Înmatriculări DACIA LOGAN, septembrie 2026

Noi1.148-34,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare376-9,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri664

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 1.046 noinov 24: 345 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.081 noidec 24: 340 rulate, prima înmatriculareian 25: 1.148 noiian 25: 331 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1.069 noifeb 25: 397 rulate, prima înmatricularemar 25: 905 noimar 25: 418 rulate, prima înmatriculareapr 25: 678 noiapr 25: 447 rulate, prima înmatricularemai 25: 835 noimai 25: 420 rulate, prima înmatriculareiun 25: 656 noiiun 25: 369 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.723 noiiul 25: 401 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.601 noiaug 25: 329 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.743 noisep 25: 417 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1.281 noioct 25: 474 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.527 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.133 noidec 25: 375 rulate, prima înmatriculareian 26: 279 noiian 26: 334 rulate, prima înmatricularefeb 26: 361 noifeb 26: 406 rulate, prima înmatricularemar 26: 315 noimar 26: 412 rulate, prima înmatriculareapr 26: 306 noiapr 26: 327 rulate, prima înmatricularemai 26: 436 noimai 26: 354 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.041 noiiun 26: 377 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1.260 noiiul 26: 389 rulate, prima înmatriculareaug 26: 809 noiaug 26: 323 rulate, prima înmatricularesep 26: 1.148 noisep 26: 376 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1.115 noioct 26: 377 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241.046345
dec 241.081340
ian 251.148331
feb 251.069397
mar 25905418
apr 25678447
mai 25835420
iun 25656369
iul 251.723401
aug 251.601329
sep 251.743417
oct 251.281474
nov 251.527430
dec 252.133375
ian 26279334
feb 26361406
mar 26315412
apr 26306327
mai 26436354
iun 261.041377
iul 261.260389
aug 26809323
sep 261.148376
oct 261.115377

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi2026: 1.137 noi200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200602
2007012
2008020
2009050
2010018
2011014
2012019
2013022
2014053
2015035
2016037
2017037
2018028
2019017
202009
202100
202201
202311
202421
202580
20261.1370

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)1.524100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București46430,4%
Argeș1207,9%
Iași724,7%
Ilfov714,7%
Dolj473,1%
Timiș442,9%
Vâlcea382,5%
Dâmbovița352,3%
Olt332,2%
Hunedoara322,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov312,0%
Buzău302,0%
Alba271,8%
Cluj271,8%
Constanța261,7%
Prahova261,7%
Bihor251,6%
Galați231,5%
Teleorman231,5%
Sibiu221,4%
Arad201,3%
Bacău201,3%
Mureș201,3%
Călărași191,2%
Maramureș191,2%
Giurgiu181,2%
Satu Mare181,2%
Mehedinți171,1%
Suceava171,1%
Harghita151,0%
Vaslui151,0%
Brăila130,9%
Caraș-Severin130,9%
Ialomița130,9%
Vrancea130,9%
Covasna110,7%
Gorj110,7%
Tulcea110,7%
Sălaj80,5%
Botoșani70,5%
Neamț70,5%
Bistrița-Năsăud30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi1.14875,3%
Rulate, prima înmatriculare37624,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
GPL1.05469,2%
Benzină35623,4%
Motorină1147,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.04968,8%
Companie47531,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină1.17677,2%
Break34822,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW47431,1%
75-109 kW1.05068,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc27718,2%
1000-1399 cmc1.06469,8%
1400-1599 cmc18312,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare64096,4%
Export243,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.