Înmatriculări în județul Maramureș, mai 2025

Noi74-53,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.020+62,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.195+8,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 27 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 57 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 72 rulate, prima înmatriculare2011: 89 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 1 noi2013: 69 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 53 rulate, prima înmatriculare2017: 54 rulate, prima înmatriculare2018: 51 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 45 rulate, prima înmatriculare2021: 25 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 35 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 37 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001027
2001011
2002011
2003017
2004020
2005026
2006039
2007044
2008057
2009051
2010072
2011089
2012082
2013169
2014056
2015048
2016053
2017054
2018051
2019040
2020045
2021025
2022014
2023110
2024359
2025370

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15514,2%
AUDI11310,3%
BMW1059,6%
RENAULT1009,1%
MERCEDES-BENZ787,1%
FORD676,1%
DACIA585,3%
SKODA423,8%
PEUGEOT413,7%
NISSAN383,5%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL353,2%
TOYOTA343,1%
CITROEN282,6%
VOLVO282,6%
SUZUKI222,0%
SEAT211,9%
HYUNDAI181,6%
KIA161,5%
FIAT121,1%
LAND ROVER111,0%
MAZDA100,9%
JEEP90,8%
MITSUBISHI80,7%
ALFA ROMEO60,5%
CHEVROLET40,4%
JAGUAR40,4%
MG40,4%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
LEXUS30,3%
HONDA20,2%
LAMBORGHINI20,2%
SMART20,2%
TESLA20,2%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
LANCIA10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4444,0%
VOLKSWAGEN PASSAT403,7%
BMW SERIA 3373,4%
DACIA DUSTER333,0%
VOLKSWAGEN GOLF322,9%
NISSAN QASHQAI272,5%
FORD FOCUS211,9%
AUDI A6191,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,7%
BMW SERIA 5171,6%
Toate (251)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT KADJAR171,6%
SKODA OCTAVIA171,6%
VOLVO XC60171,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,5%
RENAULT CLIO161,5%
RENAULT SCENIC161,5%
AUDI A3151,4%
TOYOTA RAV4141,3%
AUDI Q5131,2%
RENAULT MEGANE131,2%
BMW X3121,1%
BMW X1111,0%
DACIA SANDERO111,0%
FORD FIESTA111,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,0%
VOLKSWAGEN POLO111,0%
CITROEN C4 PICASSO90,8%
FORD KUGA90,8%
OPEL ASTRA90,8%
PEUGEOT 50890,8%
SKODA FABIA90,8%
VOLKSWAGEN TOURAN90,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,7%
AUDI A570,6%
BMW SERIA 170,6%
DACIA LOGAN70,6%
OPEL INSIGNIA70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,6%
FORD C-MAX60,6%
HYUNDAI TUCSON60,6%
KIA SPORTAGE60,6%
LAND ROVER FREELANDER60,6%
MERCEDES-BENZ GLE60,6%
PEUGEOT 30860,6%
RENAULT ESPACE60,6%
SEAT IBIZA60,6%
SUZUKI JIMNY60,6%
BMW X450,5%
BMW X550,5%
CITROEN C350,5%
FORD MONDEO50,5%
HYUNDAI GALLOPER50,5%
MAZDA 350,5%
NISSAN QASHQAI+250,5%
OPEL CORSA50,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
RENAULT KANGOO50,5%
SEAT ALTEA50,5%
SEAT LEON50,5%
SUZUKI GRAND VITARA50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
VOLKSWAGEN CC50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
JEEP CHEROKEE40,4%
KIA CEED40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MERCEDES-BENZ GLK40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
PEUGEOT 200840,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 300840,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SKODA RAPID40,4%
SKODA SUPERB40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
AUDI Q330,3%
AUDI Q730,3%
CITROEN C430,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD TRANSIT30,3%
FORD TRANSIT CUSTOM30,3%
HYUNDAI I3030,3%
JAGUAR F-PACE30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MINI COOPER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 40730,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT MODUS30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
ALFA ROMEO GIULIA20,2%
ALFA ROMEO MITO20,2%
AUDI Q220,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CHEVROLET SPARK20,2%
CITROEN DS520,2%
CITROEN GRAND C4 PICASSO20,2%
DACIA BIGSTER20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT SEICENTO20,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI IX2020,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAMBORGHINI URUS20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
LEXUS RX20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ T20,2%
MG ZS20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 400820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT MASTER20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SMART FORTWO20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38835,5%
Compacte (C)18917,3%
Medii (D)18617,0%
Monovolume (MPV)12611,5%
Mici (B)11810,8%
Mari și de lux (E)575,2%
Mini (A)131,2%
Utilitare80,7%
Neclasificate50,5%
Sport40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.02093,2%
Noi746,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină79272,4%
Benzină18516,9%
Hibrid999,0%
Electric100,9%
GPL80,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică98189,7%
Companie11310,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51547,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21920,0%
Berlină cu hayon19918,2%
Berlină14713,4%
Cupeu80,7%
Cabriolet60,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20718,9%
75-109 kW48244,1%
110-149 kW30828,2%
150-219 kW676,1%
220 kW și peste191,7%
Necompletat111,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc292,7%
1000-1399 cmc11410,4%
1400-1599 cmc31929,2%
1600-1999 cmc47343,2%
2000-2999 cmc14313,1%
3000 cmc și peste60,5%
Necompletat100,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25821,6%
AUDI1159,6%
FORD1119,3%
BMW1068,9%
DACIA685,7%
MERCEDES-BENZ685,7%
RENAULT605,0%
SKODA574,8%
OPEL453,8%
PEUGEOT383,2%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA363,0%
SUZUKI282,3%
NISSAN262,2%
CITROEN242,0%
HYUNDAI191,6%
LAND ROVER181,5%
SEAT161,3%
MITSUBISHI121,0%
VOLVO121,0%
KIA110,9%
FIAT100,8%
MAZDA80,7%
CHEVROLET60,5%
HONDA60,5%
JEEP60,5%
SMART60,5%
PORSCHE40,3%
ALFA ROMEO30,3%
LEXUS30,3%
MG20,2%
MINI20,2%
TATRA20,2%
TESLA20,2%
ANSSEMS10,1%
DAIHATSU10,1%
ELTIM10,1%
GEELY10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3570,0%
Export1530,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN918,0%
DACIA714,0%
AUDI612,0%
OPEL612,0%
FORD48,0%
MERCEDES-BENZ36,0%
BMW24,0%
RENAULT24,0%
CHEVROLET12,0%
CITROEN12,0%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT12,0%
HYUNDAI12,0%
MITSUBISHI12,0%
NISSAN12,0%
PEUGEOT12,0%
SEAT12,0%
SKODA12,0%
SMART12,0%
TOYOTA12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.