Înmatriculări în județul Vrancea, octombrie 2025

Noi53+15,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare548+4,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări823-13,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri118

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 44 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200102
200203
200305
200408
2005022
2006024
2007027
2008022
2009030
2010036
2011038
2012042
2013034
2014034
2015036
2016032
2017035
2018031
2019027
2020021
2021013
2022012
202301
202498
2025442

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11018,3%
MERCEDES-BENZ508,3%
BMW498,2%
DACIA498,2%
RENAULT447,3%
AUDI416,8%
FORD366,0%
HYUNDAI355,8%
OPEL345,7%
SKODA254,2%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN213,5%
VOLVO193,2%
PEUGEOT142,3%
SEAT142,3%
TOYOTA122,0%
MG71,2%
KIA61,0%
SUZUKI61,0%
LAND ROVER40,7%
MAZDA40,7%
ALFA ROMEO30,5%
CITROEN30,5%
MITSUBISHI30,5%
HONDA20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
DAEWOO10,2%
DS10,2%
FIAT10,2%
JAGUAR10,2%
LAMBORGHINI10,2%
MINI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF366,0%
DACIA LOGAN223,7%
DACIA DUSTER213,5%
VOLKSWAGEN PASSAT203,3%
RENAULT MEGANE183,0%
BMW SERIA 3162,7%
NISSAN QASHQAI152,5%
FORD FOCUS142,3%
HYUNDAI TUCSON142,3%
OPEL ASTRA142,3%
Toate (162)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN142,3%
AUDI A4132,2%
RENAULT CLIO122,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,8%
SKODA OCTAVIA111,8%
AUDI A6101,7%
BMW SERIA 5101,7%
HYUNDAI I3081,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B81,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,3%
VOLKSWAGEN TOURAN81,3%
VOLVO V4081,3%
AUDI Q571,2%
RENAULT KADJAR71,2%
BMW X361,0%
FORD KUGA61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A61,0%
OPEL CORSA61,0%
SEAT IBIZA61,0%
VOLKSWAGEN POLO61,0%
VOLKSWAGEN SHARAN61,0%
AUDI A550,8%
BMW SERIA 150,8%
DACIA SANDERO50,8%
KIA SPORTAGE50,8%
PEUGEOT 300850,8%
TOYOTA RAV450,8%
BMW X540,7%
OPEL INSIGNIA40,7%
SKODA FABIA40,7%
SKODA KODIAQ40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
BMW X130,5%
FORD FIESTA30,5%
FORD PUMA30,5%
HYUNDAI KONA30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
OPEL MOKKA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
SEAT ALTEA30,5%
SEAT LEON30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI A120,3%
AUDI A320,3%
FORD FUSION20,3%
FORD GRAND C-MAX20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MG HS20,3%
MG MG420,3%
MG ZS20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SKODA YETI20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAEWOO MATIZ10,2%
DS DS710,2%
FIAT 500L10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MUSTANG MACH-E10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI INSTER10,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
KIA CEED10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG MG310,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SMART FORTWO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19532,4%
Compacte (C)15325,5%
Mici (B)7913,1%
Medii (D)7712,8%
Monovolume (MPV)528,7%
Mari și de lux (E)335,5%
Mini (A)50,8%
Sport50,8%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54891,2%
Noi538,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37963,1%
Benzină14924,8%
Hibrid498,2%
GPL162,7%
Electric81,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52587,4%
Companie7612,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29448,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11919,8%
Berlină cu hayon9916,5%
Berlină7913,1%
Cabriolet61,0%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10717,8%
75-109 kW29048,3%
110-149 kW17028,3%
150-219 kW213,5%
220 kW și peste50,8%
Necompletat81,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc284,7%
1000-1399 cmc8414,0%
1400-1599 cmc19832,9%
1600-1999 cmc23539,1%
2000-2999 cmc477,8%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat81,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15418,7%
OPEL8210,0%
AUDI779,4%
BMW718,6%
DACIA678,1%
FORD597,2%
RENAULT516,2%
SKODA435,2%
MERCEDES-BENZ394,7%
PEUGEOT202,4%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI161,9%
SEAT161,9%
TOYOTA151,8%
NISSAN141,7%
FIAT131,6%
SUZUKI131,6%
VOLVO111,3%
CITROEN81,0%
CHEVROLET60,7%
LAND ROVER50,6%
PORSCHE50,6%
DODGE40,5%
KIA40,5%
MAZDA40,5%
SMART40,5%
ALFA ROMEO30,4%
DAEWOO30,4%
CHRYSLER20,2%
DAIHATSU20,2%
JEEP20,2%
FERRARI10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
MITSUBISHI10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10185,6%
Export1714,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2117,8%
DACIA1916,1%
VOLKSWAGEN1311,0%
FORD1210,2%
DAEWOO108,5%
FIAT65,1%
MERCEDES-BENZ65,1%
RENAULT65,1%
SKODA65,1%
BMW54,2%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI32,5%
PEUGEOT32,5%
BENTLEY10,8%
CHEVROLET10,8%
MAZDA10,8%
MITSUBISHI10,8%
SEAT10,8%
SMART10,8%
SUZUKI10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.