Noi 420 -6,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 4.356 +6,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.926 +5,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 376 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2001: 47 rulate, prima înmatriculare 2001: 9 rulate, prima înmatriculare 2002: 14 rulate, prima înmatriculare 2003: 32 rulate, prima înmatriculare 2004: 58 rulate, prima înmatriculare 2005: 130 rulate, prima înmatriculare 2006: 165 rulate, prima înmatriculare 2007: 162 rulate, prima înmatriculare 2008: 172 rulate, prima înmatriculare 2009: 179 rulate, prima înmatriculare 2010: 250 rulate, prima înmatriculare 2011: 287 rulate, prima înmatriculare 2012: 320 rulate, prima înmatriculare 2013: 2 noi 2013: 272 rulate, prima înmatriculare 2014: 279 rulate, prima înmatriculare 2015: 203 rulate, prima înmatriculare 2016: 197 rulate, prima înmatriculare 2017: 165 rulate, prima înmatriculare 2018: 136 rulate, prima înmatriculare 2019: 177 rulate, prima înmatriculare 2020: 248 rulate, prima înmatriculare 2021: 293 rulate, prima înmatriculare 2022: 228 rulate, prima înmatriculare 2023: 109 rulate, prima înmatriculare 2024: 11 noi 2024: 199 rulate, prima înmatriculare 2025: 407 noi 2025: 25 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 47 2001 0 9 2002 0 14 2003 0 32 2004 0 58 2005 0 130 2006 0 165 2007 0 162 2008 0 172 2009 0 179 2010 0 250 2011 0 287 2012 0 320 2013 2 272 2014 0 279 2015 0 203 2016 0 197 2017 0 165 2018 0 136 2019 0 177 2020 0 248 2021 0 293 2022 0 228 2023 0 109 2024 11 199 2025 407 25
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 1.234 25,8% SERIA 5 872 18,3% X3 662 13,9% SERIA 1 427 8,9% X1 404 8,5% X5 295 6,2% SERIA 4 157 3,3% X6 136 2,8% X4 112 2,3% SERIA 7 103 2,2%
Toate (37) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 99 2,1% X2 45 0,9% Model necompletat 44 0,9% X7 29 0,6% XM 17 0,4% Z4 17 0,4% I4 15 0,3% SERIA 8 15 0,3% IX1 12 0,3% M4 12 0,3% SERIA 6 11 0,2% IX 10 0,2% M3 9 0,2% M5 7 0,1% M2 5 0,1% I7 4 0,1% Z3 4 0,1% IX2 3 0,1% X REIHE 3 0,1% I3 2 0,0% I5 2 0,0% IX3 2 0,0% M8 2 0,0% XDRIVE20D 2 0,0% 2,6 LUXUS 1 0,0% BMW116 1 0,0% XDRIVE30D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.727 36,2% Medii (D) 1.406 29,4% Mari și de lux (E) 1.007 21,1% Compacte (C) 526 11,0% Sport 56 1,2% Neclasificate 52 1,1% Mici (B) 2 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 919 19,2% Cluj 212 4,4% Argeș 206 4,3% Timiș 205 4,3% Dolj 204 4,3% Ilfov 204 4,3% Suceava 142 3,0% Prahova 136 2,8% Bihor 131 2,7% Bacău 130 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 114 2,4% Vâlcea 109 2,3% Brașov 107 2,2% Constanța 105 2,2% Galați 104 2,2% Sibiu 101 2,1% Gorj 96 2,0% Maramureș 95 2,0% Olt 95 2,0% Mureș 94 2,0% Bistrița-Năsăud 89 1,9% Neamț 88 1,8% Arad 86 1,8% Dâmbovița 82 1,7% Mehedinți 79 1,7% Alba 76 1,6% Hunedoara 74 1,5% Buzău 73 1,5% Caraș-Severin 72 1,5% Sălaj 71 1,5% Botoșani 64 1,3% Satu Mare 61 1,3% Vrancea 49 1,0% Vaslui 46 1,0% Brăila 43 0,9% Teleorman 41 0,9% Giurgiu 38 0,8% Ialomița 38 0,8% Călărași 35 0,7% Covasna 22 0,5% Tulcea 21 0,4% Harghita 19 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 4.356 91,2% Noi 420 8,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.823 59,1% Hibrid 1.171 24,5% Benzină 732 15,3% Electric 50 1,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.598 75,3% Companie 1.178 24,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.449 51,3% Berlină 2.020 42,3% Berlină cu hayon 133 2,8% Cupeu 112 2,3% Cabriolet 62 1,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 11 0,2% 75-109 kW 958 20,1% 110-149 kW 2.616 54,8% 150-219 kW 708 14,8% 220 kW și peste 433 9,1% Necompletat 50 1,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 293 6,1% 1600-1999 cmc 3.463 72,5% 2000-2999 cmc 906 19,0% 3000 cmc și peste 64 1,3% Necompletat 50 1,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.