Noi 523 -36,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.632 +19,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.248 +14,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 292 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2001: 10 rulate, prima înmatriculare 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 8 rulate, prima înmatriculare 2003: 15 rulate, prima înmatriculare 2004: 30 rulate, prima înmatriculare 2005: 49 rulate, prima înmatriculare 2006: 52 rulate, prima înmatriculare 2007: 71 rulate, prima înmatriculare 2008: 107 rulate, prima înmatriculare 2009: 99 rulate, prima înmatriculare 2010: 113 rulate, prima înmatriculare 2011: 175 rulate, prima înmatriculare 2012: 132 rulate, prima înmatriculare 2013: 125 rulate, prima înmatriculare 2014: 113 rulate, prima înmatriculare 2015: 93 rulate, prima înmatriculare 2016: 96 rulate, prima înmatriculare 2017: 69 rulate, prima înmatriculare 2018: 66 rulate, prima înmatriculare 2019: 87 rulate, prima înmatriculare 2020: 51 rulate, prima înmatriculare 2021: 38 rulate, prima înmatriculare 2022: 21 rulate, prima înmatriculare 2023: 8 noi 2023: 6 rulate, prima înmatriculare 2024: 144 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare 2025: 371 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 10 2001 0 5 2002 0 8 2003 0 15 2004 0 30 2005 0 49 2006 0 52 2007 0 71 2008 0 107 2009 0 99 2010 0 113 2011 0 175 2012 0 132 2013 0 125 2014 0 113 2015 0 93 2016 0 96 2017 0 69 2018 0 66 2019 0 87 2020 0 51 2021 0 38 2022 0 21 2023 8 6 2024 144 1 2025 371 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 734 34,1% KUGA 392 18,2% FIESTA 239 11,1% MONDEO 167 7,7% PUMA 129 6,0% TRANSIT CUSTOM 88 4,1% C-MAX 74 3,4% TRANSIT 48 2,2% CAPRI 46 2,1% S-MAX 43 2,0%
Toate (32) Modele: valoare, vehicule, cotă GALAXY 40 1,9% FUSION 22 1,0% TOURNEO CONNECT 18 0,8% GRAND C-MAX 15 0,7% TOURNEO CUSTOM 14 0,6% ECOSPORT 12 0,6% TOURNEO COURIER 11 0,5% MUSTANG 9 0,4% Model necompletat 9 0,4% EDGE 7 0,3% EXPLORER 7 0,3% KA 7 0,3% B-MAX 6 0,3% MUSTANG MACH-E 6 0,3% MAVERICK 4 0,2% BRONCO 2 0,1% GRANADA 1 0,0% KA+ 1 0,0% PROBE 1 0,0% SIERRA 1 0,0% TOURNEO 1 0,0% TRANSIT CONNECT 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 734 34,1% SUV 605 28,1% Mici (B) 261 12,1% Monovolume (MPV) 222 10,3% Medii (D) 167 7,7% Utilitare 137 6,4% Neclasificate 11 0,5% Sport 10 0,5% Mini (A) 8 0,4%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 446 20,7% Timiș 110 5,1% Cluj 94 4,4% Prahova 93 4,3% Bihor 82 3,8% Hunedoara 67 3,1% Maramureș 67 3,1% Bacău 64 3,0% Brașov 63 2,9% Galați 62 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Mureș 59 2,7% Iași 55 2,6% Suceava 54 2,5% Satu Mare 52 2,4% Bistrița-Năsăud 49 2,3% Arad 46 2,1% Dolj 46 2,1% Constanța 45 2,1% Vrancea 45 2,1% Ilfov 41 1,9% Argeș 39 1,8% Neamț 37 1,7% Sibiu 36 1,7% Dâmbovița 34 1,6% Gorj 32 1,5% Brăila 31 1,4% Alba 30 1,4% Caraș-Severin 28 1,3% Olt 27 1,3% Sălaj 26 1,2% Harghita 24 1,1% Vaslui 24 1,1% Vâlcea 24 1,1% Buzău 22 1,0% Botoșani 21 1,0% Mehedinți 20 0,9% Covasna 14 0,6% Călărași 11 0,5% Teleorman 11 0,5% Giurgiu 10 0,5% Tulcea 8 0,4% Ialomița 6 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.632 75,7% Noi 523 24,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.202 55,8% Benzină 541 25,1% Hibrid 348 16,1% Electric 59 2,7% GPL 4 0,2% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.601 74,3% Companie 554 25,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 924 42,9% Berlină cu hayon 596 27,7% Break 580 26,9% Berlină 38 1,8% Cupeu 12 0,6% Cabriolet 5 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 500 23,2% 75-109 kW 1.002 46,5% 110-149 kW 547 25,4% 150-219 kW 30 1,4% 220 kW și peste 17 0,8% Necompletat 59 2,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 304 14,1% 1000-1399 cmc 160 7,4% 1400-1599 cmc 795 36,9% 1600-1999 cmc 590 27,4% 2000-2999 cmc 239 11,1% 3000 cmc și peste 8 0,4% Necompletat 59 2,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.