Înmatriculări în județul Iași, mai 2025

Noi252-31,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.061+35,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.185+20,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri143

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 13 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 45 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 82 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 69 rulate, prima înmatriculare2015: 76 rulate, prima înmatriculare2016: 58 rulate, prima înmatriculare2017: 49 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 84 rulate, prima înmatriculare2020: 62 rulate, prima înmatriculare2021: 64 rulate, prima înmatriculare2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 109 noi2024: 15 rulate, prima înmatriculare2025: 141 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001013
200103
200206
200305
200407
2005029
2006039
2007045
2008055
2009052
2010047
2011082
2012063
2013058
2014069
2015076
2016058
2017049
2018044
2019084
2020062
2021064
2022022
2023213
202410915
20251411

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22817,4%
BMW1249,4%
DACIA1138,6%
MERCEDES-BENZ886,7%
AUDI785,9%
RENAULT745,6%
TOYOTA725,5%
HYUNDAI685,2%
SKODA574,3%
FORD554,2%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN372,8%
MAZDA362,7%
VOLVO332,5%
OPEL312,4%
KIA302,3%
SUZUKI241,8%
PEUGEOT221,7%
SEAT201,5%
CITROEN141,1%
HONDA120,9%
SSANGYONG110,8%
LEXUS100,8%
FIAT80,6%
LAND ROVER80,6%
TESLA80,6%
MINI70,5%
MITSUBISHI70,5%
ALFA ROMEO60,5%
CUPRA60,5%
MG60,5%
CHEVROLET40,3%
JEEP30,2%
PORSCHE30,2%
SMART30,2%
LANCIA20,2%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LYNK&CO10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER584,4%
VOLKSWAGEN GOLF524,0%
VOLKSWAGEN PASSAT483,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN342,6%
HYUNDAI TUCSON302,3%
DACIA LOGAN272,1%
NISSAN QASHQAI251,9%
AUDI A4241,8%
BMW X3241,8%
RENAULT MEGANE241,8%
Toate (277)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3231,8%
VOLKSWAGEN TOURAN231,8%
BMW SERIA 5211,6%
TOYOTA RAV4201,5%
FORD FOCUS171,3%
OPEL ASTRA161,2%
HYUNDAI IONIQ151,1%
SKODA FABIA151,1%
SKODA OCTAVIA151,1%
VOLKSWAGEN POLO151,1%
KIA SPORTAGE141,1%
AUDI Q5131,0%
BMW X1131,0%
DACIA SANDERO131,0%
SKODA SUPERB120,9%
TOYOTA AURIS120,9%
AUDI A6110,8%
FORD KUGA110,8%
MAZDA 3110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E110,8%
RENAULT SCENIC110,8%
TOYOTA COROLLA110,8%
VOLVO XC60110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,8%
MERCEDES-BENZ GLE100,8%
MAZDA CX-3090,7%
RENAULT CLIO90,7%
SUZUKI S-CROSS90,7%
SUZUKI VITARA90,7%
TOYOTA YARIS90,7%
VOLKSWAGEN CADDY90,7%
BMW X680,6%
MAZDA 680,6%
MERCEDES-BENZ CLASA V80,6%
TOYOTA C-HR80,6%
VOLKSWAGEN SHARAN80,6%
DACIA LODGY70,5%
TESLA MODEL 370,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,5%
VOLKSWAGEN TAIGO70,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,5%
VOLVO XC4070,5%
AUDI A360,5%
BMW SERIA 160,5%
HYUNDAI I3060,5%
MERCEDES-BENZ CLA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,5%
MINI COOPER60,5%
NISSAN X-TRAIL60,5%
RENAULT KADJAR60,5%
SKODA KODIAQ60,5%
TOYOTA YARIS CROSS60,5%
AUDI A550,4%
AUDI Q350,4%
BMW SERIA 450,4%
BMW SERIA 750,4%
BMW X450,4%
FORD C-MAX50,4%
FORD PUMA50,4%
HONDA CR-V50,4%
HYUNDAI I2050,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
RENAULT LAGUNA50,4%
SEAT IBIZA50,4%
SEAT LEON50,4%
CITROEN C4 PICASSO40,3%
DACIA DOKKER40,3%
KIA CEED40,3%
KIA XCEED40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLK40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT CAPTUR40,3%
SKODA KAROQ40,3%
VOLKSWAGEN JETTA40,3%
VOLVO V6040,3%
VOLVO XC9040,3%
AUDI E-TRON30,2%
AUDI Q730,2%
AUDI Q830,2%
BMW X530,2%
CITROEN C4 CACTUS30,2%
CUPRA FORMENTOR30,2%
CUPRA TERRAMAR30,2%
DACIA BIGSTER30,2%
FIAT 50030,2%
FORD FIESTA30,2%
HONDA ZR-V30,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
LEXUS NX30,2%
LEXUS RX30,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
PEUGEOT 20830,2%
PEUGEOT 300830,2%
PEUGEOT 50830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT ARKANA30,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
SEAT ALTEA30,2%
SEAT ARONA30,2%
SSANGYONG KORANDO30,2%
SSANGYONG TIVOLI30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
ALFA ROMEO 15920,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X220,2%
BMW X720,2%
BMW XM20,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I1020,2%
KIA PICANTO20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
LEXUS UX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-8020,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MG EHS20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT MODUS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV55642,3%
Compacte (C)25019,0%
Medii (D)16312,4%
Mici (B)1249,4%
Monovolume (MPV)1249,4%
Mari și de lux (E)544,1%
Mini (A)201,5%
Sport100,8%
Neclasificate60,5%
Utilitare60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.06180,8%
Noi25219,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină65549,9%
Hibrid31924,3%
Benzină29322,3%
GPL231,8%
Electric221,7%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99876,0%
Companie31524,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break58744,7%
Berlină cu hayon27821,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)26520,2%
Berlină15511,8%
Cupeu171,3%
Cabriolet110,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21216,1%
75-109 kW55842,5%
110-149 kW40430,8%
150-219 kW876,6%
220 kW și peste312,4%
Necompletat211,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc796,0%
1000-1399 cmc17913,6%
1400-1599 cmc34826,5%
1600-1999 cmc52840,2%
2000-2999 cmc14411,0%
3000 cmc și peste131,0%
Necompletat221,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN48522,2%
BMW2049,3%
DACIA1878,6%
AUDI1466,7%
SKODA1406,4%
OPEL1326,0%
FORD1165,3%
RENAULT1135,2%
MERCEDES-BENZ874,0%
TOYOTA823,8%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT612,8%
HYUNDAI552,5%
PEUGEOT371,7%
MAZDA351,6%
SUZUKI351,6%
VOLVO291,3%
FIAT241,1%
HONDA231,1%
NISSAN211,0%
LEXUS200,9%
CHEVROLET180,8%
KIA180,8%
LAND ROVER160,7%
CITROEN150,7%
SMART150,7%
MINI100,5%
MITSUBISHI90,4%
ALFA ROMEO80,4%
JAGUAR80,4%
PORSCHE80,4%
SSANGYONG60,3%
SUBARU60,3%
TESLA40,2%
JEEP30,1%
SAAB30,1%
VAUXHALL20,1%
CHRYSLER10,0%
CUPRA10,0%
DAEWOO10,0%
FERRARI10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8559,4%
Export5840,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2920,3%
VOLKSWAGEN2416,8%
MERCEDES-BENZ128,4%
RENAULT117,7%
AUDI96,3%
BMW74,9%
FORD74,9%
CHEVROLET53,5%
SKODA53,5%
FIAT42,8%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN32,1%
DAEWOO32,1%
PEUGEOT32,1%
TOYOTA32,1%
KIA21,4%
MAZDA21,4%
NISSAN21,4%
OPEL21,4%
PORSCHE21,4%
BENTLEY10,7%
CHRYSLER10,7%
HYUNDAI10,7%
LAND ROVER10,7%
MITSUBISHI10,7%
SEAT10,7%
SUZUKI10,7%
VAUXHALL10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.