Înmatriculări HYUNDAI, mai 2025

Noi576-30,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare661+32,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.278+13,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri60

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 801 noinov 24: 579 rulate, prima înmatricularedec 24: 699 noidec 24: 597 rulate, prima înmatriculareian 25: 677 noiian 25: 544 rulate, prima înmatricularefeb 25: 563 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 557 noimar 25: 729 rulate, prima înmatriculareapr 25: 499 noiapr 25: 740 rulate, prima înmatricularemai 25: 576 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 544 noiiun 25: 698 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.130 noiiul 25: 775 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.578 noiaug 25: 663 rulate, prima înmatricularesep 25: 690 noisep 25: 737 rulate, prima înmatriculareoct 25: 664 noioct 25: 829 rulate, prima înmatricularenov 25: 752 noinov 25: 776 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.122 noidec 25: 657 rulate, prima înmatriculareian 26: 390 noiian 26: 602 rulate, prima înmatricularefeb 26: 386 noifeb 26: 804 rulate, prima înmatricularemar 26: 461 noimar 26: 752 rulate, prima înmatriculareapr 26: 396 noiapr 26: 735 rulate, prima înmatricularemai 26: 435 noimai 26: 710 rulate, prima înmatriculareiun 26: 745 noiiun 26: 739 rulate, prima înmatriculareiul 26: 296 noiiul 26: 795 rulate, prima înmatriculareaug 26: 287 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 345 noisep 26: 657 rulate, prima înmatriculareoct 26: 451 noioct 26: 722 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24801579
dec 24699597
ian 25677544
feb 25563660
mar 25557729
apr 25499740
mai 25576661
iun 25544698
iul 251.130775
aug 251.578663
sep 25690737
oct 25664829
nov 25752776
dec 251.122657
ian 26390602
feb 26386804
mar 26461752
apr 26396735
mai 26435710
iun 26745739
iul 26296795
aug 26287646
sep 26345657
oct 26451722

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 47 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 58 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 47 rulate, prima înmatriculare2021: 73 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 227 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 349 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200103
200200
200304
200404
200507
200606
2007012
2008012
2009017
2010033
2011040
2012059
2013047
2014046
2015045
2016058
2017040
2018034
2019036
2020047
2021073
2022013
2023012
20242274
20253490

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TUCSON48639,3%
I3021117,1%
IX351048,4%
KONA887,1%
I20796,4%
SANTA FE625,0%
IONIQ554,4%
I10463,7%
BAYON221,8%
I40191,5%
Toate (28)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GALLOPER100,8%
IONIQ580,6%
IX2080,6%
GRAND SANTA FE70,6%
INSTER70,6%
IONIQ650,4%
GETZ40,3%
STARIA30,2%
COUPE20,2%
MATRIX20,2%
Model necompletat20,2%
ACCENT10,1%
ELANTRA10,1%
H-110,1%
SANTE FE10,1%
SONATA10,1%
TERRACAN10,1%
VELOSTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV78863,7%
Compacte (C)26721,6%
Mici (B)846,8%
Mini (A)534,3%
Medii (D)252,0%
Monovolume (MPV)141,1%
Neclasificate30,2%
Sport30,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București27922,6%
Timiș746,0%
Iași685,5%
Bihor453,6%
Cluj443,6%
Ilfov373,0%
Brașov352,8%
Bacău342,7%
Prahova342,7%
Sibiu332,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț322,6%
Galați302,4%
Suceava302,4%
Dolj282,3%
Vrancea282,3%
Arad272,2%
Constanța272,2%
Dâmbovița272,2%
Mureș262,1%
Argeș211,7%
Alba191,5%
Botoșani191,5%
Maramureș181,5%
Vâlcea181,5%
Buzău171,4%
Brăila161,3%
Harghita151,2%
Hunedoara151,2%
Covasna141,1%
Vaslui141,1%
Caraș-Severin131,1%
Gorj131,1%
Satu Mare121,0%
Bistrița-Năsăud110,9%
Sălaj110,9%
Călărași100,8%
Giurgiu90,7%
Ialomița80,6%
Olt80,6%
Teleorman70,6%
Mehedinți60,5%
Tulcea50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare66153,4%
Noi57646,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid45236,5%
Benzină39832,2%
Motorină34527,9%
Electric403,2%
GPL20,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88671,6%
Companie35128,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)79864,5%
Berlină cu hayon28122,7%
Break14511,7%
Berlină110,9%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW27322,1%
75-109 kW46037,2%
110-149 kW45937,1%
150-219 kW50,4%
Necompletat403,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc443,6%
1000-1399 cmc17013,7%
1400-1599 cmc71657,9%
1600-1999 cmc21617,5%
2000-2999 cmc504,0%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat403,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București22617,7%
Constanța685,3%
Timiș665,2%
Ilfov655,1%
Prahova645,0%
Iași554,3%
Bacău413,2%
Cluj413,2%
Bihor393,1%
Brașov372,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj342,7%
Sibiu302,3%
Dâmbovița292,3%
Vrancea292,3%
Galați252,0%
Hunedoara252,0%
Olt241,9%
Buzău231,8%
Giurgiu231,8%
Harghita221,7%
Suceava221,7%
Argeș211,6%
Mureș211,6%
Vaslui201,6%
Vâlcea201,6%
Călărași191,5%
Maramureș191,5%
Bistrița-Năsăud161,3%
Ialomița161,3%
Teleorman151,2%
Arad131,0%
Botoșani131,0%
Brăila131,0%
Covasna131,0%
Gorj131,0%
Tulcea131,0%
Alba120,9%
Neamț120,9%
Satu Mare70,5%
Caraș-Severin60,5%
Mehedinți50,4%
Sălaj30,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3151,7%
Dezmembrare2846,7%
Înmatriculat pentru export11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.