Înmatriculări CUPRA, ianuarie 2026

Noi79+5,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare37+32,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări51+104,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 85 noinov 24: 45 rulate, prima înmatricularedec 24: 74 noidec 24: 36 rulate, prima înmatriculareian 25: 75 noiian 25: 28 rulate, prima înmatricularefeb 25: 73 noifeb 25: 47 rulate, prima înmatricularemar 25: 77 noimar 25: 44 rulate, prima înmatriculareapr 25: 99 noiapr 25: 57 rulate, prima înmatricularemai 25: 102 noimai 25: 60 rulate, prima înmatriculareiun 25: 90 noiiun 25: 53 rulate, prima înmatriculareiul 25: 110 noiiul 25: 62 rulate, prima înmatriculareaug 25: 107 noiaug 25: 41 rulate, prima înmatricularesep 25: 81 noisep 25: 51 rulate, prima înmatriculareoct 25: 122 noioct 25: 60 rulate, prima înmatricularenov 25: 133 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 102 noidec 25: 46 rulate, prima înmatriculareian 26: 79 noiian 26: 37 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 noifeb 26: 66 rulate, prima înmatricularemar 26: 110 noimar 26: 49 rulate, prima înmatriculareapr 26: 108 noiapr 26: 40 rulate, prima înmatricularemai 26: 93 noimai 26: 38 rulate, prima înmatriculareiun 26: 251 noiiun 26: 34 rulate, prima înmatriculareiul 26: 57 noiiul 26: 36 rulate, prima înmatriculareaug 26: 103 noiaug 26: 38 rulate, prima înmatricularesep 26: 61 noisep 26: 31 rulate, prima înmatriculareoct 26: 56 noioct 26: 52 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248545
dec 247436
ian 257528
feb 257347
mar 257744
apr 259957
mai 2510260
iun 259053
iul 2511062
aug 2510741
sep 258151
oct 2512260
nov 2513364
dec 2510246
ian 267937
feb 266966
mar 2611049
apr 2610840
mai 269338
iun 2625134
iul 265736
aug 2610338
sep 266131
oct 265652

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 75 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare20212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2021012
2022013
202306
202444
2025752

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORMENTOR7362,9%
TERRAMAR2925,0%
LEON86,9%
TAVASCAN54,3%
BORN10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV10792,2%
Compacte (C)97,8%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București3832,8%
Ilfov3025,9%
Brașov108,6%
Cluj86,9%
Argeș32,6%
Dâmbovița32,6%
Prahova32,6%
Sibiu32,6%
Alba21,7%
Bihor21,7%
Toate (21)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț21,7%
Suceava21,7%
Vâlcea21,7%
Bistrița-Năsăud10,9%
Buzău10,9%
Caraș-Severin10,9%
Constanța10,9%
Galați10,9%
Hunedoara10,9%
Mureș10,9%
Timiș10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi7968,1%
Rulate, prima înmatriculare3731,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid6556,0%
Benzină3631,0%
Motorină97,8%
Electric65,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie7060,3%
Persoană fizică4639,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break116100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
110-149 kW7766,4%
150-219 kW2622,4%
220 kW și peste76,0%
Necompletat65,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1714,7%
1400-1599 cmc5144,0%
1600-1999 cmc4236,2%
Necompletat65,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București2447,1%
Cluj47,8%
Brașov35,9%
Constanța35,9%
Timiș35,9%
Iași23,9%
Ilfov23,9%
Mureș23,9%
Galați12,0%
Maramureș12,0%
Toate (16)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Mehedinți12,0%
Prahova12,0%
Satu Mare12,0%
Sibiu12,0%
Vaslui12,0%
Vâlcea12,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.