Înmatriculări MERCEDES-BENZ, mai 2025

Noi459+23,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare2.351+34,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.519+23,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri213

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.000nov 24: 366 noinov 24: 1.881 rulate, prima înmatricularedec 24: 500 noidec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculareian 25: 487 noiian 25: 1.997 rulate, prima înmatricularefeb 25: 454 noifeb 25: 2.450 rulate, prima înmatricularemar 25: 402 noimar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculareapr 25: 509 noiapr 25: 2.460 rulate, prima înmatricularemai 25: 459 noimai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculareiun 25: 495 noiiun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculareiul 25: 553 noiiul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 448 noiaug 25: 2.255 rulate, prima înmatricularesep 25: 374 noisep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculareoct 25: 465 noioct 25: 2.464 rulate, prima înmatricularenov 25: 435 noinov 25: 2.197 rulate, prima înmatricularedec 25: 405 noidec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculareian 26: 422 noiian 26: 1.922 rulate, prima înmatricularefeb 26: 391 noifeb 26: 2.096 rulate, prima înmatricularemar 26: 326 noimar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculareapr 26: 471 noiapr 26: 1.948 rulate, prima înmatricularemai 26: 440 noimai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculareiun 26: 416 noiiun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculareiul 26: 597 noiiul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculareaug 26: 409 noiaug 26: 1.956 rulate, prima înmatricularesep 26: 458 noisep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculareoct 26: 496 noioct 26: 1.987 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243661.881
dec 245001.975
ian 254871.997
feb 254542.450
mar 254022.511
apr 255092.460
mai 254592.351
iun 254952.398
iul 255532.729
aug 254482.255
sep 253742.299
oct 254652.464
nov 254352.197
dec 254052.070
ian 264221.922
feb 263912.096
mar 263262.289
apr 264711.948
mai 264401.837
iun 264161.953
iul 265972.063
aug 264091.956
sep 264582.053
oct 264961.987

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2001: 85 rulate, prima înmatriculare2001: 20 rulate, prima înmatriculare2002: 27 rulate, prima înmatriculare2003: 24 rulate, prima înmatriculare2004: 43 rulate, prima înmatriculare2005: 61 rulate, prima înmatriculare2006: 74 rulate, prima înmatriculare2007: 60 rulate, prima înmatriculare2008: 75 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 68 rulate, prima înmatriculare2011: 77 rulate, prima înmatriculare2012: 71 rulate, prima înmatriculare2013: 77 rulate, prima înmatriculare2014: 97 rulate, prima înmatriculare2015: 103 rulate, prima înmatriculare2016: 105 rulate, prima înmatriculare2017: 126 rulate, prima înmatriculare2018: 118 rulate, prima înmatriculare2019: 195 rulate, prima înmatriculare2020: 234 rulate, prima înmatriculare2021: 206 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 83 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 173 rulate, prima înmatriculare2024: 147 noi2024: 90 rulate, prima înmatriculare2025: 307 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001085
2001020
2002027
2003024
2004043
2005061
2006074
2007060
2008075
2009054
2010068
2011077
2012071
2013077
2014097
20150103
20160105
20170126
20180118
20190195
20200234
20210206
2022183
20234173
202414790
20253075

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C40314,3%
CLASA E39414,0%
GLC39314,0%
CLASA A2659,4%
GLE2298,1%
CLA1645,8%
CLASA B1114,0%
VITO963,4%
GLA923,3%
CLASA S742,6%
Toate (48)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V722,6%
ML572,0%
CLASA G521,9%
GLB481,7%
GLK381,4%
CLS371,3%
SPRINTER371,3%
GLS341,2%
VIANO271,0%
Model necompletat250,9%
CLE230,8%
CLK170,6%
SL160,6%
EQA150,5%
SLK150,5%
AMG GT140,5%
EQE130,5%
CITAN80,3%
EQS70,2%
CLASA R50,2%
EQC40,1%
GL30,1%
T30,1%
19020,1%
EQB20,1%
MARCO POLO20,1%
VANEO20,1%
20010,0%
211 CDI10,0%
25010,0%
280 C10,0%
300SD10,0%
CL10,0%
CLC10,0%
EQV10,0%
GCL 300 D 4MATIC10,0%
MAYBACH EQS 68010,0%
V KLASSE10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV98735,1%
Compacte (C)83429,7%
Mari și de lux (E)52818,8%
Monovolume (MPV)32711,6%
Sport632,2%
Utilitare371,3%
Neclasificate331,2%
Medii (D)10,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București70525,1%
Timiș1515,4%
Cluj1384,9%
Suceava1204,3%
Ilfov1144,1%
Bihor1073,8%
Iași883,1%
Maramureș782,8%
Arad752,7%
Mureș742,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj722,6%
Argeș702,5%
Prahova662,3%
Brașov642,3%
Sibiu642,3%
Constanța612,2%
Galați582,1%
Satu Mare562,0%
Dâmbovița471,7%
Alba461,6%
Neamț451,6%
Bacău391,4%
Bistrița-Năsăud391,4%
Hunedoara381,4%
Botoșani371,3%
Vâlcea361,3%
Sălaj341,2%
Caraș-Severin301,1%
Gorj301,1%
Vrancea250,9%
Buzău240,9%
Olt230,8%
Vaslui210,7%
Ialomița200,7%
Mehedinți200,7%
Giurgiu180,6%
Harghita160,6%
Brăila150,5%
Covasna150,5%
Teleorman130,5%
Călărași100,4%
Tulcea80,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2.35183,7%
Noi45916,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.46052,0%
Hibrid90332,1%
Benzină39914,2%
Electric481,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.72061,2%
Companie1.08938,8%
Misiune diplomatică10,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.42350,6%
Berlină92532,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1796,4%
Berlină cu hayon1485,3%
Cupeu923,3%
Cabriolet421,5%
Break utilitar10,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW712,5%
75-109 kW61321,8%
110-149 kW1.10939,5%
150-219 kW64623,0%
220 kW și peste32411,5%
Necompletat471,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1726,1%
1400-1599 cmc2468,8%
1600-1999 cmc1.18642,2%
2000-2999 cmc1.03836,9%
3000 cmc și peste1204,3%
Necompletat481,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București60217,1%
Timiș2106,0%
Ilfov1614,6%
Constanța1424,0%
Cluj1273,6%
Suceava1213,4%
Prahova1173,3%
Dolj1043,0%
Argeș1032,9%
Bihor1032,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov932,6%
Mureș902,6%
Sibiu882,5%
Arad872,5%
Iași872,5%
Dâmbovița772,2%
Bacău752,1%
Galați722,0%
Maramureș681,9%
Neamț651,8%
Vâlcea621,8%
Hunedoara591,7%
Botoșani531,5%
Satu Mare531,5%
Bistrița-Năsăud501,4%
Giurgiu501,4%
Brăila481,4%
Alba451,3%
Buzău451,3%
Olt451,3%
Caraș-Severin431,2%
Vrancea431,2%
Călărași421,2%
Gorj411,2%
Mehedinți411,2%
Vaslui371,1%
Teleorman341,0%
Tulcea330,9%
Sălaj320,9%
Ialomița310,9%
Covasna200,6%
Harghita200,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export14668,5%
Dezmembrare6430,0%
Înmatriculat pentru export31,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.