prima înmatriculare2019: 68 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 77 noi2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 303 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999013
199901
200007
200109
2002011
2003013
2004017
2005017
2006031
2007035
2008044
2009057
2010071
2011069
2012062
2013041
2014042
2015036
2016035
2017047
2018053
2019068
2020019
202105
20227717
20233032

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA19416,1%
VOLKSWAGEN13611,3%
AUDI907,5%
SKODA796,6%
FORD776,4%
RENAULT776,4%
BMW655,4%
MERCEDES-BENZ594,9%
TOYOTA594,9%
HYUNDAI494,1%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL473,9%
SUZUKI352,9%
KIA282,3%
NISSAN282,3%
PEUGEOT211,7%
MAZDA201,7%
VOLVO201,7%
MITSUBISHI191,6%
SEAT191,6%
TESLA161,3%
SSANGYONG90,7%
CITROEN80,7%
LAND ROVER70,6%
CHEVROLET60,5%
FIAT50,4%
HONDA50,4%
JAGUAR40,3%
LEXUS40,3%
MINI40,3%
SUBARU30,2%
CUPRA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN584,8%
DACIA SANDERO514,3%
DACIA DUSTER383,2%
AUDI A4322,7%
VOLKSWAGEN GOLF322,7%
DACIA SPRING312,6%
VOLKSWAGEN PASSAT302,5%
RENAULT MEGANE272,3%
FORD FOCUS221,8%
NISSAN QASHQAI221,8%
Toate (245)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA221,8%
OPEL ASTRA211,8%
BMW SERIA 3191,6%
SKODA FABIA171,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,4%
HYUNDAI TUCSON161,3%
AUDI Q5141,2%
SUZUKI SX4141,2%
TOYOTA RAV4131,1%
FORD FIESTA121,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,0%
SKODA SUPERB121,0%
VOLKSWAGEN POLO121,0%
AUDI A6110,9%
BMW SERIA 5110,9%
DACIA JOGGER110,9%
FORD KUGA110,9%
HYUNDAI I30110,9%
TOYOTA COROLLA110,9%
TOYOTA YARIS CROSS110,9%
AUDI A3100,8%
FORD PUMA100,8%
KIA SPORTAGE100,8%
OPEL CORSA100,8%
TESLA MODEL Y100,8%
BMW X190,8%
BMW X390,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,8%
MITSUBISHI ASX90,8%
RENAULT CAPTUR90,8%
RENAULT CLIO90,8%
SUZUKI VITARA90,8%
HYUNDAI I2080,7%
MAZDA 380,7%
SKODA KAROQ80,7%
VOLKSWAGEN CADDY80,7%
VOLVO XC6080,7%
MAZDA CX-570,6%
RENAULT SCENIC70,6%
AUDI A560,5%
FORD MONDEO60,5%
MITSUBISHI OUTLANDER60,5%
PEUGEOT 300860,5%
RENAULT ARKANA60,5%
SEAT LEON60,5%
SKODA RAPID60,5%
SSANGYONG KORANDO60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
MERCEDES-BENZ ML50,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SKODA YETI50,4%
TESLA MODEL 350,4%
BMW SERIA 140,3%
BMW SERIA 740,3%
KIA RIO40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
PEUGEOT 20640,3%
PEUGEOT 50840,3%
SEAT IBIZA40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
TOYOTA PRIUS40,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
AUDI Q330,3%
AUDI Q730,3%
BMW X530,3%
DACIA DOKKER30,3%
FORD ECOSPORT30,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD TRANSIT30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI BAYON30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
HYUNDAI KONA30,3%
KIA CEED30,3%
KIA NIRO30,3%
KIA SORENTO30,3%
KIA STONIC30,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,3%
MAZDA 630,3%
OPEL MOKKA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 30730,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT TARRACO30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TOURAN30,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A720,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X220,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT DOBLO20,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA INSIGHT20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA IQ20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC4020,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42335,2%
Compacte (C)23019,1%
Mici (B)21217,6%
Medii (D)13711,4%
Monovolume (MPV)826,8%
Mini (A)484,0%
Mari și de lux (E)423,5%
Sport131,1%
Neclasificate121,0%
Utilitare30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82268,4%
Noi38031,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55946,5%
Benzină33327,7%
Hibrid17114,2%
GPL786,5%
Electric615,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică97481,0%
Companie22819,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52543,7%
Berlină cu hayon30725,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19516,2%
Berlină14812,3%
Cupeu161,3%
Cabriolet110,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW31526,2%
75-109 kW41534,5%
110-149 kW32527,0%
150-219 kW645,3%
220 kW și peste221,8%
Necompletat615,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc14812,3%
1000-1399 cmc18315,2%
1400-1599 cmc27823,1%
1600-1999 cmc41334,4%
2000-2999 cmc1099,1%
3000 cmc și peste100,8%
Necompletat615,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29917,4%
DACIA1448,4%
FORD1398,1%
SKODA1357,9%
AUDI1317,6%
BMW1207,0%
OPEL1146,6%
RENAULT885,1%
MERCEDES-BENZ663,8%
TOYOTA623,6%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT432,5%
HYUNDAI402,3%
SEAT352,0%
SUZUKI331,9%
CITROEN291,7%
LAND ROVER271,6%
FIAT251,5%
MAZDA231,3%
MITSUBISHI211,2%
NISSAN211,2%
KIA201,2%
VOLVO191,1%
HONDA130,8%
CHEVROLET120,7%
MINI110,6%
JEEP80,5%
LEXUS70,4%
PORSCHE50,3%
ALFA ROMEO40,2%
SMART40,2%
SUBARU40,2%
DAEWOO30,2%
JAGUAR30,2%
DODGE20,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DR10,1%
IFA10,1%
LANCIA10,1%
OLTCIT10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20577,7%
Export5922,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5621,2%
VOLKSWAGEN4115,5%
OPEL3714,0%
FORD2710,2%
RENAULT197,2%
FIAT83,0%
PEUGEOT83,0%
BMW72,7%
DAEWOO72,7%
SEAT72,7%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA72,7%
AUDI62,3%
CHEVROLET62,3%
CITROEN41,5%
MERCEDES-BENZ41,5%
NISSAN41,5%
ALFA ROMEO20,8%
MAZDA20,8%
MITSUBISHI20,8%
TOYOTA20,8%
HYUNDAI10,4%
JEEP10,4%
KIA10,4%
MCC10,4%
PORSCHE10,4%
SMART10,4%
SUZUKI10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.