Înmatriculări în județul Bacău, octombrie 2025

Noi143+25,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.040+5,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.893+1,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri231

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 52 rulate, prima înmatriculare2009: 67 rulate, prima înmatriculare2010: 76 rulate, prima înmatriculare2011: 90 rulate, prima înmatriculare2012: 95 rulate, prima înmatriculare2013: 79 rulate, prima înmatriculare2014: 82 rulate, prima înmatriculare2015: 74 rulate, prima înmatriculare2016: 68 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 133 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200103
200207
2003012
2004018
2005028
2006021
2007050
2008052
2009067
2010076
2011090
2012095
2013079
2014082
2015074
2016068
2017047
2018043
2019031
2020036
2021022
2022019
202307
2024102
20251331

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17114,5%
BMW13011,0%
DACIA1109,3%
AUDI1038,7%
RENAULT887,4%
FORD584,9%
HYUNDAI544,6%
OPEL514,3%
SKODA504,2%
MERCEDES-BENZ463,9%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN403,4%
TOYOTA383,2%
PEUGEOT373,1%
VOLVO373,1%
KIA292,5%
SEAT242,0%
SUZUKI221,9%
CITROEN161,4%
FIAT121,0%
MAZDA121,0%
MG80,7%
LAND ROVER60,5%
BYD50,4%
HONDA50,4%
JEEP50,4%
MITSUBISHI40,3%
JAGUAR30,3%
LEXUS30,3%
SSANGYONG30,3%
CHEVROLET20,2%
LANCIA20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BAIC10,1%
DODGE10,1%
FERRARI10,1%
LYNK&CO10,1%
PORSCHE10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF504,2%
DACIA DUSTER494,2%
AUDI A4373,1%
RENAULT MEGANE342,9%
VOLKSWAGEN PASSAT342,9%
BMW SERIA 3322,7%
BMW SERIA 5302,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN282,4%
DACIA LOGAN262,2%
AUDI Q5242,0%
Toate (235)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA242,0%
DACIA SANDERO232,0%
NISSAN QASHQAI221,9%
OPEL ASTRA191,6%
BMW X3181,5%
FORD FOCUS161,4%
HYUNDAI IX35161,4%
AUDI A3151,3%
BMW SERIA 1151,3%
HYUNDAI TUCSON151,3%
KIA SPORTAGE131,1%
VOLKSWAGEN POLO131,1%
BMW X1121,0%
AUDI A6110,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,9%
RENAULT CLIO110,9%
SEAT IBIZA110,9%
VOLVO XC60110,9%
FORD FIESTA100,8%
OPEL CORSA100,8%
NISSAN X-TRAIL90,8%
PEUGEOT 300890,8%
RENAULT CAPTUR90,8%
RENAULT SCENIC90,8%
SUZUKI VITARA90,8%
TOYOTA RAV490,8%
FORD KUGA80,7%
SEAT LEON80,7%
SKODA FABIA80,7%
VOLKSWAGEN TOURAN80,7%
FORD C-MAX70,6%
KIA CEED70,6%
OPEL ZAFIRA70,6%
RENAULT KADJAR70,6%
SKODA SUPERB70,6%
TOYOTA COROLLA70,6%
VOLKSWAGEN CC70,6%
AUDI Q360,5%
BMW X560,5%
HYUNDAI I3060,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
MERCEDES-BENZ GLC60,5%
NISSAN JUKE60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
VOLVO V4060,5%
VOLVO XC4060,5%
AUDI A550,4%
DACIA BIGSTER50,4%
KIA RIO50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
OPEL MERIVA50,4%
PEUGEOT 200850,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
VOLVO XC9050,4%
BMW X440,3%
DACIA LODGY40,3%
HYUNDAI I2040,3%
HYUNDAI KONA40,3%
JEEP COMPASS40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
MG HS40,3%
MG ZS40,3%
PEUGEOT 20740,3%
PEUGEOT 20840,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT ESPACE40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SKODA KAMIQ40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
BMW SERIA 230,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW X630,3%
CITROEN C530,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD MONDEO30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI I4030,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA YETI30,3%
TOYOTA LAND CRUISER30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO V5030,3%
BMW SERIA 720,2%
BYD SEAL U20,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN DS520,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI SX420,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI TT10,1%
BAIC BJ3010,1%
BMW X210,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV44938,0%
Compacte (C)25521,6%
Medii (D)15613,2%
Mici (B)15012,7%
Monovolume (MPV)968,1%
Mari și de lux (E)544,6%
Neclasificate90,8%
Mini (A)60,5%
Sport50,4%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.04087,9%
Noi14312,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină72160,9%
Benzină27923,6%
Hibrid14111,9%
GPL302,5%
Electric121,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.07490,8%
Companie1099,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break53345,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)26622,5%
Berlină cu hayon21217,9%
Berlină14912,6%
Cabriolet141,2%
Cupeu90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23419,8%
75-109 kW55647,0%
110-149 kW30325,6%
150-219 kW685,7%
220 kW și peste90,8%
Necompletat131,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc635,3%
1000-1399 cmc16513,9%
1400-1599 cmc34128,8%
1600-1999 cmc52444,3%
2000-2999 cmc736,2%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat121,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40521,4%
BMW1688,9%
DACIA1658,7%
AUDI1447,6%
OPEL1387,3%
SKODA1266,7%
FORD1226,4%
RENAULT1206,3%
MERCEDES-BENZ1015,3%
SEAT432,3%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA422,2%
PEUGEOT372,0%
FIAT311,6%
HYUNDAI311,6%
NISSAN301,6%
SUZUKI231,2%
VOLVO221,2%
MAZDA211,1%
KIA191,0%
LAND ROVER191,0%
CITROEN150,8%
MITSUBISHI110,6%
CHEVROLET80,4%
HONDA60,3%
SMART50,3%
DAEWOO40,2%
JAGUAR40,2%
MINI40,2%
PORSCHE40,2%
TESLA40,2%
ALFA ROMEO30,2%
JEEP30,2%
BEAUFORD20,1%
CUPRA20,1%
MASERATI20,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
HUMMER10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
LINCOLN10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21090,9%
Export219,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3916,9%
DACIA3716,0%
OPEL3013,0%
FORD2410,4%
RENAULT166,9%
DAEWOO146,1%
SKODA114,8%
FIAT93,9%
AUDI73,0%
PEUGEOT73,0%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW62,6%
SEAT62,6%
HYUNDAI31,3%
MERCEDES-BENZ31,3%
SUZUKI20,9%
TOYOTA20,9%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
CITROEN10,4%
DAIHATSU10,4%
JEEP10,4%
KIA10,4%
LANCIA10,4%
MAZDA10,4%
NISSAN10,4%
PORSCHE10,4%
ROVER10,4%
SMART10,4%
TESLA10,4%
VAUXHALL10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.