Noi 458 +22,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.053 -10,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.449 -3,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 473 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2002: 89 rulate, prima înmatriculare 2002: 14 rulate, prima înmatriculare 2003: 24 rulate, prima înmatriculare 2004: 27 rulate, prima înmatriculare 2005: 45 rulate, prima înmatriculare 2006: 51 rulate, prima înmatriculare 2007: 49 rulate, prima înmatriculare 2008: 63 rulate, prima înmatriculare 2009: 40 rulate, prima înmatriculare 2010: 69 rulate, prima înmatriculare 2011: 59 rulate, prima înmatriculare 2012: 71 rulate, prima înmatriculare 2013: 86 rulate, prima înmatriculare 2014: 92 rulate, prima înmatriculare 2015: 106 rulate, prima înmatriculare 2016: 129 rulate, prima înmatriculare 2017: 118 rulate, prima înmatriculare 2018: 82 rulate, prima înmatriculare 2019: 102 rulate, prima înmatriculare 2020: 129 rulate, prima înmatriculare 2021: 135 rulate, prima înmatriculare 2022: 140 rulate, prima înmatriculare 2023: 98 rulate, prima înmatriculare 2024: 78 rulate, prima înmatriculare 2025: 25 noi 2025: 152 rulate, prima înmatriculare 2026: 433 noi 2026: 5 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 89 2002 0 14 2003 0 24 2004 0 27 2005 0 45 2006 0 51 2007 0 49 2008 0 63 2009 0 40 2010 0 69 2011 0 59 2012 0 71 2013 0 86 2014 0 92 2015 0 106 2016 0 129 2017 0 118 2018 0 82 2019 0 102 2020 0 129 2021 0 135 2022 0 140 2023 0 98 2024 0 78 2025 25 152 2026 433 5
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 380 15,1% CLASA E 315 12,5% GLC 314 12,5% CLA 215 8,6% GLE 204 8,1% CLASA A 200 8,0% GLA 116 4,6% CLASA S 103 4,1% CLASA V 81 3,2% CLASA B 79 3,1%
Toate (51) Modele: valoare, vehicule, cotă VITO 66 2,6% GLB 50 2,0% ML 39 1,6% Model necompletat 37 1,5% CLASA G 35 1,4% SPRINTER 32 1,3% CLE 31 1,2% GLK 29 1,2% CLS 22 0,9% VIANO 21 0,8% SLK 20 0,8% GLS 18 0,7% CLK 16 0,6% SL 15 0,6% EQE 13 0,5% CITAN 8 0,3% AMG GT 6 0,2% 190 5 0,2% CLASA R 5 0,2% GL 5 0,2% EQS 4 0,2% EQA 3 0,1% EQB 3 0,1% 250 2 0,1% EQC 2 0,1% VANEO 2 0,1% 200 1 0,0% 200 CDI 1 0,0% 208 CDI 1 0,0% 230 C 1 0,0% 230 TE 1 0,0% 280GE 1 0,0% 300SD 1 0,0% CL 1 0,0% ELECTRIC DRIVE 1 0,0% MERCEDES-MAYBACH S 580 1 0,0% MERCEDES-MAYBACH S 580 E 1 0,0% SLC 1 0,0% SLR 1 0,0% VIT0 111 CDI 1 0,0% VITO111CDI 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 835 33,3% Compacte (C) 800 31,9% Mari și de lux (E) 471 18,8% Monovolume (MPV) 262 10,4% Sport 59 2,3% Neclasificate 52 2,1% Utilitare 32 1,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 619 24,7% Ilfov 115 4,6% Timiș 100 4,0% Bihor 89 3,5% Cluj 87 3,5% Suceava 87 3,5% Maramureș 83 3,3% Sibiu 80 3,2% Constanța 74 2,9% Mureș 68 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Arad 62 2,5% Brașov 62 2,5% Prahova 62 2,5% Iași 60 2,4% Satu Mare 60 2,4% Bacău 58 2,3% Dolj 58 2,3% Argeș 56 2,2% Galați 50 2,0% Vâlcea 48 1,9% Neamț 47 1,9% Bistrița-Năsăud 43 1,7% Dâmbovița 39 1,6% Alba 36 1,4% Botoșani 35 1,4% Hunedoara 31 1,2% Buzău 28 1,1% Gorj 27 1,1% Vaslui 26 1,0% Vrancea 26 1,0% Olt 24 1,0% Sălaj 22 0,9% Caraș-Severin 21 0,8% Ialomița 18 0,7% Mehedinți 17 0,7% Brăila 16 0,6% Teleorman 16 0,6% Giurgiu 15 0,6% Covasna 13 0,5% Harghita 13 0,5% Călărași 11 0,4% Tulcea 9 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.053 81,8% Noi 458 18,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.202 47,9% Hibrid 820 32,7% Benzină 372 14,8% Electric 116 4,6% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.566 62,4% Companie 945 37,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.235 49,2% Berlină 895 35,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 141 5,6% Berlină cu hayon 103 4,1% Cupeu 77 3,1% Cabriolet 60 2,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 53 2,1% 75-109 kW 520 20,7% 110-149 kW 958 38,2% 150-219 kW 589 23,5% 220 kW și peste 276 11,0% Necompletat 115 4,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 131 5,2% 1400-1599 cmc 248 9,9% 1600-1999 cmc 991 39,5% 2000-2999 cmc 938 37,4% 3000 cmc și peste 87 3,5% Necompletat 116 4,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.