Noi 4.250 +70,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.316 +24,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.228 +9,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 2.112 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 10 mii nov 24: 2.825 noi nov 24: 1.520 rulate, prima înmatriculare dec 24: 4.493 noi dec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculare ian 25: 4.010 noi ian 25: 1.430 rulate, prima înmatriculare feb 25: 3.532 noi feb 25: 1.791 rulate, prima înmatriculare mar 25: 2.359 noi mar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculare apr 25: 2.325 noi apr 25: 1.919 rulate, prima înmatriculare mai 25: 2.649 noi mai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculare iun 25: 2.744 noi iun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculare iul 25: 5.106 noi iul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculare aug 25: 4.153 noi aug 25: 1.664 rulate, prima înmatriculare sep 25: 4.124 noi sep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculare oct 25: 3.439 noi oct 25: 2.104 rulate, prima înmatriculare nov 25: 4.519 noi nov 25: 2.097 rulate, prima înmatriculare dec 25: 6.796 noi dec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculare ian 26: 1.442 noi ian 26: 1.623 rulate, prima înmatriculare feb 26: 1.685 noi feb 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare mar 26: 1.856 noi mar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculare apr 26: 1.711 noi apr 26: 1.867 rulate, prima înmatriculare mai 26: 2.132 noi mai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculare iun 26: 2.860 noi iun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculare iul 26: 3.286 noi iul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculare aug 26: 2.142 noi aug 26: 1.722 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2.705 noi sep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2.814 noi oct 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 2.825 1.520 dec 24 4.493 1.574 ian 25 4.010 1.430 feb 25 3.532 1.791 mar 25 2.359 1.916 apr 25 2.325 1.919 mai 25 2.649 1.915 iun 25 2.744 1.784 iul 25 5.106 1.945 aug 25 4.153 1.664 sep 25 4.124 1.849 oct 25 3.439 2.104 nov 25 4.519 2.097 dec 25 6.796 1.908 ian 26 1.442 1.623 feb 26 1.685 2.043 mar 26 1.856 2.230 apr 26 1.711 1.867 mai 26 2.132 1.877 iun 26 2.860 1.955 iul 26 3.286 1.949 aug 26 2.142 1.722 sep 26 2.705 1.935 oct 26 2.814 2.043
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 < 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2005: 3 rulate, prima înmatriculare 2006: 6 rulate, prima înmatriculare 2007: 46 rulate, prima înmatriculare 2008: 41 rulate, prima înmatriculare 2009: 115 rulate, prima înmatriculare 2010: 110 rulate, prima înmatriculare 2011: 150 rulate, prima înmatriculare 2012: 139 rulate, prima înmatriculare 2013: 139 rulate, prima înmatriculare 2014: 146 rulate, prima înmatriculare 2015: 98 rulate, prima înmatriculare 2016: 69 rulate, prima înmatriculare 2017: 75 rulate, prima înmatriculare 2018: 70 rulate, prima înmatriculare 2019: 49 rulate, prima înmatriculare 2020: 3 noi 2020: 19 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 22 rulate, prima înmatriculare 2022: 2.560 noi 2022: 18 rulate, prima înmatriculare 2023: 1.686 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 1 1999 0 0 2000 0 0 2001 0 0 2002 0 0 2003 0 0 2004 0 0 2005 0 3 2006 0 6 2007 0 46 2008 0 41 2009 0 115 2010 0 110 2011 0 150 2012 0 139 2013 0 139 2014 0 146 2015 0 98 2016 0 69 2017 0 75 2018 0 70 2019 0 49 2020 3 19 2021 1 22 2022 2.560 18 2023 1.686 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DUSTER 1.602 28,8% LOGAN 1.497 26,9% SANDERO 1.377 24,7% SPRING 502 9,0% JOGGER 490 8,8% LODGY 74 1,3% DOKKER 23 0,4% 1310 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mici (B) 2.874 51,6% SUV 1.602 28,8% Monovolume (MPV) 587 10,5% Mini (A) 502 9,0% Neclasificate 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 1.858 33,4% Argeș 317 5,7% Brașov 249 4,5% Cluj 191 3,4% Ilfov 183 3,3% Timiș 160 2,9% Harghita 158 2,8% Constanța 147 2,6% Hunedoara 141 2,5% Bihor 137 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Prahova 132 2,4% Mureș 124 2,2% Dolj 118 2,1% Iași 108 1,9% Sibiu 107 1,9% Dâmbovița 102 1,8% Maramureș 95 1,7% Suceava 83 1,5% Bacău 77 1,4% Arad 72 1,3% Buzău 71 1,3% Vâlcea 71 1,3% Gorj 69 1,2% Neamț 68 1,2% Alba 67 1,2% Galați 67 1,2% Olt 60 1,1% Caraș-Severin 51 0,9% Covasna 51 0,9% Satu Mare 49 0,9% Bistrița-Năsăud 47 0,8% Giurgiu 42 0,8% Vrancea 39 0,7% Teleorman 38 0,7% Mehedinți 36 0,6% Vaslui 33 0,6% Ialomița 32 0,6% Brăila 26 0,5% Sălaj 26 0,5% Botoșani 22 0,4% Călărași 22 0,4% Tulcea 20 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 4.250 76,4% Rulate, prima înmatriculare 1.316 23,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 2.049 36,8% GPL 1.867 33,5% Motorină 1.146 20,6% Electric 502 9,0% Hibrid 2 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.327 59,8% Companie 2.239 40,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.462 44,2% Berlină cu hayon 1.879 33,8% Berlină 1.225 22,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 3.285 59,0% 75-109 kW 1.446 26,0% 110-149 kW 333 6,0% Necompletat 502 9,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 3.060 55,0% 1000-1399 cmc 590 10,6% 1400-1599 cmc 1.414 25,4% Necompletat 502 9,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.