Noi 57 -50,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 87 -5,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 295 +16,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 21 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 nov 24: 57 noi nov 24: 91 rulate, prima înmatriculare dec 24: 45 noi dec 24: 70 rulate, prima înmatriculare ian 25: 43 noi ian 25: 81 rulate, prima înmatriculare feb 25: 50 noi feb 25: 115 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 101 rulate, prima înmatriculare apr 25: 41 noi apr 25: 106 rulate, prima înmatriculare mai 25: 45 noi mai 25: 101 rulate, prima înmatriculare iun 25: 58 noi iun 25: 96 rulate, prima înmatriculare iul 25: 102 noi iul 25: 114 rulate, prima înmatriculare aug 25: 127 noi aug 25: 78 rulate, prima înmatriculare sep 25: 57 noi sep 25: 95 rulate, prima înmatriculare oct 25: 51 noi oct 25: 95 rulate, prima înmatriculare nov 25: 56 noi nov 25: 96 rulate, prima înmatriculare dec 25: 115 noi dec 25: 91 rulate, prima înmatriculare ian 26: 25 noi ian 26: 72 rulate, prima înmatriculare feb 26: 32 noi feb 26: 70 rulate, prima înmatriculare mar 26: 86 noi mar 26: 90 rulate, prima înmatriculare apr 26: 86 noi apr 26: 79 rulate, prima înmatriculare mai 26: 80 noi mai 26: 80 rulate, prima înmatriculare iun 26: 194 noi iun 26: 83 rulate, prima înmatriculare iul 26: 36 noi iul 26: 87 rulate, prima înmatriculare aug 26: 47 noi aug 26: 83 rulate, prima înmatriculare sep 26: 56 noi sep 26: 70 rulate, prima înmatriculare oct 26: 61 noi oct 26: 91 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 57 91 dec 24 45 70 ian 25 43 81 feb 25 50 115 mar 25 34 101 apr 25 41 106 mai 25 45 101 iun 25 58 96 iul 25 102 114 aug 25 127 78 sep 25 57 95 oct 25 51 95 nov 25 56 96 dec 25 115 91 ian 26 25 72 feb 26 32 70 mar 26 86 90 apr 26 86 79 mai 26 80 80 iun 26 194 83 iul 26 36 87 aug 26 47 83 sep 26 56 70 oct 26 61 91
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 < 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 1999: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 rulate, prima înmatriculare 2004: 3 rulate, prima înmatriculare 2005: 2 rulate, prima înmatriculare 2006: 9 rulate, prima înmatriculare 2007: 11 rulate, prima înmatriculare 2008: 9 rulate, prima înmatriculare 2009: 10 rulate, prima înmatriculare 2010: 6 rulate, prima înmatriculare 2011: 2 rulate, prima înmatriculare 2012: 4 rulate, prima înmatriculare 2013: 4 rulate, prima înmatriculare 2014: 3 rulate, prima înmatriculare 2015: 4 rulate, prima înmatriculare 2016: 4 rulate, prima înmatriculare 2017: 3 rulate, prima înmatriculare 2018: 1 rulate, prima înmatriculare 2019: 3 rulate, prima înmatriculare 2022: 4 noi 2023: 53 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 2 1999 0 3 2000 0 0 2001 0 1 2002 0 2 2003 0 1 2004 0 3 2005 0 2 2006 0 9 2007 0 11 2008 0 9 2009 0 10 2010 0 6 2011 0 2 2012 0 4 2013 0 4 2014 0 3 2015 0 4 2016 0 4 2017 0 3 2018 0 1 2019 0 3 2020 0 0 2021 0 0 2022 4 0 2023 53 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CIVIC 50 34,7% CR-V 47 32,6% HR-V 26 18,1% ACCORD 7 4,9% JAZZ 5 3,5% ZR-V 3 2,1% Model necompletat 2 1,4% CR-Z 1 0,7% E 1 0,7% FR-V 1 0,7%
Toate (11) Modele: valoare, vehicule, cotă INSIGHT 1 0,7%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 76 52,8% Compacte (C) 51 35,4% Medii (D) 7 4,9% Mici (B) 5 3,5% Neclasificate 2 1,4% Mini (A) 1 0,7% Monovolume (MPV) 1 0,7% Sport 1 0,7%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 39 27,1% Cluj 8 5,6% Constanța 8 5,6% Prahova 8 5,6% Sibiu 8 5,6% Harghita 6 4,2% Iași 5 3,5% Ilfov 5 3,5% Timiș 5 3,5% Dolj 4 2,8%
Toate (35) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 3 2,1% Botoșani 3 2,1% Gorj 3 2,1% Ialomița 3 2,1% Maramureș 3 2,1% Mureș 3 2,1% Arad 2 1,4% Bihor 2 1,4% Brăila 2 1,4% Brașov 2 1,4% Caraș-Severin 2 1,4% Galați 2 1,4% Neamț 2 1,4% Olt 2 1,4% Suceava 2 1,4% Teleorman 2 1,4% Vâlcea 2 1,4% Argeș 1 0,7% Bistrița-Năsăud 1 0,7% Dâmbovița 1 0,7% Hunedoara 1 0,7% Satu Mare 1 0,7% Tulcea 1 0,7% Vaslui 1 0,7% Vrancea 1 0,7%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 87 60,4% Noi 57 39,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 65 45,1% Benzină 50 34,7% Motorină 28 19,4% Electric 1 0,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 105 72,9% Companie 39 27,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 81 56,2% Berlină cu hayon 50 34,7% Berlină 8 5,6% Break 4 2,8% Cupeu 1 0,7%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 27 18,8% 75-109 kW 101 70,1% 110-149 kW 13 9,0% 150-219 kW 1 0,7% 220 kW și peste 1 0,7% Necompletat 1 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 26 18,1% 1400-1599 cmc 40 27,8% 1600-1999 cmc 55 38,2% 2000-2999 cmc 21 14,6% 3000 cmc și peste 1 0,7% Necompletat 1 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.