Noi 2.705 -34,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.935 +4,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.173 -5,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 2.066 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 10 mii nov 24: 2.825 noi nov 24: 1.520 rulate, prima înmatriculare dec 24: 4.493 noi dec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculare ian 25: 4.010 noi ian 25: 1.430 rulate, prima înmatriculare feb 25: 3.532 noi feb 25: 1.791 rulate, prima înmatriculare mar 25: 2.359 noi mar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculare apr 25: 2.325 noi apr 25: 1.919 rulate, prima înmatriculare mai 25: 2.649 noi mai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculare iun 25: 2.744 noi iun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculare iul 25: 5.106 noi iul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculare aug 25: 4.153 noi aug 25: 1.664 rulate, prima înmatriculare sep 25: 4.124 noi sep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculare oct 25: 3.439 noi oct 25: 2.104 rulate, prima înmatriculare nov 25: 4.519 noi nov 25: 2.097 rulate, prima înmatriculare dec 25: 6.796 noi dec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculare ian 26: 1.442 noi ian 26: 1.623 rulate, prima înmatriculare feb 26: 1.685 noi feb 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare mar 26: 1.856 noi mar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculare apr 26: 1.711 noi apr 26: 1.867 rulate, prima înmatriculare mai 26: 2.132 noi mai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculare iun 26: 2.860 noi iun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculare iul 26: 3.286 noi iul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculare aug 26: 2.142 noi aug 26: 1.722 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2.705 noi sep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2.814 noi oct 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 2.825 1.520 dec 24 4.493 1.574 ian 25 4.010 1.430 feb 25 3.532 1.791 mar 25 2.359 1.916 apr 25 2.325 1.919 mai 25 2.649 1.915 iun 25 2.744 1.784 iul 25 5.106 1.945 aug 25 4.153 1.664 sep 25 4.124 1.849 oct 25 3.439 2.104 nov 25 4.519 2.097 dec 25 6.796 1.908 ian 26 1.442 1.623 feb 26 1.685 2.043 mar 26 1.856 2.230 apr 26 1.711 1.867 mai 26 2.132 1.877 iun 26 2.860 1.955 iul 26 3.286 1.949 aug 26 2.142 1.722 sep 26 2.705 1.935 oct 26 2.814 2.043
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 2006: 2 rulate, prima înmatriculare 2007: 12 rulate, prima înmatriculare 2008: 31 rulate, prima înmatriculare 2009: 75 rulate, prima înmatriculare 2010: 97 rulate, prima înmatriculare 2011: 151 rulate, prima înmatriculare 2012: 167 rulate, prima înmatriculare 2013: 173 rulate, prima înmatriculare 2014: 215 rulate, prima înmatriculare 2015: 177 rulate, prima înmatriculare 2016: 173 rulate, prima înmatriculare 2017: 142 rulate, prima înmatriculare 2018: 154 rulate, prima înmatriculare 2019: 126 rulate, prima înmatriculare 2020: 54 rulate, prima înmatriculare 2021: 56 rulate, prima înmatriculare 2022: 57 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 37 rulate, prima înmatriculare 2024: 2 noi 2024: 22 rulate, prima înmatriculare 2025: 94 noi 2025: 14 rulate, prima înmatriculare 2026: 2.608 noi 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2006 0 2 2007 0 12 2008 0 31 2009 0 75 2010 0 97 2011 0 151 2012 0 167 2013 0 173 2014 0 215 2015 0 177 2016 0 173 2017 0 142 2018 0 154 2019 0 126 2020 0 54 2021 0 56 2022 0 57 2023 1 37 2024 2 22 2025 94 14 2026 2.608 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DUSTER 1.580 34,1% LOGAN 1.524 32,8% SANDERO 876 18,9% BIGSTER 245 5,3% JOGGER 182 3,9% LODGY 151 3,3% DOKKER 61 1,3% SPRING 21 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mici (B) 2.400 51,7% SUV 1.825 39,3% Monovolume (MPV) 394 8,5% Mini (A) 21 0,5%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 1.157 24,9% Argeș 297 6,4% Iași 209 4,5% Ilfov 158 3,4% Dolj 134 2,9% Timiș 133 2,9% Mureș 130 2,8% Hunedoara 125 2,7% Cluj 120 2,6% Brașov 115 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Prahova 113 2,4% Bihor 103 2,2% Harghita 102 2,2% Brăila 96 2,1% Sibiu 93 2,0% Olt 88 1,9% Alba 87 1,9% Bacău 87 1,9% Vâlcea 86 1,9% Dâmbovița 84 1,8% Neamț 82 1,8% Maramureș 74 1,6% Suceava 68 1,5% Galați 64 1,4% Arad 63 1,4% Buzău 63 1,4% Constanța 63 1,4% Covasna 61 1,3% Gorj 57 1,2% Satu Mare 54 1,2% Giurgiu 53 1,1% Caraș-Severin 47 1,0% Teleorman 47 1,0% Călărași 45 1,0% Vrancea 43 0,9% Vaslui 39 0,8% Mehedinți 36 0,8% Bistrița-Năsăud 35 0,8% Sălaj 35 0,8% Botoșani 34 0,7% Ialomița 32 0,7% Tulcea 28 0,6%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 2.705 58,3% Rulate, prima înmatriculare 1.935 41,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă GPL 2.045 44,1% Benzină 1.021 22,0% Motorină 945 20,4% Hibrid 608 13,1% Electric 21 0,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.009 64,8% Companie 1.631 35,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 1.762 38,0% Break 1.702 36,7% Berlină 1.176 25,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.054 22,7% 75-109 kW 3.545 76,4% 110-149 kW 20 0,4% Necompletat 21 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 655 14,1% 1000-1399 cmc 2.435 52,5% 1400-1599 cmc 1.277 27,5% 1600-1999 cmc 252 5,4% Necompletat 21 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.