Înmatriculări în județul Brașov, mai 2025

Noi303-34,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare968+31,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.793+18,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri153

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2001: 19 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 82 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 68 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 55 rulate, prima înmatriculare2018: 65 rulate, prima înmatriculare2019: 69 rulate, prima înmatriculare2020: 3 noi2020: 71 rulate, prima înmatriculare2021: 55 rulate, prima înmatriculare2022: 24 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 30 rulate, prima înmatriculare2024: 95 noi2024: 18 rulate, prima înmatriculare2025: 203 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001019
200104
200206
2003010
200409
2005016
2006016
2007016
2008034
2009040
2010047
2011082
2012068
2013051
2014068
2015052
2016043
2017055
2018065
2019069
2020371
2021055
2022024
2023230
20249518
20252030

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA17213,5%
VOLKSWAGEN16713,1%
RENAULT1108,7%
BMW977,6%
AUDI786,1%
SKODA685,4%
MERCEDES-BENZ645,0%
FORD635,0%
TOYOTA614,8%
OPEL433,4%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI352,8%
PEUGEOT322,5%
VOLVO322,5%
KIA302,4%
NISSAN302,4%
SUZUKI241,9%
SEAT191,5%
MAZDA171,3%
CITROEN141,1%
SSANGYONG110,9%
FIAT100,8%
MITSUBISHI100,8%
MG90,7%
TESLA90,7%
PORSCHE80,6%
CUPRA70,6%
LEXUS70,6%
HONDA60,5%
JAGUAR60,5%
LAND ROVER60,5%
ALFA ROMEO50,4%
SUBARU50,4%
JEEP40,3%
MINI30,2%
CHEVROLET20,2%
GEELY20,2%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER766,0%
DACIA SANDERO594,7%
VOLKSWAGEN GOLF514,1%
RENAULT CLIO504,0%
SKODA OCTAVIA403,2%
AUDI A4262,1%
BMW SERIA 3262,1%
VOLKSWAGEN PASSAT262,1%
DACIA LOGAN211,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN211,7%
Toate (271)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE201,6%
FORD FOCUS191,5%
VOLKSWAGEN POLO191,5%
BMW SERIA 5181,4%
OPEL ASTRA161,3%
TOYOTA RAV4161,3%
FORD KUGA151,2%
HYUNDAI TUCSON151,2%
NISSAN QASHQAI151,2%
TOYOTA COROLLA141,1%
AUDI A3131,0%
BMW X3131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,0%
RENAULT SCENIC110,9%
VOLVO XC60110,9%
PEUGEOT 3008100,8%
SKODA FABIA100,8%
AUDI A690,7%
AUDI Q590,7%
DACIA DOKKER90,7%
FORD MONDEO90,7%
KIA SPORTAGE90,7%
SEAT LEON90,7%
TOYOTA AURIS90,7%
VOLKSWAGEN TOURAN90,7%
KIA NIRO80,6%
BMW SERIA 170,6%
MERCEDES-BENZ CLA70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
TESLA MODEL 370,6%
BMW X160,5%
OPEL CORSA60,5%
PEUGEOT 30860,5%
PEUGEOT 50860,5%
SKODA SUPERB60,5%
SSANGYONG KORANDO60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
AUDI Q350,4%
BMW X550,4%
CUPRA FORMENTOR50,4%
HYUNDAI I3050,4%
HYUNDAI IONIQ50,4%
NISSAN JUKE50,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
PORSCHE CAYENNE50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SUZUKI JIMNY50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
BMW SERIA 740,3%
CITROEN C340,3%
DACIA LODGY40,3%
FORD FIESTA40,3%
FORD PUMA40,3%
HYUNDAI KONA40,3%
KIA CEED40,3%
KIA XCEED40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MG ZS40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
OPEL MERIVA40,3%
OPEL MOKKA40,3%
RENAULT AUSTRAL40,3%
RENAULT CAPTUR40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
RENAULT SYMBIOZ40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
VOLVO S6040,3%
VOLVO XC4040,3%
AUDI A530,2%
BMW SERIA 430,2%
BMW X230,2%
BMW X430,2%
BMW X630,2%
CITROEN C4 CACTUS30,2%
DACIA BIGSTER30,2%
HONDA JAZZ30,2%
JEEP RENEGADE30,2%
LEXUS RX30,2%
MAZDA 330,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ GLK30,2%
MG HS30,2%
OPEL VIVARO30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 20730,2%
RENAULT KADJAR30,2%
SSANGYONG TIVOLI30,2%
VOLVO V9030,2%
AUDI A120,2%
AUDI A820,2%
AUDI RS320,2%
BMW M520,2%
BMW SERIA 220,2%
CITROEN C420,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT DOBLO20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JAGUAR XF20,2%
KIA SORENTO20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG EHS20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
PEUGEOT 20820,2%
PORSCHE PANAMERA20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ARONA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV47137,1%
Compacte (C)26420,8%
Mici (B)20616,2%
Medii (D)14211,2%
Monovolume (MPV)927,2%
Mari și de lux (E)564,4%
Neclasificate161,3%
Sport110,9%
Mini (A)90,7%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare96876,2%
Noi30323,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54342,7%
Benzină37229,3%
Hibrid30023,6%
GPL383,0%
Electric181,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică92572,8%
Companie34627,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54843,1%
Berlină cu hayon34327,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22217,5%
Berlină13310,5%
Cupeu191,5%
Cabriolet60,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW33126,0%
75-109 kW47037,0%
110-149 kW34527,1%
150-219 kW755,9%
220 kW și peste322,5%
Necompletat181,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1209,4%
1000-1399 cmc18314,4%
1400-1599 cmc40131,5%
1600-1999 cmc43234,0%
2000-2999 cmc1088,5%
3000 cmc și peste90,7%
Necompletat181,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30617,1%
BMW1588,8%
DACIA1578,8%
SKODA1498,3%
AUDI1458,1%
FORD1297,2%
RENAULT1005,6%
MERCEDES-BENZ935,2%
OPEL895,0%
TOYOTA583,2%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT472,6%
SEAT382,1%
HYUNDAI372,1%
SUZUKI331,8%
CITROEN261,5%
MAZDA261,5%
FIAT221,2%
KIA221,2%
NISSAN211,2%
HONDA160,9%
LAND ROVER140,8%
MINI140,8%
CHEVROLET130,7%
VOLVO120,7%
MITSUBISHI100,6%
PORSCHE80,4%
JEEP70,4%
LEXUS50,3%
TESLA50,3%
ALFA ROMEO40,2%
DAEWOO40,2%
JAGUAR40,2%
SSANGYONG40,2%
SMART30,2%
SUBARU30,2%
DAIHATSU20,1%
SAAB20,1%
CADILLAC10,1%
COMPA10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export12682,4%
Dezmembrare2717,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT6441,8%
DACIA5334,6%
VOLKSWAGEN106,5%
FORD42,6%
AUDI32,0%
OPEL32,0%
SKODA21,3%
SUZUKI21,3%
BMW10,7%
CHEVROLET10,7%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT10,7%
HONDA10,7%
HYUNDAI10,7%
JEEP10,7%
LAND ROVER10,7%
MERCEDES-BENZ10,7%
MITSUBISHI10,7%
PORSCHE10,7%
TOYOTA10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.