Înmatriculări în județul Vaslui, mai 2025

Noi34-53,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare434+72,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări879-1,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri42

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 17 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 16 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200103
200202
200303
200407
2005016
2006018
2007018
2008029
2009035
2010028
2011047
2012027
2013037
2014031
2015024
2016023
2017016
2018015
2019020
2020114
2021010
202204
202303
2024171
2025161

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9720,7%
BMW5110,9%
AUDI418,8%
DACIA367,7%
SKODA275,8%
FORD245,1%
VOLVO234,9%
RENAULT224,7%
MERCEDES-BENZ214,5%
OPEL204,3%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN173,6%
HYUNDAI143,0%
TOYOTA132,8%
PEUGEOT122,6%
SEAT122,6%
KIA71,5%
SUZUKI51,1%
LAND ROVER40,9%
FIAT30,6%
SSANGYONG30,6%
DS20,4%
LEXUS20,4%
MAZDA20,4%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
CITROEN10,2%
CUPRA10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT214,5%
AUDI A4204,3%
DACIA DUSTER194,1%
VOLKSWAGEN GOLF194,1%
BMW SERIA 3143,0%
BMW SERIA 5143,0%
NISSAN QASHQAI122,6%
VOLKSWAGEN POLO122,6%
VOLKSWAGEN TOURAN122,6%
DACIA SANDERO112,4%
Toate (142)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS112,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,4%
RENAULT MEGANE91,9%
SKODA OCTAVIA91,9%
VOLVO XC6091,9%
OPEL ASTRA81,7%
AUDI A671,5%
DACIA LOGAN61,3%
SEAT IBIZA61,3%
SKODA SUPERB61,3%
BMW X351,1%
HYUNDAI TUCSON51,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,1%
VOLKSWAGEN SHARAN51,1%
AUDI A540,9%
BMW SERIA 140,9%
HYUNDAI I3040,9%
RENAULT CAPTUR40,9%
SKODA FABIA40,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,9%
AUDI A330,6%
BMW X530,6%
FIAT PANDA30,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD KUGA30,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI IX3530,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
OPEL CORSA30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
OPEL ZAFIRA TOURER30,6%
PEUGEOT 300830,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SKODA KODIAQ30,6%
TOYOTA AURIS30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLVO V4030,6%
VOLVO V6030,6%
AUDI Q320,4%
AUDI Q520,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X120,4%
DS DS720,4%
KIA SORENTO20,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ GLA20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SKODA RAPID20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO S4020,4%
VOLVO XC4020,4%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X710,2%
BMW XDRIVE23D10,2%
BMW Z310,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,2%
CITROEN JUMPY10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 10810,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SMART SMART10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO XC7010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14230,3%
Compacte (C)9520,3%
Medii (D)8417,9%
Mici (B)5712,2%
Monovolume (MPV)4810,3%
Mari și de lux (E)316,6%
Mini (A)71,5%
Neclasificate20,4%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare43492,7%
Noi347,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31066,2%
Benzină10923,3%
Hibrid408,5%
GPL71,5%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44995,9%
Companie194,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20944,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9420,1%
Berlină cu hayon8117,3%
Berlină7916,9%
Cabriolet40,9%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8417,9%
75-109 kW21646,2%
110-149 kW14029,9%
150-219 kW224,7%
220 kW și peste51,1%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc265,6%
1000-1399 cmc5612,0%
1400-1599 cmc11725,0%
1600-1999 cmc21746,4%
2000-2999 cmc4810,3%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21224,1%
BMW8810,0%
AUDI879,9%
FORD778,8%
DACIA657,4%
OPEL556,3%
SKODA536,0%
MERCEDES-BENZ374,2%
RENAULT313,5%
HYUNDAI202,3%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA202,3%
SEAT171,9%
KIA141,6%
NISSAN121,4%
CITROEN111,3%
MAZDA111,3%
PEUGEOT101,1%
SUZUKI80,9%
VOLVO80,9%
FIAT70,8%
LAND ROVER70,8%
CHEVROLET40,5%
DAEWOO40,5%
SSANGYONG30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
CADILLAC10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3481,0%
Export819,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN819,0%
OPEL511,9%
AUDI49,5%
RENAULT49,5%
DACIA37,1%
DAEWOO37,1%
FORD37,1%
ALFA ROMEO24,8%
BMW24,8%
CHEVROLET24,8%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI12,4%
KIA12,4%
MAZDA12,4%
PEUGEOT12,4%
SKODA12,4%
VOLVO12,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.