Înmatriculări în județul Galați, mai 2025

Noi92-51,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare737+20,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.327-5,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri137

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 51 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 42 rulate, prima înmatriculare2020: 40 rulate, prima înmatriculare2021: 39 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 42 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 49 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200101
200205
200303
2004012
2005017
2006023
2007042
2008036
2009042
2010049
2011052
2012049
2013045
2014042
2015051
2016043
2017043
2018035
2019042
2020040
2021039
2022010
202318
2024426
2025490

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13616,4%
RENAULT799,5%
BMW789,4%
AUDI688,2%
FORD627,5%
MERCEDES-BENZ587,0%
DACIA506,0%
SKODA506,0%
HYUNDAI303,6%
OPEL273,3%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT253,0%
NISSAN222,7%
TOYOTA182,2%
SEAT161,9%
VOLVO161,9%
MAZDA151,8%
SUZUKI111,3%
KIA101,2%
CITROEN81,0%
HONDA60,7%
SSANGYONG60,7%
TESLA60,7%
MG50,6%
FIAT40,5%
ALFA ROMEO30,4%
JAGUAR30,4%
JEEP30,4%
LEXUS30,4%
MITSUBISHI30,4%
LAND ROVER20,2%
CHEVROLET10,1%
INFINITI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LYNK&CO10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF344,1%
VOLKSWAGEN PASSAT263,1%
FORD FOCUS253,0%
SKODA OCTAVIA253,0%
DACIA DUSTER242,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,8%
AUDI A4222,7%
DACIA LOGAN192,3%
RENAULT MEGANE192,3%
BMW SERIA 3182,2%
Toate (201)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN161,9%
BMW SERIA 5151,8%
FORD KUGA151,8%
HYUNDAI TUCSON151,8%
NISSAN QASHQAI151,8%
BMW X3141,7%
OPEL ASTRA141,7%
RENAULT KADJAR131,6%
VOLKSWAGEN POLO131,6%
AUDI A6121,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,4%
RENAULT SCENIC101,2%
AUDI Q591,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,1%
MERCEDES-BENZ GLC91,1%
VOLVO XC6091,1%
AUDI A381,0%
RENAULT CLIO81,0%
RENAULT TALISMAN81,0%
SKODA SUPERB81,0%
BMW X670,8%
RENAULT CAPTUR70,8%
RENAULT LAGUNA70,8%
VOLKSWAGEN CC70,8%
AUDI A560,7%
PEUGEOT 300860,7%
PEUGEOT 30860,7%
SKODA FABIA60,7%
TOYOTA COROLLA60,7%
BMW SERIA 150,6%
BMW X450,6%
FORD MONDEO50,6%
OPEL ZAFIRA50,6%
SKODA KAROQ50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
BMW X140,5%
DACIA LODGY40,5%
FORD FIESTA40,5%
HYUNDAI I3040,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MAZDA CX-3040,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MG HS40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
SEAT ATECA40,5%
SEAT LEON40,5%
TESLA MODEL 340,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
AUDI A830,4%
BMW SERIA 730,4%
FIAT PANDA30,4%
FORD C-MAX30,4%
KIA CEED30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA 630,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ GLB30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
PEUGEOT 200830,4%
PEUGEOT 50830,4%
SEAT EXEO30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI Q220,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 820,2%
BMW X520,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
DACIA SANDERO20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
LEXUS NX20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q810,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRANADA10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA INSIGHT10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ610,1%
HYUNDAI IX3510,1%
INFINITI Q30S10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR S-TYPE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29936,1%
Compacte (C)18822,7%
Medii (D)13416,2%
Monovolume (MPV)738,8%
Mici (B)708,4%
Mari și de lux (E)526,3%
Mini (A)50,6%
Neclasificate30,4%
Utilitare30,4%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73788,9%
Noi9211,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51462,0%
Benzină17821,5%
Hibrid11413,8%
GPL131,6%
Electric101,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75991,6%
Companie708,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40148,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14817,9%
Berlină13816,6%
Berlină cu hayon13416,2%
Cupeu50,6%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12615,2%
75-109 kW35142,3%
110-149 kW26832,3%
150-219 kW526,3%
220 kW și peste222,7%
Necompletat101,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc313,7%
1000-1399 cmc9211,1%
1400-1599 cmc23528,3%
1600-1999 cmc35642,9%
2000-2999 cmc10112,2%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat101,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29021,9%
BMW13910,5%
DACIA13410,1%
AUDI1199,0%
FORD937,0%
SKODA735,5%
MERCEDES-BENZ725,4%
OPEL725,4%
RENAULT715,4%
SEAT262,0%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA262,0%
HYUNDAI251,9%
NISSAN211,6%
PEUGEOT201,5%
MAZDA181,4%
CITROEN171,3%
VOLVO171,3%
FIAT131,0%
CHEVROLET120,9%
LAND ROVER100,8%
KIA80,6%
SUZUKI70,5%
MINI60,5%
HONDA40,3%
MITSUBISHI40,3%
TESLA40,3%
DAEWOO30,2%
JAGUAR30,2%
LEXUS30,2%
PORSCHE30,2%
SMART30,2%
CHRYSLER20,2%
MG20,2%
DS10,1%
GWM10,1%
JEEP10,1%
MASERATI10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10375,2%
Export3424,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2820,4%
DACIA1913,9%
OPEL1410,2%
FORD118,0%
RENAULT107,3%
AUDI64,4%
BMW64,4%
MERCEDES-BENZ53,6%
FIAT42,9%
PEUGEOT42,9%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA42,9%
HYUNDAI32,2%
MAZDA32,2%
TOYOTA32,2%
ALFA ROMEO21,5%
CHEVROLET21,5%
CITROEN21,5%
DAEWOO21,5%
ROVER21,5%
KIA10,7%
LAND ROVER10,7%
LEXUS10,7%
OLTCIT10,7%
SEAT10,7%
SMART10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.