Înmatriculări în județul Caraș-Severin, mai 2025

Noi43-58,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare475+31,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări610-6,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2001: 18 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2024: 17 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 25 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001018
2001010
2002013
200305
2004015
2005023
2006021
2007030
2008030
2009038
2010037
2011035
2012034
2013040
2014020
2015021
2016023
2017019
2018012
2019012
2020011
202103
202204
202310
2024171
2025250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10620,5%
DACIA5711,0%
BMW448,5%
AUDI417,9%
MERCEDES-BENZ305,8%
FORD285,4%
RENAULT285,4%
OPEL275,2%
SKODA224,2%
PEUGEOT163,1%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT142,7%
VOLVO142,7%
HYUNDAI132,5%
NISSAN122,3%
CITROEN91,7%
MAZDA71,4%
MITSUBISHI71,4%
SUZUKI71,4%
FIAT61,2%
KIA51,0%
ALFA ROMEO40,8%
LAND ROVER40,8%
TOYOTA40,8%
MINI30,6%
MG20,4%
SSANGYONG20,4%
TESLA20,4%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
LYNK&CO10,2%
ROVER10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF275,2%
DACIA DUSTER265,0%
VOLKSWAGEN PASSAT234,4%
AUDI A4224,3%
DACIA LOGAN193,7%
OPEL ASTRA122,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,3%
BMW SERIA 5112,1%
SKODA OCTAVIA112,1%
BMW SERIA 3101,9%
Toate (164)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO101,9%
VOLKSWAGEN TOURAN101,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,7%
RENAULT MEGANE91,7%
BMW X181,5%
FORD FOCUS81,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,5%
NISSAN QASHQAI81,5%
PEUGEOT 20681,5%
AUDI A371,4%
BMW SERIA 171,4%
DACIA SANDERO71,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,4%
AUDI A661,2%
FORD MONDEO61,2%
SKODA FABIA61,2%
BMW X351,0%
HYUNDAI I3051,0%
SEAT LEON51,0%
AUDI A540,8%
FORD FIESTA40,8%
OPEL CORSA40,8%
OPEL MERIVA40,8%
OPEL ZAFIRA40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
RENAULT CLIO40,8%
DACIA LODGY30,6%
FORD S-MAX30,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
PEUGEOT 30830,6%
SEAT IBIZA30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLVO XC6030,6%
VOLVO XC9030,6%
AUDI Q320,4%
CITROEN JUMPY20,4%
FIAT 50020,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD KUGA20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
MINI CLUBMAN20,4%
MITSUBISHI PAJERO20,4%
PEUGEOT 30720,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TESLA MODEL 320,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLVO S6020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 X10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KA10,2%
HONDA ZR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI TERRACAN10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA CEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER EVOQUE10,2%
LYNK&CO 0110,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-6010,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MG EHS10,2%
MG HS10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN NV20010,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
ROVER 4510,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA CITIGO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13125,3%
Compacte (C)12423,9%
Medii (D)8817,0%
Mici (B)7414,3%
Monovolume (MPV)6111,8%
Mari și de lux (E)275,2%
Mini (A)91,7%
Neclasificate20,4%
Sport10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare47591,7%
Noi438,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34566,6%
Benzină12423,9%
Hibrid305,8%
GPL163,1%
Electric30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică49194,8%
Companie275,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24747,7%
Berlină cu hayon9718,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8215,8%
Berlină8015,4%
Cabriolet71,4%
Cupeu51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12724,5%
75-109 kW25449,0%
110-149 kW10720,7%
150-219 kW244,6%
220 kW și peste40,8%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc336,4%
1000-1399 cmc6011,6%
1400-1599 cmc14528,0%
1600-1999 cmc22343,1%
2000-2999 cmc5410,4%
Necompletat30,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13822,6%
AUDI6210,2%
FORD498,0%
DACIA467,5%
OPEL467,5%
BMW447,2%
MERCEDES-BENZ437,0%
RENAULT274,4%
SKODA233,8%
PEUGEOT213,4%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN172,8%
SEAT111,8%
SUZUKI111,8%
MAZDA91,5%
CITROEN81,3%
FIAT81,3%
TOYOTA71,1%
HYUNDAI61,0%
LAND ROVER61,0%
KIA50,8%
MITSUBISHI40,7%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
DAEWOO20,3%
LEXUS20,3%
SUBARU20,3%
VOLVO20,3%
BAIC10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SANTANA10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6173,5%
Export2226,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1821,7%
DACIA1214,5%
OPEL1012,0%
FORD78,4%
BMW67,2%
AUDI56,0%
FIAT56,0%
HYUNDAI44,8%
PEUGEOT44,8%
RENAULT33,6%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN11,2%
MAZDA11,2%
MERCEDES-BENZ11,2%
NISSAN11,2%
PORSCHE11,2%
SEAT11,2%
SKODA11,2%
SUBARU11,2%
SUZUKI11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.