Înmatriculări în județul Vrancea, mai 2025

Noi48-49,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare511+37,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări998+32,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri23

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 1 noi2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 22 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 25 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200103
200203
200305
200409
2005010
2006021
2007029
2008028
2009126
2010032
2011042
2012043
2013040
2014037
2015023
2016033
2017035
2018017
2019024
2020019
2021013
202205
202303
2024221
2025250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10017,9%
RENAULT468,2%
AUDI458,1%
BMW458,1%
FORD458,1%
DACIA295,2%
OPEL295,2%
HYUNDAI285,0%
MERCEDES-BENZ254,5%
VOLVO213,8%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN203,6%
TOYOTA173,0%
SKODA162,9%
SUZUKI142,5%
PEUGEOT132,3%
CITROEN122,1%
SEAT101,8%
FIAT71,3%
MAZDA50,9%
SSANGYONG50,9%
LEXUS40,7%
MITSUBISHI40,7%
KIA30,5%
MG30,5%
LAND ROVER20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
MASERATI10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF305,4%
FORD FOCUS244,3%
VOLKSWAGEN PASSAT203,6%
AUDI A4183,2%
RENAULT MEGANE183,2%
BMW SERIA 3162,9%
NISSAN QASHQAI162,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,7%
OPEL ASTRA142,5%
HYUNDAI TUCSON132,3%
Toate (177)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER112,0%
BMW SERIA 5101,8%
AUDI A691,6%
DACIA LOGAN91,6%
VOLVO V4091,6%
FORD FIESTA81,4%
HYUNDAI I3071,3%
RENAULT CLIO71,3%
SKODA OCTAVIA71,3%
DACIA SANDERO61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,1%
VOLKSWAGEN POLO61,1%
VOLVO XC6061,1%
AUDI Q550,9%
BMW SERIA 150,9%
FIAT PUNTO50,9%
FORD MONDEO50,9%
OPEL CORSA50,9%
PEUGEOT 300850,9%
RENAULT KADJAR50,9%
RENAULT LAGUNA50,9%
TOYOTA RAV450,9%
VOLKSWAGEN TOURAN50,9%
BMW X140,7%
BMW X340,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
SKODA SUPERB40,7%
SUZUKI VITARA40,7%
TOYOTA YARIS40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
AUDI A330,5%
AUDI A530,5%
CITROEN C330,5%
FORD GALAXY30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
PEUGEOT 30830,5%
SEAT EXEO30,5%
SEAT LEON30,5%
SUZUKI S-CROSS30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN ARTEON30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO V6030,5%
BMW X420,4%
CITROEN C420,4%
CITROEN C520,4%
FORD KUGA20,4%
FORD TRANSIT CUSTOM20,4%
HYUNDAI KONA20,4%
LEXUS NX20,4%
MAZDA 620,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT AUSTRAL20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA FABIA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI SWIFT20,4%
SUZUKI SX420,4%
TOYOTA C-HR20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S610,2%
AUDI SQ510,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X210,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHRYSLER SEBRING10,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C4 SPACETOURER10,2%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,2%
CITROEN JUMPER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DS DS710,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FORD C-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS LBX10,2%
LEXUS RX10,2%
MASERATI QUATTROPORTE10,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MG MG310,2%
MG ZS10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30110,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17631,5%
Compacte (C)14125,2%
Medii (D)9717,4%
Mici (B)6712,0%
Monovolume (MPV)407,2%
Mari și de lux (E)274,8%
Utilitare50,9%
Mini (A)30,5%
Sport30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51191,4%
Noi488,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37066,2%
Benzină13424,0%
Hibrid498,8%
GPL40,7%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50890,9%
Companie519,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26547,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11921,3%
Berlină cu hayon10218,2%
Berlină6812,2%
Cupeu30,5%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9917,7%
75-109 kW27148,5%
110-149 kW15527,7%
150-219 kW264,7%
220 kW și peste61,1%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc162,9%
1000-1399 cmc7112,7%
1400-1599 cmc18933,8%
1600-1999 cmc22941,0%
2000-2999 cmc529,3%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20220,2%
AUDI919,1%
OPEL858,5%
DACIA848,4%
BMW838,3%
FORD838,3%
RENAULT676,7%
MERCEDES-BENZ434,3%
SKODA393,9%
HYUNDAI292,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT232,3%
PEUGEOT181,8%
TOYOTA171,7%
FIAT161,6%
KIA111,1%
CITROEN101,0%
CHEVROLET90,9%
MAZDA90,9%
VOLVO90,9%
MITSUBISHI80,8%
NISSAN80,8%
SUZUKI70,7%
DAEWOO60,6%
HONDA60,6%
LAND ROVER60,6%
ALFA ROMEO40,4%
SSANGYONG40,4%
JAGUAR30,3%
JEEP30,3%
DODGE20,2%
INFINITI20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%
TRAILOR10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2191,3%
Export28,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN521,7%
RENAULT417,4%
OPEL313,0%
AUDI28,7%
DACIA28,7%
FORD28,7%
BMW14,3%
DAEWOO14,3%
MAZDA14,3%
MERCEDES-BENZ14,3%
Toate (11)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MINI14,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.