Înmatriculări în județul Harghita, octombrie 2025

Noi126+31,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare523+4,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări798-22,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri272

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 14 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 112 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001011
200102
200201
200308
2004017
2005014
2006011
2007013
2008036
2009048
2010043
2011046
2012036
2013038
2014033
2015035
2016030
2017024
2018023
2019014
2020015
2021016
202205
202301
2024142
20251121

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA16325,1%
VOLKSWAGEN8112,5%
AUDI446,8%
OPEL436,6%
SKODA436,6%
FORD335,1%
RENAULT284,3%
MERCEDES-BENZ233,5%
SUZUKI213,2%
HYUNDAI203,1%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW192,9%
NISSAN172,6%
TOYOTA162,5%
SEAT152,3%
MITSUBISHI101,5%
PEUGEOT91,4%
VOLVO91,4%
KIA71,1%
CITROEN60,9%
LAND ROVER50,8%
MAZDA50,8%
SSANGYONG50,8%
BYD40,6%
MG30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
DAIHATSU20,3%
HONDA20,3%
LEXUS20,3%
SUBARU20,3%
TESLA20,3%
DS10,2%
FIAT10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
PUCH10,2%
TRABANT10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER609,2%
DACIA SANDERO609,2%
SKODA OCTAVIA253,9%
VOLKSWAGEN GOLF213,2%
DACIA LOGAN203,1%
OPEL ASTRA203,1%
AUDI A4172,6%
FORD FOCUS142,2%
VOLKSWAGEN PASSAT142,2%
NISSAN QASHQAI132,0%
Toate (174)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA JOGGER111,7%
DACIA BIGSTER101,5%
HYUNDAI TUCSON101,5%
RENAULT MEGANE101,5%
AUDI A691,4%
FORD KUGA91,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,4%
SUZUKI VITARA81,2%
SEAT LEON71,1%
SKODA FABIA71,1%
BMW SERIA 360,9%
FORD FIESTA60,9%
RENAULT CLIO60,9%
SUZUKI GRAND VITARA60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
OPEL CORSA50,8%
OPEL INSIGNIA50,8%
SEAT IBIZA50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
VOLKSWAGEN POLO50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
AUDI A340,6%
AUDI Q540,6%
BMW SERIA 540,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
MITSUBISHI ASX40,6%
OPEL MOKKA40,6%
SKODA RAPID40,6%
SUZUKI JIMNY40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
AUDI Q330,5%
BMW X130,5%
BYD SEAL U30,5%
CITROEN C330,5%
HYUNDAI IX3530,5%
KIA CEED30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
MITSUBISHI OUTLANDER30,5%
NISSAN JUKE30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
TOYOTA AVENSIS30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
VOLVO V5030,5%
AUDI A520,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW X320,3%
DACIA LODGY20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I3020,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT 420,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC6020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI S510,2%
AUDI SQ510,2%
AUDI TT10,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
BYD SEAL10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C510,2%
DAIHATSU FEROZA10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DS DS710,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI ATOS10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR SOVEREIGN 4,010,2%
KIA NIRO10,2%
KIA RIO10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PEUGEOT RIFTER10,2%
PUCH 250 GD10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT RAFALE10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24037,0%
Compacte (C)13120,2%
Mici (B)13020,0%
Medii (D)588,9%
Monovolume (MPV)578,8%
Mari și de lux (E)182,8%
Sport50,8%
Utilitare40,6%
Neclasificate30,5%
Mini (A)30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52380,6%
Noi12619,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29946,1%
Benzină23135,6%
Hibrid7110,9%
GPL385,9%
Electric101,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52180,3%
Companie12819,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29144,8%
Berlină cu hayon18328,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12018,5%
Berlină487,4%
Cabriolet40,6%
Cupeu30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18829,0%
75-109 kW30647,1%
110-149 kW12118,6%
150-219 kW203,1%
220 kW și peste40,6%
Necompletat101,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc8212,6%
1000-1399 cmc11517,7%
1400-1599 cmc19229,6%
1600-1999 cmc21032,4%
2000-2999 cmc385,9%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat101,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19324,2%
DACIA8811,0%
OPEL779,6%
SKODA668,3%
AUDI475,9%
SUZUKI455,6%
BMW415,1%
FORD384,8%
RENAULT303,8%
TOYOTA232,9%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ212,6%
NISSAN172,1%
SEAT141,8%
VOLVO141,8%
HYUNDAI91,1%
CITROEN81,0%
MITSUBISHI81,0%
DAIHATSU70,9%
PEUGEOT70,9%
CHEVROLET60,8%
HONDA50,6%
LAND ROVER50,6%
MAZDA50,6%
DAEWOO30,4%
FIAT30,4%
JEEP30,4%
JAC20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
BAIC10,1%
DODGE10,1%
KIA10,1%
LADA10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20374,6%
Export6925,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6925,4%
OPEL5721,0%
VOLKSWAGEN3713,6%
FORD217,7%
RENAULT134,8%
SKODA103,7%
DAEWOO93,3%
PEUGEOT82,9%
AUDI62,2%
TOYOTA62,2%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT51,8%
MAZDA41,5%
BMW31,1%
CHEVROLET31,1%
MERCEDES-BENZ31,1%
MITSUBISHI31,1%
CITROEN20,7%
HONDA20,7%
KIA20,7%
SUZUKI20,7%
VOLVO20,7%
ARO10,4%
HYUNDAI10,4%
LADA10,4%
LAND ROVER10,4%
NISSAN10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.