Înmatriculări în județul Dâmbovița, mai 2025

Noi90-44,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare697+19,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.649+10,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri63

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 64 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 70 rulate, prima înmatriculare2015: 47 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 31 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 32 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 58 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200107
200206
200303
200408
2005015
2006014
2007026
2008027
2009035
2010053
2011064
2012060
2013046
2014070
2015047
2016044
2017025
2018031
2019038
2020028
2021031
202207
202308
2024321
2025580

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15719,9%
BMW8811,2%
DACIA8610,9%
RENAULT638,0%
AUDI486,1%
MERCEDES-BENZ476,0%
SKODA465,8%
FORD344,3%
NISSAN303,8%
OPEL283,6%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI273,4%
TOYOTA253,2%
SEAT212,7%
PEUGEOT202,5%
VOLVO131,7%
KIA111,4%
FIAT60,8%
CITROEN50,6%
SUZUKI50,6%
MG30,4%
MINI30,4%
SSANGYONG30,4%
CUPRA20,3%
JEEP20,3%
LAND ROVER20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
CADILLAC10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MAZDA10,1%
MITSUBISHI10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF526,6%
DACIA DUSTER384,8%
VOLKSWAGEN PASSAT324,1%
SKODA OCTAVIA243,1%
DACIA LOGAN232,9%
RENAULT MEGANE222,8%
BMW SERIA 3212,7%
NISSAN QASHQAI212,7%
BMW SERIA 5202,5%
AUDI A4192,4%
Toate (171)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO192,4%
VOLKSWAGEN POLO151,9%
HYUNDAI TUCSON141,8%
VOLKSWAGEN TOURAN131,7%
RENAULT CLIO121,5%
SEAT LEON121,5%
AUDI A6111,4%
BMW X3111,4%
FORD FOCUS111,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,4%
OPEL CORSA101,3%
TOYOTA RAV4101,3%
BMW X191,1%
OPEL ASTRA91,1%
VOLKSWAGEN CC91,1%
RENAULT CAPTUR81,0%
SKODA FABIA81,0%
BMW X570,9%
MERCEDES-BENZ CLA70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,9%
SEAT IBIZA70,9%
KIA SPORTAGE60,8%
RENAULT KADJAR60,8%
AUDI A550,6%
BMW SERIA 150,6%
HYUNDAI I3050,6%
PEUGEOT 300850,6%
PEUGEOT 30850,6%
SKODA SUPERB50,6%
VOLKSWAGEN JETTA50,6%
AUDI A340,5%
AUDI Q540,5%
DACIA DOKKER40,5%
FORD KUGA40,5%
KIA CEED40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
VOLVO V4040,5%
BMW SERIA 230,4%
BMW SERIA 430,4%
BMW SERIA 730,4%
BMW X630,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD MONDEO30,4%
HYUNDAI I1030,4%
HYUNDAI KONA30,4%
MERCEDES-BENZ GLA30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
AUDI Q320,3%
BMW X420,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
FIAT PANDA20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD TRANSIT20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ CITAN20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MG ZS20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 500820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SKODA RAPID20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO XC6020,3%
AUDI A110,1%
AUDI Q710,1%
CADILLAC COUPE DE VILLE10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
DACIA LODGY10,1%
DACIA SPRING10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD KA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA XCEED10,1%
LEXUS LBX10,1%
MASERATI LEVANTE10,1%
MAZDA 310,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GCL 300 D 4MATIC10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MG HS10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN MURANO10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL MERIVA10,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 30710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24230,7%
Compacte (C)19224,4%
Medii (D)11815,0%
Mici (B)11214,2%
Monovolume (MPV)567,1%
Mari și de lux (E)476,0%
Mini (A)121,5%
Neclasificate40,5%
Utilitare30,4%
Sport10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare69788,6%
Noi9011,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44957,1%
Benzină23329,6%
Hibrid8010,2%
GPL222,8%
Electric30,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70589,6%
Companie8210,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34443,7%
Berlină cu hayon15319,4%
Berlină14117,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13717,4%
Cabriolet70,9%
Cupeu50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18823,9%
75-109 kW33842,9%
110-149 kW20425,9%
150-219 kW364,6%
220 kW și peste182,3%
Necompletat30,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc536,7%
1000-1399 cmc14218,0%
1400-1599 cmc23930,4%
1600-1999 cmc27735,2%
2000-2999 cmc719,0%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat30,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31419,0%
BMW18010,9%
DACIA17910,9%
OPEL17410,6%
SKODA1277,7%
FORD1146,9%
RENAULT1096,6%
AUDI865,2%
MERCEDES-BENZ774,7%
SEAT332,0%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI291,8%
TOYOTA261,6%
PEUGEOT241,5%
NISSAN191,2%
MAZDA171,0%
FIAT150,9%
SUZUKI150,9%
VOLVO150,9%
CITROEN140,8%
CHEVROLET130,8%
KIA130,8%
LAND ROVER90,5%
MITSUBISHI80,5%
SMART70,4%
DAEWOO60,4%
JEEP50,3%
HONDA40,2%
TESLA40,2%
PORSCHE30,2%
JAGUAR20,1%
MINI20,1%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3961,9%
Export2438,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW812,7%
RENAULT812,7%
VOLKSWAGEN812,7%
DACIA711,1%
OPEL69,5%
SKODA69,5%
SEAT46,3%
FORD23,2%
MERCEDES-BENZ23,2%
PEUGEOT23,2%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ARO11,6%
AUDI11,6%
DAEWOO11,6%
FIAT11,6%
JEEP11,6%
LANCIA11,6%
LAND ROVER11,6%
MAZDA11,6%
MITSUBISHI11,6%
TOYOTA11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.