Înmatriculări în județul Gorj, octombrie 2025

Noi68-13,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare620-9,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.128-10,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri126

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 14 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 56 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 64 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001014
200102
200206
200308
2004010
2005017
2006017
2007023
2008036
2009039
2010048
2011056
2012049
2013056
2014047
2015034
2016025
2017031
2018025
2019022
2020014
2021018
2022012
202303
202448
2025640

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12117,6%
BMW9614,0%
DACIA8312,1%
AUDI578,3%
FORD456,5%
RENAULT395,7%
SKODA314,5%
NISSAN294,2%
PEUGEOT253,6%
MERCEDES-BENZ243,5%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL202,9%
SUZUKI202,9%
SEAT111,6%
TOYOTA111,6%
KIA71,0%
CITROEN60,9%
MG60,9%
HONDA50,7%
HYUNDAI50,7%
FIAT40,6%
MAZDA40,6%
VOLVO40,6%
ALFA ROMEO30,4%
CHEVROLET30,4%
JAGUAR30,4%
LAND ROVER30,4%
MINI30,4%
MITSUBISHI30,4%
SMART30,4%
DS20,3%
JEEP20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
TESLA20,3%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
DR10,1%
LEXUS10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF405,8%
BMW SERIA 3304,4%
DACIA DUSTER304,4%
VOLKSWAGEN PASSAT284,1%
BMW SERIA 5273,9%
NISSAN QASHQAI263,8%
DACIA SANDERO233,4%
AUDI A4223,2%
VOLKSWAGEN POLO213,1%
SKODA OCTAVIA172,5%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS162,3%
DACIA LOGAN152,2%
SUZUKI GRAND VITARA152,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,2%
RENAULT MEGANE131,9%
BMW SERIA 1121,8%
AUDI A6111,6%
BMW X1111,6%
FORD FIESTA101,5%
AUDI A591,3%
RENAULT KADJAR81,2%
FORD KUGA71,0%
OPEL ASTRA71,0%
BMW X360,9%
DACIA LODGY60,9%
FORD GALAXY60,9%
OPEL CORSA60,9%
RENAULT CLIO60,9%
SKODA FABIA60,9%
AUDI A350,7%
DACIA BIGSTER50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,7%
MG HS50,7%
PEUGEOT 300850,7%
PEUGEOT 30850,7%
PEUGEOT 50850,7%
SEAT IBIZA50,7%
AUDI Q540,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
PEUGEOT 200840,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
SKODA SUPERB40,6%
TOYOTA C-HR40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
AUDI Q330,4%
BMW X530,4%
CITROEN C530,4%
DACIA DOKKER30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MINI COOPER30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SEAT LEON30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLVO XC6030,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI A720,3%
BMW X620,3%
CHEVROLET AVEO20,3%
DS DS720,3%
FORD MONDEO20,3%
HONDA ACCORD20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA RIO20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 500820,3%
SMART FORTWO20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI S310,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW XM10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DODGE NITRO10,1%
DR DR510,1%
FIAT 50010,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD KA+10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG ZS10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,1%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
NISSAN X-TRAIL10,1%
OPEL CALIBRA10,1%
OPEL FRONTERA10,1%
OPEL MOKKA10,1%
PEUGEOT 100710,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 80710,1%
PEUGEOT RCZ10,1%
RENAULT 410,1%
RENAULT AUSTRAL10,1%
RENAULT FLUENCE10,1%
RENAULT LAGUNA10,1%
RENAULT RAFALE10,1%
SEAT ALHAMBRA10,1%
SEAT MII10,1%
SEAT TOLEDO10,1%
SKODA KAMIQ10,1%
SKODA KAROQ10,1%
SKODA ROOMSTER10,1%
SKODA YETI10,1%
SMART FORFOUR10,1%
SSANGYONG KORANDO10,1%
SSANGYONG TORRES10,1%
SUBARU FORESTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21731,5%
Compacte (C)14020,3%
Medii (D)12217,7%
Mici (B)10915,8%
Mari și de lux (E)456,5%
Monovolume (MPV)385,5%
Mini (A)81,2%
Neclasificate40,6%
Sport40,6%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62090,1%
Noi689,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41159,7%
Benzină18126,3%
Hibrid558,0%
GPL344,9%
Electric60,9%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică64994,3%
Companie395,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29542,9%
Berlină cu hayon15121,9%
Berlină12818,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10014,5%
Cabriolet71,0%
Cupeu71,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15823,0%
75-109 kW31245,3%
110-149 kW17625,6%
150-219 kW233,3%
220 kW și peste131,9%
Necompletat60,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc507,3%
1000-1399 cmc10815,7%
1400-1599 cmc19027,6%
1600-1999 cmc28341,1%
2000-2999 cmc507,3%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat60,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23220,6%
BMW16814,9%
DACIA12411,0%
AUDI958,4%
RENAULT605,3%
OPEL585,1%
FORD534,7%
SKODA524,6%
SUZUKI474,2%
MERCEDES-BENZ403,5%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT242,1%
SEAT222,0%
HYUNDAI191,7%
FIAT141,2%
NISSAN121,1%
TOYOTA121,1%
LAND ROVER111,0%
CITROEN90,8%
DAEWOO90,8%
MAZDA90,8%
MITSUBISHI90,8%
VOLVO90,8%
ALFA ROMEO60,5%
MINI50,4%
PORSCHE50,4%
KIA40,4%
TESLA40,4%
HONDA30,3%
CHEVROLET20,2%
JEEP20,2%
ARO10,1%
CADILLAC10,1%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11288,9%
Export1411,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2419,0%
VOLKSWAGEN2015,9%
DACIA1814,3%
FORD118,7%
AUDI97,1%
DAEWOO97,1%
RENAULT97,1%
PEUGEOT54,0%
SKODA43,2%
BMW32,4%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,4%
MAZDA21,6%
MERCEDES-BENZ21,6%
SEAT21,6%
CHEVROLET10,8%
HYUNDAI10,8%
KIA10,8%
LAND ROVER10,8%
OLTCIT10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.