Înmatriculări în județul Harghita, mai 2025

Noi96-48,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare526+9,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări815+15,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri56

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 13 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 31 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 62 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001013
200106
200207
2003016
200408
2005016
2006022
2007028
2008025
2009040
2010043
2011049
2012034
2013031
2014025
2015031
2016032
2017026
2018013
2019014
2020017
2021016
202208
202335
2024311
2025620

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14924,0%
VOLKSWAGEN7712,4%
SKODA467,4%
AUDI396,3%
OPEL375,9%
SUZUKI365,8%
BMW345,5%
FORD243,9%
TOYOTA243,9%
RENAULT203,2%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ162,6%
HYUNDAI152,4%
SEAT152,4%
VOLVO152,4%
NISSAN121,9%
MAZDA71,1%
JEEP61,0%
MG61,0%
HONDA50,8%
KIA50,8%
MITSUBISHI50,8%
LAND ROVER40,6%
PEUGEOT40,6%
SUBARU40,6%
CITROEN30,5%
FIAT30,5%
TESLA30,5%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER6210,0%
DACIA SANDERO406,5%
DACIA LOGAN345,5%
VOLKSWAGEN GOLF223,6%
OPEL ASTRA203,2%
AUDI A4193,1%
SKODA OCTAVIA193,1%
SUZUKI GRAND VITARA132,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,1%
BMW SERIA 3111,8%
Toate (158)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT111,8%
VOLKSWAGEN POLO111,8%
DACIA BIGSTER101,6%
BMW X381,3%
FORD KUGA81,3%
NISSAN QASHQAI81,3%
RENAULT CLIO81,3%
SEAT IBIZA81,3%
SKODA KODIAQ81,3%
HYUNDAI TUCSON71,1%
SUZUKI JIMNY71,1%
OPEL CORSA61,0%
SKODA FABIA61,0%
VOLVO XC6061,0%
AUDI A650,8%
FORD FIESTA50,8%
FORD FOCUS50,8%
SKODA SUPERB50,8%
SUZUKI VITARA50,8%
TOYOTA RAV450,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
AUDI A340,6%
BMW SERIA 540,6%
BMW X140,6%
HYUNDAI I3040,6%
MITSUBISHI ASX40,6%
SUZUKI S-CROSS40,6%
SUZUKI SX440,6%
TOYOTA YARIS40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
AUDI Q530,5%
BMW X530,5%
BMW X630,5%
FIAT 50030,5%
HONDA HR-V30,5%
JEEP GRAND CHEROKEE30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MG HS30,5%
MG ZS30,5%
SEAT ALTEA30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA KAROQ30,5%
TOYOTA AVENSIS30,5%
TOYOTA LAND CRUISER30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLVO V6030,5%
AUDI A520,3%
AUDI Q320,3%
FORD ECOSPORT20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,3%
NISSAN NOTE20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT MEGANE20,3%
SKODA SCALA20,3%
SKODA YETI20,3%
SUBARU IMPREZA20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A110,2%
AUDI E-TRON GT10,2%
AUDI SQ510,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 410,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30810,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SAAB 9-510,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA RAPID10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU G3X JUSTY10,2%
SUBARU JUSTY10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PROACE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24940,0%
Mici (B)13521,7%
Compacte (C)10216,4%
Medii (D)619,8%
Monovolume (MPV)426,8%
Mari și de lux (E)152,4%
Mini (A)81,3%
Sport40,6%
Neclasificate30,5%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52684,6%
Noi9615,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28145,2%
Benzină25040,2%
Hibrid6710,8%
GPL193,1%
Electric50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50481,0%
Companie11819,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30248,6%
Berlină cu hayon15625,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10316,6%
Berlină518,2%
Cabriolet50,8%
Cupeu50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18529,7%
75-109 kW28045,0%
110-149 kW12219,6%
150-219 kW254,0%
220 kW și peste50,8%
Necompletat50,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc619,8%
1000-1399 cmc13020,9%
1400-1599 cmc18429,6%
1600-1999 cmc19331,0%
2000-2999 cmc447,1%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat50,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13816,9%
DACIA11414,0%
OPEL8510,4%
SKODA708,6%
FORD496,0%
AUDI475,8%
BMW435,3%
SUZUKI384,7%
RENAULT344,2%
HYUNDAI222,7%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA212,6%
MERCEDES-BENZ202,5%
LAND ROVER162,0%
MITSUBISHI131,6%
NISSAN111,3%
VOLVO111,3%
PEUGEOT101,2%
SEAT81,0%
HONDA70,9%
CITROEN60,7%
DAIHATSU60,7%
KIA60,7%
CHEVROLET50,6%
FIAT50,6%
SMART40,5%
DAEWOO30,4%
LEXUS30,4%
ALFA ROMEO20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
DR10,1%
JAGUAR10,1%
MAZDA10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3155,4%
Dezmembrare2442,9%
Înmatriculat pentru export11,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1730,4%
VOLKSWAGEN1628,6%
MERCEDES-BENZ47,1%
HYUNDAI35,4%
OPEL35,4%
RENAULT35,4%
AUDI11,8%
BMW11,8%
DAEWOO11,8%
DFSK11,8%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,8%
FORD11,8%
JEEP11,8%
SEAT11,8%
SKODA11,8%
SUZUKI11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.