Înmatriculări în județul Bacău, mai 2025

Noi95-52,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare891+25,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.650+10,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 58 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 75 rulate, prima înmatriculare2011: 87 rulate, prima înmatriculare2012: 79 rulate, prima înmatriculare2013: 65 rulate, prima înmatriculare2014: 79 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 48 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 42 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 52 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200102
200204
200307
2004016
2005020
2006030
2007038
2008058
2009059
2010075
2011087
2012079
2013065
2014079
2015055
2016048
2017035
2018036
2019036
2020020
2021021
202217
202302
2024425
2025520

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16016,2%
RENAULT929,3%
BMW818,2%
AUDI697,0%
DACIA666,7%
FORD646,5%
OPEL545,5%
SKODA464,7%
NISSAN444,5%
MERCEDES-BENZ394,0%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO353,5%
HYUNDAI343,4%
SEAT292,9%
TOYOTA272,7%
PEUGEOT212,1%
KIA171,7%
CITROEN141,4%
MAZDA131,3%
MITSUBISHI121,2%
SUZUKI101,0%
MG80,8%
CHEVROLET70,7%
FIAT70,7%
LAND ROVER70,7%
ALFA ROMEO60,6%
LEXUS40,4%
MINI40,4%
JAGUAR30,3%
PORSCHE30,3%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
HONDA10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF394,0%
DACIA DUSTER323,3%
AUDI A4292,9%
NISSAN QASHQAI292,9%
FORD FOCUS282,8%
VOLKSWAGEN PASSAT272,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN272,7%
RENAULT MEGANE262,6%
BMW SERIA 3232,3%
AUDI A6191,9%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA181,8%
BMW SERIA 5171,7%
DACIA LOGAN161,6%
OPEL ASTRA161,6%
RENAULT KADJAR161,6%
DACIA SANDERO141,4%
VOLKSWAGEN POLO141,4%
VOLVO XC60141,4%
VOLKSWAGEN TOURAN131,3%
AUDI Q5121,2%
BMW X3121,2%
HYUNDAI TUCSON121,2%
HYUNDAI IX35111,1%
SEAT IBIZA111,1%
SEAT LEON101,0%
SKODA FABIA101,0%
FORD MONDEO90,9%
OPEL ZAFIRA90,9%
VOLVO XC4090,9%
FORD KUGA80,8%
KIA SPORTAGE80,8%
RENAULT SCENIC80,8%
SKODA SUPERB80,8%
BMW SERIA 170,7%
MERCEDES-BENZ GLC70,7%
OPEL CORSA70,7%
TOYOTA AURIS70,7%
CHEVROLET CAPTIVA60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,6%
MITSUBISHI ASX60,6%
NISSAN JUKE60,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
SUZUKI GRAND VITARA60,6%
AUDI Q350,5%
BMW X550,5%
CITROEN C350,5%
MG ZS50,5%
OPEL INSIGNIA50,5%
OPEL MERIVA50,5%
RENAULT ARKANA50,5%
RENAULT CLIO50,5%
RENAULT ESPACE50,5%
RENAULT TALISMAN50,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
BMW X140,4%
BMW X440,4%
CITROEN C4 PICASSO40,4%
MAZDA 340,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL ANTARA40,4%
OPEL MOKKA40,4%
PEUGEOT 20840,4%
RENAULT MODUS40,4%
VOLKSWAGEN EOS40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLVO V6040,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
AUDI A330,3%
BMW SERIA 230,3%
BMW X630,3%
FIAT FREEMONT30,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD FUSION30,3%
FORD PUMA30,3%
HYUNDAI I3030,3%
JAGUAR XF30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
OPEL VIVARO30,3%
PEUGEOT 500830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA RAV430,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN ARTEON30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MG HS20,2%
MINI COOPER20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 400820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA SCALA20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA VERSO20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A710,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW XM10,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT STILO10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37337,8%
Compacte (C)20120,4%
Medii (D)13113,3%
Mici (B)11711,9%
Monovolume (MPV)949,5%
Mari și de lux (E)474,8%
Mini (A)101,0%
Sport60,6%
Utilitare50,5%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare89190,4%
Noi959,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină61662,5%
Benzină24124,4%
Hibrid10510,6%
GPL191,9%
Electric40,4%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88990,2%
Companie979,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break48048,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21922,2%
Berlină cu hayon16416,6%
Berlină10610,8%
Cupeu101,0%
Cabriolet70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19219,5%
75-109 kW46647,3%
110-149 kW26226,6%
150-219 kW515,2%
220 kW și peste111,1%
Necompletat40,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc414,2%
1000-1399 cmc13613,8%
1400-1599 cmc30330,7%
1600-1999 cmc42142,7%
2000-2999 cmc808,1%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat40,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN34220,7%
BMW1489,0%
DACIA1448,7%
AUDI1328,0%
OPEL1257,6%
FORD1106,7%
RENAULT1086,5%
SKODA955,8%
MERCEDES-BENZ754,5%
PEUGEOT442,7%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT422,5%
HYUNDAI412,5%
TOYOTA281,7%
VOLVO271,6%
NISSAN261,6%
SUZUKI191,2%
CITROEN181,1%
MAZDA181,1%
FIAT171,0%
KIA130,8%
CHEVROLET110,7%
LAND ROVER110,7%
MITSUBISHI110,7%
HONDA70,4%
PORSCHE60,4%
ALFA ROMEO40,2%
MG40,2%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
SMART30,2%
DAIHATSU20,1%
JEEP20,1%
ARO10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
GWM10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3463,0%
Export2037,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1222,2%
OPEL814,8%
DACIA59,3%
FORD59,3%
AUDI35,6%
BMW35,6%
MERCEDES-BENZ35,6%
SKODA35,6%
VOLVO23,7%
CITROEN11,9%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,9%
JAGUAR11,9%
JEEP11,9%
LAND ROVER11,9%
PEUGEOT11,9%
QUATTRO11,9%
ROVER11,9%
SUZUKI11,9%
TOYOTA11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.