Înmatriculări în județul Mehedinți, mai 2025

Noi25-62,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare460+31,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări640+21,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri36

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 12 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 13 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200108
200208
200308
2004015
2005023
2006028
2007042
2008040
2009030
2010039
2011032
2012039
2013021
2014020
2015023
2016016
2017018
2018010
2019010
2020010
202106
202204
202300
2024122
2025130

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11724,1%
BMW7515,5%
AUDI6713,8%
RENAULT296,0%
OPEL285,8%
DACIA204,1%
FORD204,1%
MERCEDES-BENZ204,1%
SKODA183,7%
NISSAN153,1%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT122,5%
SEAT91,9%
CITROEN81,6%
VOLVO81,6%
HYUNDAI61,2%
FIAT51,0%
CHEVROLET30,6%
KIA30,6%
LAND ROVER30,6%
MAZDA30,6%
MINI20,4%
MITSUBISHI20,4%
SSANGYONG20,4%
TOYOTA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4428,7%
VOLKSWAGEN PASSAT387,9%
VOLKSWAGEN GOLF296,0%
BMW SERIA 5245,0%
BMW SERIA 3224,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,7%
DACIA DUSTER112,3%
NISSAN QASHQAI91,9%
OPEL ASTRA91,9%
VOLKSWAGEN POLO91,9%
Toate (139)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A381,7%
BMW X381,7%
VOLKSWAGEN SHARAN81,7%
RENAULT MEGANE71,5%
SKODA OCTAVIA71,5%
AUDI A661,2%
BMW SERIA 161,2%
FORD KUGA61,2%
AUDI Q551,0%
DACIA LOGAN51,0%
VOLKSWAGEN TOURAN51,0%
BMW X140,8%
DACIA SANDERO40,8%
FORD FOCUS40,8%
FORD GALAXY40,8%
OPEL ZAFIRA40,8%
RENAULT CLIO40,8%
SEAT ALHAMBRA40,8%
SKODA FABIA40,8%
BMW X530,6%
HYUNDAI IX3530,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
MERCEDES-BENZ ML30,6%
OPEL CORSA30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
RENAULT TRAFIC30,6%
SEAT LEON30,6%
SKODA KAROQ30,6%
SKODA RAPID30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI Q320,4%
BMW X420,4%
CITROEN C4 CACTUS20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD FIESTA20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MINI MINI20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL MOKKA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30820,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO XC4020,4%
ALFA ROMEO GT10,2%
AUDI A510,2%
AUDI A710,2%
AUDI RS710,2%
AUDI S410,2%
BMW I310,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X210,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA FR-V10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA STONIC10,2%
LAND ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA TRIBUTE10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
OPEL AGILA10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN TAYRON10,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12626,0%
Medii (D)11824,3%
Compacte (C)9018,6%
Monovolume (MPV)5912,2%
Mici (B)438,9%
Mari și de lux (E)357,2%
Mini (A)61,2%
Neclasificate40,8%
Sport40,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46094,8%
Noi255,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36074,2%
Benzină10120,8%
Hibrid193,9%
GPL40,8%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46094,8%
Companie255,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20141,4%
Berlină11122,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9519,6%
Berlină cu hayon6713,8%
Cabriolet81,6%
Cupeu30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8818,1%
75-109 kW23949,3%
110-149 kW12225,2%
150-219 kW296,0%
220 kW și peste61,2%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc153,1%
1000-1399 cmc5711,8%
1400-1599 cmc11022,7%
1600-1999 cmc25051,5%
2000-2999 cmc4910,1%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14823,1%
BMW10316,1%
AUDI609,4%
OPEL528,1%
FORD426,6%
MERCEDES-BENZ416,4%
DACIA375,8%
RENAULT284,4%
SEAT213,3%
SKODA203,1%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT182,8%
NISSAN111,7%
LAND ROVER81,2%
HYUNDAI50,8%
CITROEN40,6%
FIAT40,6%
MITSUBISHI40,6%
PORSCHE40,6%
SUZUKI40,6%
TOYOTA40,6%
VOLVO40,6%
HONDA30,5%
KIA30,5%
SMART20,3%
CHEVROLET10,2%
DAEWOO10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
MASERATI10,2%
MAZDA10,2%
REPLICA10,2%
START10,2%
TESLA10,2%
VAUXHALL10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1850,0%
Export1850,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN925,0%
AUDI513,9%
BMW513,9%
FIAT38,3%
PEUGEOT25,6%
RENAULT25,6%
DACIA12,8%
LAND ROVER12,8%
MCLAREN12,8%
MERCEDES-BENZ12,8%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN12,8%
OPEL12,8%
PORSCHE12,8%
SEAT12,8%
SUZUKI12,8%
VOLVO12,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.