Înmatriculări în județul Sălaj, mai 2025

Noi15-37,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare522+21,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări478-4,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 12 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200104
200203
200308
2004011
2005017
2006018
2007038
2008044
2009045
2010038
2011048
2012045
2013032
2014025
2015034
2016016
2017017
2018012
2019016
2020011
2021016
202205
202317
202423
2025120

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14927,7%
AUDI6011,2%
BMW6011,2%
MERCEDES-BENZ346,3%
SKODA275,0%
VOLVO275,0%
FORD264,8%
DACIA193,5%
RENAULT193,5%
NISSAN173,2%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL152,8%
HYUNDAI112,0%
PEUGEOT91,7%
SEAT81,5%
SUZUKI81,5%
KIA61,1%
TOYOTA61,1%
CITROEN50,9%
FIAT50,9%
MG50,9%
JEEP40,7%
MAZDA30,6%
CHEVROLET20,4%
LAND ROVER20,4%
MITSUBISHI20,4%
SMART20,4%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
LADA10,2%
MCLAREN10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF326,0%
AUDI A4244,5%
VOLKSWAGEN PASSAT224,1%
VOLKSWAGEN POLO203,8%
VOLKSWAGEN TOURAN183,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN163,0%
BMW SERIA 5152,8%
SKODA OCTAVIA142,6%
AUDI A6122,3%
BMW SERIA 3122,3%
Toate (149)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60122,3%
BMW X3112,1%
DACIA DUSTER112,1%
FORD FOCUS101,9%
NISSAN QASHQAI101,9%
BMW X191,7%
VOLKSWAGEN CC81,5%
AUDI A571,3%
AUDI Q571,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,3%
MERCEDES-BENZ GLC71,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,3%
FORD KUGA61,1%
HYUNDAI TUCSON61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,1%
OPEL ASTRA61,1%
SKODA FABIA61,1%
DACIA SANDERO50,9%
KIA SPORTAGE50,9%
PEUGEOT 300850,9%
RENAULT MEGANE50,9%
VOLKSWAGEN CADDY50,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,9%
MG MG440,8%
SEAT ALTEA40,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
SUZUKI JIMNY40,8%
AUDI A330,6%
AUDI Q330,6%
BMW SERIA 130,6%
CITROEN C330,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
NISSAN QASHQAI+230,6%
OPEL MERIVA30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SKODA SUPERB30,6%
TOYOTA RAV430,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLVO V4030,6%
VOLVO V6030,6%
VOLVO XC9030,6%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW SERIA 720,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN C4 AIRCROSS20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD EDGE20,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI I2020,4%
MERCEDES-BENZ CLS20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
OPEL CORSA20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT KANGOO20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA RAPID20,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO XC4020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A810,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X210,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
BMW Z410,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA LOGAN10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA NIRO10,2%
LADA 210510,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA MX-510,2%
MCLAREN GT10,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG EHS10,2%
MINI COOPER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT RCZ10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART SMART10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO S6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18133,7%
Compacte (C)9718,1%
Medii (D)8716,2%
Monovolume (MPV)6211,5%
Mici (B)519,5%
Mari și de lux (E)427,8%
Neclasificate71,3%
Sport50,9%
Mini (A)40,7%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52297,2%
Noi152,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38872,3%
Benzină10419,4%
Hibrid387,1%
Electric50,9%
GPL20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48690,5%
Companie519,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27551,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9718,1%
Berlină cu hayon7714,3%
Berlină7514,0%
Cabriolet71,3%
Cupeu61,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7914,7%
75-109 kW22441,7%
110-149 kW17432,4%
150-219 kW438,0%
220 kW și peste122,2%
Necompletat50,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc71,3%
1000-1399 cmc6712,5%
1400-1599 cmc10519,6%
1600-1999 cmc29054,0%
2000-2999 cmc6011,2%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat50,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15532,4%
BMW449,2%
AUDI418,6%
MERCEDES-BENZ326,7%
FORD296,1%
OPEL285,9%
DACIA255,2%
SKODA204,2%
SEAT153,1%
RENAULT132,7%
Toate (29)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN102,1%
PEUGEOT102,1%
SUZUKI81,7%
MITSUBISHI61,3%
TOYOTA61,3%
VOLVO61,3%
LAND ROVER40,8%
ALFA ROMEO30,6%
CHEVROLET30,6%
FIAT30,6%
HYUNDAI30,6%
NISSAN30,6%
JAGUAR20,4%
MAZDA20,4%
SMART20,4%
TESLA20,4%
DAIHATSU10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4284,0%
Export816,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1530,0%
OPEL714,0%
DACIA612,0%
FORD510,0%
BMW24,0%
CITROEN24,0%
FIAT24,0%
MERCEDES-BENZ24,0%
HYUNDAI12,0%
MAZDA12,0%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MITSUBISHI12,0%
NISSAN12,0%
PEUGEOT12,0%
RENAULT12,0%
SEAT12,0%
SKODA12,0%
SMART12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.