Înmatriculări în județul Alba, octombrie 2025

Noi96+24,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare722-1,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.221+2,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri303

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 50 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 51 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 88 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200101
2002010
200307
2004016
2005024
2006022
2007031
2008050
2009043
2010053
2011056
2012059
2013052
2014052
2015051
2016034
2017036
2018034
2019024
2020018
2021021
2022011
202314
202473
2025881

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14417,6%
DACIA9812,0%
AUDI9611,7%
BMW769,3%
FORD485,9%
MERCEDES-BENZ415,0%
RENAULT334,0%
SKODA313,8%
OPEL283,4%
HYUNDAI273,3%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO232,8%
SUZUKI222,7%
NISSAN212,6%
TOYOTA212,6%
SEAT182,2%
PEUGEOT141,7%
KIA131,6%
CITROEN111,3%
MAZDA91,1%
LAND ROVER60,7%
MG60,7%
JEEP50,6%
FIAT40,5%
MINI40,5%
SUBARU30,4%
HONDA20,2%
MITSUBISHI20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF566,9%
AUDI A4445,4%
DACIA LOGAN364,5%
DACIA DUSTER354,3%
VOLKSWAGEN PASSAT202,5%
FORD FOCUS192,4%
BMW SERIA 3182,2%
DACIA SANDERO182,2%
BMW X3172,1%
VOLKSWAGEN POLO172,1%
Toate (200)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI141,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,7%
AUDI A3121,5%
AUDI A6121,5%
SKODA OCTAVIA121,5%
FORD FIESTA111,4%
BMW X1101,2%
OPEL ASTRA101,2%
VOLKSWAGEN TOURAN101,2%
AUDI Q591,1%
BMW SERIA 191,1%
BMW SERIA 591,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,1%
RENAULT MEGANE91,1%
SUZUKI GRAND VITARA91,1%
AUDI A581,0%
HYUNDAI I3081,0%
OPEL CORSA70,9%
RENAULT KADJAR70,9%
FORD KUGA60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
SEAT IBIZA60,7%
VOLVO V4060,7%
HYUNDAI TUCSON50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
SKODA SUPERB50,6%
TOYOTA RAV450,6%
DACIA BIGSTER40,5%
FORD MONDEO40,5%
HYUNDAI KONA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
PEUGEOT 300840,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT CLIO40,5%
SKODA FABIA40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,5%
VOLVO XC6040,5%
AUDI Q330,4%
BMW X530,4%
CITROEN C330,4%
HYUNDAI IX3530,4%
KIA CEED30,4%
KIA NIRO30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA CX-330,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MG ZS30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL CROSSLAND30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLVO S6030,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD C-MAX20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MG HS20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SMART FORTWO20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SPLASH20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AYGO20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI SQ510,1%
BMW X210,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C810,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD MAVERICK10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI STARIA10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA RIO10,1%
KIA XCEED10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27934,1%
Compacte (C)18322,4%
Mici (B)12615,4%
Medii (D)11614,2%
Monovolume (MPV)556,7%
Mari și de lux (E)303,7%
Mini (A)131,6%
Neclasificate101,2%
Sport40,5%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72288,3%
Noi9611,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47558,1%
Benzină22327,3%
Hibrid749,0%
GPL394,8%
Electric70,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73489,7%
Companie8410,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40849,9%
Berlină cu hayon16420,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13015,9%
Berlină10512,8%
Cupeu60,7%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18022,0%
75-109 kW36444,5%
110-149 kW20625,2%
150-219 kW516,2%
220 kW și peste101,2%
Necompletat70,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc668,1%
1000-1399 cmc12114,8%
1400-1599 cmc20424,9%
1600-1999 cmc34542,2%
2000-2999 cmc749,0%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat70,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29424,1%
DACIA15412,6%
AUDI1068,7%
BMW877,1%
SKODA776,3%
MERCEDES-BENZ736,0%
OPEL665,4%
FORD604,9%
RENAULT514,2%
SUZUKI312,5%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT272,2%
HYUNDAI242,0%
TOYOTA201,6%
NISSAN191,6%
SEAT171,4%
VOLVO151,2%
FIAT110,9%
KIA100,8%
MITSUBISHI100,8%
CITROEN90,7%
JEEP80,7%
DAEWOO70,6%
LAND ROVER70,6%
MAZDA70,6%
JAGUAR50,4%
CHEVROLET40,3%
SMART40,3%
DAIHATSU30,2%
HONDA30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
TESLA30,2%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
MG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare28895,0%
Export155,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6521,5%
OPEL4715,5%
DACIA4314,2%
FORD299,6%
RENAULT227,3%
MERCEDES-BENZ155,0%
SKODA124,0%
PEUGEOT113,6%
AUDI82,6%
BMW82,6%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO82,6%
FIAT62,0%
HYUNDAI51,7%
SEAT51,7%
CITROEN41,3%
MITSUBISHI31,0%
MAZDA20,7%
TOYOTA20,7%
VOLVO20,7%
ALPINE10,3%
LADA10,3%
LANCIA10,3%
NISSAN10,3%
ROVER10,3%
SUZUKI10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.