Înmatriculări în județul Hunedoara, mai 2025

Noi126-45,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare597+4,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.062+8,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri63

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 1 noi2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 32 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 91 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
200106
200205
200309
2004010
2005014
2006022
2007046
2008033
2009036
2010035
2011053
2012141
2013042
2014042
2015046
2016030
2017027
2018026
2019030
2020014
2021016
202205
202322
2024321
2025910

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9813,6%
VOLKSWAGEN9212,7%
FORD679,3%
AUDI588,0%
BMW537,3%
RENAULT446,1%
MERCEDES-BENZ385,3%
OPEL385,3%
SKODA354,8%
NISSAN263,6%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT212,9%
TOYOTA182,5%
SUZUKI162,2%
HYUNDAI152,1%
MAZDA141,9%
VOLVO121,7%
KIA111,5%
MITSUBISHI101,4%
CITROEN81,1%
SEAT81,1%
HONDA50,7%
DS30,4%
FIAT30,4%
LAND ROVER30,4%
MG30,4%
SSANGYONG30,4%
CHEVROLET20,3%
FORTHING20,3%
JEEP20,3%
PORSCHE20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
GMC10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER314,3%
FORD FOCUS283,9%
DACIA SANDERO263,6%
VOLKSWAGEN GOLF263,6%
SKODA OCTAVIA243,3%
AUDI A4212,9%
DACIA BIGSTER202,8%
NISSAN QASHQAI182,5%
OPEL ASTRA162,2%
VOLKSWAGEN PASSAT152,1%
Toate (199)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN141,9%
AUDI A3131,8%
BMW SERIA 3131,8%
RENAULT MEGANE121,7%
FORD FIESTA111,5%
FORD KUGA101,4%
OPEL CORSA101,4%
VOLKSWAGEN POLO101,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,4%
BMW SERIA 581,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,1%
PEUGEOT 300881,1%
AUDI A671,0%
BMW X371,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
BMW X160,8%
MERCEDES-BENZ GLC60,8%
RENAULT SCENIC60,8%
SUZUKI GRAND VITARA60,8%
AUDI A550,7%
AUDI Q550,7%
HYUNDAI TUCSON50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,7%
PEUGEOT 30850,7%
TOYOTA YARIS CROSS50,7%
VOLVO XC6050,7%
BMW SERIA 140,6%
FORD C-MAX40,6%
FORD MONDEO40,6%
KIA CEED40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MAZDA 340,6%
MITSUBISHI ASX40,6%
OPEL INSIGNIA40,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
RENAULT CLIO40,6%
RENAULT KOLEOS40,6%
SKODA FABIA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
TOYOTA RAV440,6%
AUDI A730,4%
BMW SERIA 230,4%
BMW X530,4%
CITROEN C4 PICASSO30,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD GALAXY30,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA 230,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 200830,4%
RENAULT AUSTRAL30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO V4030,4%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X220,3%
CITROEN C320,3%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA JOGGER20,3%
DS DS720,3%
FIAT 50020,3%
FORD FUSION20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HONDA CIVIC20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MG HS20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT LEON20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN LUPO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S310,1%
BMW I410,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DFSK E510,1%
DODGE CALIBER10,1%
DS DS310,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORTHING 410,1%
FORTHING 510,1%
GEELY COOLRAY10,1%
GMC HUMMER EV10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CARNIVAL10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STONIC10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS IS10,1%
MASERATI GHIBLI10,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25034,6%
Compacte (C)18325,3%
Mici (B)9713,4%
Medii (D)8812,2%
Monovolume (MPV)598,2%
Mari și de lux (E)273,7%
Mini (A)91,2%
Neclasificate50,7%
Sport30,4%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59782,6%
Noi12617,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40956,6%
Benzină19627,1%
Hibrid9012,4%
GPL212,9%
Electric71,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62786,7%
Companie9613,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29040,1%
Berlină cu hayon20227,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13118,1%
Berlină9212,7%
Cabriolet50,7%
Cupeu20,3%
Break utilitar10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16923,4%
75-109 kW33846,7%
110-149 kW17424,1%
150-219 kW273,7%
220 kW și peste81,1%
Necompletat71,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc527,2%
1000-1399 cmc12917,8%
1400-1599 cmc19627,1%
1600-1999 cmc27838,5%
2000-2999 cmc608,3%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat71,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17816,8%
DACIA11010,4%
BMW1019,5%
OPEL989,2%
FORD979,1%
AUDI837,8%
RENAULT625,8%
MERCEDES-BENZ595,6%
SKODA575,4%
HYUNDAI252,4%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT201,9%
TOYOTA171,6%
MITSUBISHI161,5%
SUZUKI161,5%
MAZDA141,3%
NISSAN121,1%
SEAT121,1%
FIAT111,0%
CITROEN100,9%
SMART70,7%
VOLVO70,7%
KIA60,6%
LAND ROVER60,6%
HONDA50,5%
JAGUAR40,4%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET30,3%
DAEWOO30,3%
JEEP30,3%
MINI30,3%
SUBARU30,3%
DAIHATSU20,2%
PORSCHE20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
DR MOTOR10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4368,3%
Export1930,2%
Înmatriculat pentru export11,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA914,3%
VOLKSWAGEN914,3%
FORD711,1%
BMW69,5%
RENAULT69,5%
AUDI57,9%
OPEL34,8%
CHEVROLET23,2%
CITROEN23,2%
HYUNDAI23,2%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT23,2%
SKODA23,2%
DAEWOO11,6%
MAZDA11,6%
MERCEDES-BENZ11,6%
MITSUBISHI11,6%
PEUGEOT11,6%
SSANGYONG11,6%
SUZUKI11,6%
TRABANT11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.