Înmatriculări în județul Dâmbovița, iulie 2023

Noi116+6,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare599+21,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.456

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri106

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 57 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 20 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 96 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199902
200001
200105
200201
200306
200409
2005028
2006034
2007039
2008037
2009043
2010045
2011057
2012059
2013042
2014035
2015032
2016028
2017034
2018025
2019015
202006
202104
2022205
2023960

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13518,9%
DACIA7911,0%
BMW669,2%
RENAULT578,0%
SKODA517,1%
AUDI486,7%
FORD365,0%
OPEL344,8%
HYUNDAI283,9%
SEAT273,8%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ263,6%
PEUGEOT202,8%
TOYOTA192,7%
NISSAN162,2%
SUZUKI121,7%
FIAT101,4%
MAZDA91,3%
VOLVO91,3%
CITROEN71,0%
KIA50,7%
TESLA50,7%
HONDA30,4%
PORSCHE30,4%
LAND ROVER20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
MITSUBISHI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF385,3%
VOLKSWAGEN PASSAT375,2%
DACIA LOGAN324,5%
SKODA OCTAVIA304,2%
RENAULT MEGANE233,2%
BMW SERIA 3202,8%
DACIA DUSTER202,8%
AUDI A4192,7%
DACIA SANDERO182,5%
FORD FOCUS131,8%
Toate (163)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA131,8%
BMW SERIA 5121,7%
SEAT LEON121,7%
OPEL ASTRA111,5%
BMW SERIA 1101,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,4%
OPEL CORSA101,4%
RENAULT CLIO101,4%
AUDI A591,3%
NISSAN QASHQAI91,3%
RENAULT SCENIC91,3%
SEAT IBIZA91,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,3%
BMW X381,1%
HYUNDAI TUCSON81,1%
VOLKSWAGEN POLO81,1%
BMW X171,0%
VOLKSWAGEN CC71,0%
AUDI A660,8%
DACIA SPRING60,8%
FORD KUGA60,8%
HYUNDAI ELANTRA60,8%
HYUNDAI I3060,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
OPEL ZAFIRA60,8%
VOLKSWAGEN JETTA60,8%
AUDI Q550,7%
FORD FIESTA50,7%
SKODA KODIAQ50,7%
SUZUKI SX450,7%
SUZUKI VITARA50,7%
TESLA MODEL Y50,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
FIAT TIPO40,6%
FORD MONDEO40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
NISSAN JUKE40,6%
OPEL INSIGNIA40,6%
PEUGEOT 20640,6%
PEUGEOT 50840,6%
TOYOTA COROLLA40,6%
TOYOTA YARIS CROSS40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
VOLVO S6040,6%
AUDI Q330,4%
BMW SERIA 430,4%
CITROEN C530,4%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA CX-3030,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN T-ROC30,4%
AUDI Q820,3%
BMW X620,3%
DACIA JOGGER20,3%
FIAT PUNTO20,3%
HONDA CR-V20,3%
HYUNDAI I2020,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 500820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA PRIUS20,3%
VOLVO V5020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A310,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI RS Q310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD KA10,1%
FORD PUMA10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA STONIC10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
NISSAN PULSAR10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
PEUGEOT 100710,1%
PEUGEOT 30810,1%
PEUGEOT 400810,1%
PORSCHE MACAN10,1%
RENAULT KOLEOS10,1%
RENAULT TALISMAN10,1%
SEAT ATECA10,1%
SEAT EXEO10,1%
SEAT TOLEDO10,1%
SKODA KAMIQ10,1%
SUZUKI JIMNY10,1%
SUZUKI SAMURAI10,1%
TOYOTA BZ4X10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)19527,3%
SUV17724,8%
Medii (D)12918,0%
Mici (B)11716,4%
Monovolume (MPV)456,3%
Mari și de lux (E)304,2%
Mini (A)121,7%
Sport60,8%
Utilitare30,4%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59983,8%
Noi11616,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42058,7%
Benzină19627,4%
Hibrid598,3%
GPL253,5%
Electric152,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică64690,3%
Companie699,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27438,3%
Berlină15421,5%
Berlină cu hayon14920,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12617,6%
Cabriolet60,8%
Cupeu60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16623,2%
75-109 kW32946,0%
110-149 kW16523,1%
150-219 kW304,2%
220 kW și peste101,4%
Necompletat152,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc456,3%
1000-1399 cmc10614,8%
1400-1599 cmc22130,9%
1600-1999 cmc27137,9%
2000-2999 cmc557,7%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat152,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29120,0%
OPEL16111,1%
DACIA15810,9%
BMW1439,8%
AUDI1097,5%
FORD966,6%
RENAULT815,6%
SKODA714,9%
MERCEDES-BENZ694,7%
PEUGEOT382,6%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT312,1%
HYUNDAI261,8%
FIAT191,3%
KIA181,2%
CITROEN171,2%
TOYOTA171,2%
LAND ROVER161,1%
NISSAN161,1%
MAZDA110,8%
VOLVO110,8%
CHEVROLET100,7%
MINI90,6%
SUZUKI70,5%
HONDA60,4%
ALFA ROMEO50,3%
SMART50,3%
DAEWOO40,3%
MITSUBISHI40,3%
PORSCHE20,1%
IVECO10,1%
JEEP10,1%
SCHWARZMULLER10,1%
SHUANG HUAN10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10094,3%
Export65,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2119,8%
VOLKSWAGEN2119,8%
FORD1110,4%
DAEWOO76,6%
RENAULT76,6%
AUDI65,7%
OPEL65,7%
BMW54,7%
MERCEDES-BENZ43,8%
PEUGEOT32,8%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET21,9%
FIAT21,9%
HYUNDAI21,9%
SEAT21,9%
SKODA21,9%
ALFA ROMEO10,9%
CITROEN10,9%
LAND ROVER10,9%
MAZDA10,9%
SMART10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.