Înmatriculări în județul Mureș, octombrie 2025

Noi240+14,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.028-8,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.505-10,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri609

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2001: 18 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 49 rulate, prima înmatriculare2008: 65 rulate, prima înmatriculare2009: 71 rulate, prima înmatriculare2010: 60 rulate, prima înmatriculare2011: 77 rulate, prima înmatriculare2012: 85 rulate, prima înmatriculare2013: 62 rulate, prima înmatriculare2014: 71 rulate, prima înmatriculare2015: 68 rulate, prima înmatriculare2016: 69 rulate, prima înmatriculare2017: 48 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 43 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 233 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001018
200102
2002012
2003014
2004017
2005019
2006040
2007049
2008065
2009071
2010060
2011077
2012085
2013062
2014071
2015068
2016069
2017048
2018035
2019040
2020043
2021027
2022020
202306
2024710
20252330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24819,6%
DACIA16613,1%
AUDI1159,1%
BMW947,4%
FORD927,3%
MERCEDES-BENZ876,9%
RENAULT624,9%
SKODA493,9%
TOYOTA473,7%
NISSAN443,5%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI413,2%
OPEL413,2%
SEAT272,1%
VOLVO231,8%
PEUGEOT221,7%
SUZUKI181,4%
MAZDA161,3%
MITSUBISHI151,2%
CITROEN80,6%
KIA70,6%
TESLA50,4%
ALFA ROMEO40,3%
FIAT40,3%
JEEP40,3%
MG40,3%
CUPRA30,2%
HONDA30,2%
PORSCHE30,2%
SUBARU30,2%
CHERY20,2%
JAGUAR20,2%
LAND ROVER20,2%
SSANGYONG20,2%
BENTLEY10,1%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO735,8%
VOLKSWAGEN GOLF635,0%
AUDI A4493,9%
VOLKSWAGEN PASSAT352,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN352,8%
DACIA DUSTER322,5%
FORD PUMA312,5%
BMW SERIA 3272,1%
VOLKSWAGEN POLO252,0%
NISSAN QASHQAI241,9%
Toate (247)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6231,8%
DACIA BIGSTER221,7%
BMW X3211,7%
VOLKSWAGEN TOURAN211,7%
SKODA OCTAVIA191,5%
DACIA LOGAN181,4%
FORD FOCUS171,3%
DACIA JOGGER161,3%
RENAULT MEGANE161,3%
TOYOTA RAV4161,3%
HYUNDAI TUCSON151,2%
BMW SERIA 5141,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,0%
OPEL ASTRA131,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS131,0%
AUDI A3120,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E120,9%
SEAT LEON120,9%
AUDI Q3110,9%
MERCEDES-BENZ GLC110,9%
RENAULT KADJAR110,9%
MITSUBISHI ASX100,8%
OPEL CORSA100,8%
FORD KUGA90,7%
HYUNDAI IX3590,7%
VOLVO XC9090,7%
BMW SERIA 180,6%
FORD FIESTA80,6%
VOLVO XC6080,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B70,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER70,6%
SUZUKI GRAND VITARA70,6%
TOYOTA C-HR70,6%
VOLKSWAGEN TAIGO70,6%
AUDI Q560,5%
BMW X560,5%
MERCEDES-BENZ CLA60,5%
NISSAN JUKE60,5%
RENAULT CLIO60,5%
RENAULT KOLEOS60,5%
SKODA SUPERB60,5%
FORD MONDEO50,4%
HYUNDAI I3050,4%
NISSAN QASHQAI+250,4%
OPEL MERIVA50,4%
PEUGEOT 20750,4%
RENAULT TRAFIC50,4%
SEAT IBIZA50,4%
SKODA KAROQ50,4%
TESLA MODEL 350,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
VOLKSWAGEN EOS50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS50,4%
AUDI A540,3%
BMW X140,3%
FORD KA40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
OPEL MOKKA40,3%
PEUGEOT 300840,3%
RENAULT ESPACE40,3%
SKODA FABIA40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SKODA ROOMSTER40,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TOYOTA COROLLA40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
BMW SERIA 230,2%
DACIA LODGY30,2%
FORD B-MAX30,2%
FORD S-MAX30,2%
HYUNDAI INSTER30,2%
HYUNDAI KONA30,2%
MAZDA 330,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 20630,2%
PEUGEOT 30830,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT SCENIC30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SKODA KAMIQ30,2%
TOYOTA AURIS30,2%
TOYOTA AYGO30,2%
TOYOTA LAND CRUISER30,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
CHERY TIGGO720,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C420,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD TOURNEO CUSTOM20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI I1020,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA RIO20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MG MG320,2%
MG ZS20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV46136,4%
Compacte (C)21617,0%
Mici (B)18314,4%
Medii (D)15512,2%
Monovolume (MPV)14111,1%
Mari și de lux (E)604,7%
Mini (A)201,6%
Sport161,3%
Utilitare110,9%
Neclasificate50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.02881,1%
Noi24018,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66652,5%
Benzină38430,3%
Hibrid14611,5%
Electric443,5%
GPL282,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.01179,7%
Companie25720,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break62048,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27121,4%
Berlină cu hayon24419,2%
Berlină1078,4%
Cabriolet161,3%
Cupeu100,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24119,0%
75-109 kW54042,6%
110-149 kW35227,8%
150-219 kW624,9%
220 kW și peste292,3%
Necompletat443,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1209,5%
1000-1399 cmc18114,3%
1400-1599 cmc28622,6%
1600-1999 cmc50740,0%
2000-2999 cmc1209,5%
3000 cmc și peste100,8%
Necompletat443,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40827,1%
AUDI17711,8%
BMW1117,4%
FORD1087,2%
OPEL976,4%
DACIA966,4%
MERCEDES-BENZ744,9%
RENAULT583,9%
SKODA563,7%
PEUGEOT463,1%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI382,5%
TOYOTA312,1%
SEAT281,9%
SUZUKI211,4%
MAZDA181,2%
FIAT171,1%
VOLVO140,9%
NISSAN130,9%
MITSUBISHI120,8%
CITROEN100,7%
SMART90,6%
HONDA80,5%
KIA80,5%
LAND ROVER70,5%
MINI70,5%
CHEVROLET60,4%
JEEP50,3%
SUBARU40,3%
ALFA ROMEO30,2%
DAEWOO20,1%
PORSCHE20,1%
TESLA20,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare54689,7%
Export6310,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13522,2%
DACIA10517,2%
OPEL9816,1%
FORD599,7%
FIAT335,4%
SKODA315,1%
AUDI294,8%
RENAULT254,1%
PEUGEOT223,6%
SEAT111,8%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ101,6%
DAEWOO91,5%
CHEVROLET81,3%
BMW61,0%
CITROEN61,0%
TOYOTA40,7%
MAZDA30,5%
ALFA ROMEO20,3%
KIA20,3%
SUZUKI20,3%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
HYUNDAI10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
NISSAN10,2%
OLTCIT10,2%
SUBARU10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.