Înmatriculări în județul Teleorman, mai 2025

Noi24-54,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare221+38,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări946+31,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri24

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 12 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 12 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 12 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200201
200302
200403
200505
200608
2007011
2008010
2009011
2010012
2011016
2012012
2013016
2014010
2015011
201607
2017014
2018010
2019020
2020024
2021011
202201
202301
2024122
2025120

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4317,6%
BMW3313,5%
DACIA3012,2%
AUDI197,8%
SKODA187,3%
RENAULT166,5%
MERCEDES-BENZ135,3%
FORD114,5%
OPEL114,5%
HYUNDAI72,9%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT72,9%
CITROEN52,0%
PEUGEOT52,0%
TOYOTA52,0%
MAZDA41,6%
NISSAN31,2%
VOLVO31,2%
FIAT20,8%
LAND ROVER20,8%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
CUPRA10,4%
KIA10,4%
LEXUS10,4%
MITSUBISHI10,4%
PORSCHE10,4%
SUZUKI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT156,3%
DACIA LOGAN135,4%
SKODA OCTAVIA135,4%
DACIA DUSTER114,6%
BMW SERIA 3104,2%
VOLKSWAGEN GOLF104,2%
BMW SERIA 593,8%
AUDI A472,9%
OPEL ASTRA72,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN72,9%
Toate (93)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE62,5%
AUDI A641,7%
DACIA SANDERO41,7%
FORD FOCUS41,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,7%
SEAT LEON41,7%
BMW X331,3%
CITROEN C531,3%
NISSAN QASHQAI31,3%
RENAULT CLIO31,3%
RENAULT KADJAR31,3%
SKODA SUPERB31,3%
VOLKSWAGEN CC31,3%
VOLKSWAGEN POLO31,3%
VOLVO XC6031,3%
AUDI A320,8%
BMW SERIA 720,8%
BMW X520,8%
BMW X620,8%
FORD FIESTA20,8%
FORD TRANSIT20,8%
HYUNDAI I2020,8%
HYUNDAI IONIQ20,8%
MAZDA CX-3020,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,8%
MERCEDES-BENZ GLE20,8%
PEUGEOT 300820,8%
PEUGEOT 50820,8%
RENAULT LAGUNA20,8%
TOYOTA COROLLA20,8%
TOYOTA RAV420,8%
AUDI A510,4%
AUDI A810,4%
AUDI Q710,4%
AUDI Q810,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW X110,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN XSARA PICASSO10,4%
CUPRA FORMENTOR10,4%
DACIA DOKKER10,4%
DACIA LODGY10,4%
FIAT FIORINO10,4%
FIAT PUNTO10,4%
FORD MONDEO10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD TRANSIT CUSTOM10,4%
HYUNDAI I1010,4%
HYUNDAI I3010,4%
HYUNDAI TUCSON10,4%
KIA CEED10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,4%
LEXUS RX10,4%
MAZDA 210,4%
MAZDA CX-310,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ GLK10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
MITSUBISHI 3000 GT10,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 200810,4%
PORSCHE TAYCAN10,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT ALHAMBRA10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT EXEO10,4%
SKODA FABIA10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SUZUKI S-CROSS10,4%
TOYOTA AVENSIS10,4%
VOLKSWAGEN ARTEON10,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6024,5%
Compacte (C)5723,3%
Medii (D)5321,6%
Mici (B)3213,1%
Mari și de lux (E)197,8%
Monovolume (MPV)135,3%
Neclasificate72,9%
Utilitare31,2%
Mini (A)10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22190,2%
Noi249,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14860,4%
Benzină4920,0%
Hibrid3514,3%
GPL104,1%
Electric20,8%
GNC/GNL10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21889,0%
Companie2711,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11446,5%
Berlină6727,3%
Berlină cu hayon3514,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2711,0%
Cabriolet10,4%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4618,8%
75-109 kW10542,9%
110-149 kW6325,7%
150-219 kW218,6%
220 kW și peste93,7%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc176,9%
1000-1399 cmc2711,0%
1400-1599 cmc6626,9%
1600-1999 cmc10141,2%
2000-2999 cmc3012,2%
3000 cmc și peste20,8%
Necompletat20,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19320,4%
DACIA14415,2%
BMW10911,5%
OPEL10110,7%
SKODA646,8%
RENAULT596,2%
AUDI545,7%
FORD475,0%
MERCEDES-BENZ343,6%
PEUGEOT232,4%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI151,6%
SEAT131,4%
LAND ROVER111,2%
CITROEN91,0%
TOYOTA91,0%
DAEWOO70,7%
MAZDA70,7%
ALFA ROMEO60,6%
CHEVROLET60,6%
FIAT60,6%
VOLVO60,6%
KIA40,4%
HONDA30,3%
MINI30,3%
NISSAN20,2%
SMART20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
IJ10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SUBARU10,1%
SUZUKI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1562,5%
Export937,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA625,0%
OPEL416,7%
VOLKSWAGEN416,7%
AUDI312,5%
DAEWOO312,5%
BMW14,2%
FORD14,2%
HYUNDAI14,2%
SEAT14,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.