Înmatriculări în județul Vaslui, octombrie 2025

Noi48+23,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare489+6,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.094+6,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri144

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 8 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 40 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200101
200204
200307
2004015
2005016
2006020
2007026
2008031
2009037
2010039
2011043
2012027
2013024
2014036
2015046
2016029
2017024
2018014
201909
2020011
2021016
202208
202302
202481
2025401

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10519,6%
DACIA478,8%
BMW468,6%
AUDI427,8%
RENAULT366,7%
MERCEDES-BENZ275,0%
SKODA264,8%
FORD234,3%
OPEL234,3%
NISSAN224,1%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO224,1%
HYUNDAI193,5%
PEUGEOT132,4%
TOYOTA112,0%
KIA101,9%
SEAT101,9%
CITROEN81,5%
MITSUBISHI61,1%
MAZDA50,9%
SUZUKI50,9%
FIAT40,7%
ALFA ROMEO30,6%
JAGUAR30,6%
LAND ROVER30,6%
MG30,6%
SMART30,6%
SSANGYONG30,6%
CUPRA20,4%
HONDA20,4%
JEEP20,4%
DR10,2%
GEELY10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT285,2%
VOLKSWAGEN GOLF275,0%
AUDI A4234,3%
DACIA DUSTER203,7%
DACIA LOGAN193,5%
BMW SERIA 3152,8%
NISSAN QASHQAI142,6%
SKODA OCTAVIA132,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,2%
AUDI A6112,0%
Toate (159)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE112,0%
VOLVO XC60101,9%
BMW SERIA 591,7%
OPEL ASTRA91,7%
RENAULT KADJAR81,5%
BMW X371,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,3%
DACIA SANDERO61,1%
FORD FOCUS61,1%
FORD KUGA61,1%
HYUNDAI TUCSON61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,1%
SKODA FABIA61,1%
VOLKSWAGEN TOURAN61,1%
HYUNDAI IX3550,9%
KIA SPORTAGE50,9%
OPEL CORSA50,9%
RENAULT CLIO50,9%
TOYOTA RAV450,9%
VOLKSWAGEN CADDY50,9%
VOLKSWAGEN POLO50,9%
BMW X140,7%
FORD FIESTA40,7%
HYUNDAI I3040,7%
MERCEDES-BENZ VITO40,7%
OPEL INSIGNIA40,7%
PEUGEOT 50840,7%
SEAT LEON40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
VOLVO V6040,7%
AUDI A330,6%
BMW SERIA 230,6%
BMW SERIA 430,6%
FORD MONDEO30,6%
KIA CEED30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
PEUGEOT 30830,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SEAT EXEO30,6%
SKODA ROOMSTER30,6%
SKODA SUPERB30,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,6%
VOLVO XC4030,6%
ALFA ROMEO 15920,4%
AUDI A520,4%
AUDI Q320,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X520,4%
CITROEN C520,4%
CUPRA FORMENTOR20,4%
FORD C-MAX20,4%
HYUNDAI IONIQ20,4%
JAGUAR XF20,4%
JEEP CHEROKEE20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MG ZS20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
NISSAN PULSAR20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 500820,4%
RENAULT SYMBIOZ20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SMART FORFOUR20,4%
SSANGYONG TIVOLI20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI Q510,2%
BMW SERIA 110,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS410,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA SPRING10,2%
DR 5,010,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD TRANSIT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ EQA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG MG310,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL KARL10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16731,1%
Compacte (C)11220,9%
Medii (D)10619,7%
Mici (B)6111,4%
Monovolume (MPV)499,1%
Mari și de lux (E)275,0%
Mini (A)112,0%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48991,1%
Noi488,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35265,5%
Benzină11621,6%
Hibrid488,9%
GPL173,2%
Electric40,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50794,4%
Companie305,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26148,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10820,1%
Berlină cu hayon8415,6%
Berlină7914,7%
Cabriolet30,6%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9617,9%
75-109 kW26649,5%
110-149 kW14727,4%
150-219 kW224,1%
220 kW și peste20,4%
Necompletat40,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc295,4%
1000-1399 cmc7213,4%
1400-1599 cmc14627,2%
1600-1999 cmc23643,9%
2000-2999 cmc509,3%
Necompletat40,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26924,6%
BMW1059,6%
AUDI938,5%
DACIA918,3%
OPEL918,3%
FORD645,9%
SKODA615,6%
MERCEDES-BENZ484,4%
RENAULT474,3%
TOYOTA302,7%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT252,3%
HYUNDAI242,2%
NISSAN161,5%
KIA141,3%
PEUGEOT141,3%
SUZUKI121,1%
CITROEN111,0%
VOLVO100,9%
MAZDA90,8%
SSANGYONG70,6%
FIAT60,5%
SMART60,5%
LAND ROVER50,5%
DAEWOO40,4%
HONDA40,4%
MINI40,4%
MITSUBISHI40,4%
ALFA ROMEO30,3%
JEEP20,2%
SUBARU20,2%
ARO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12989,6%
Export1510,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2920,1%
DACIA2416,7%
OPEL2316,0%
FORD139,0%
DAEWOO85,6%
BMW74,9%
MERCEDES-BENZ53,5%
CITROEN32,1%
FIAT32,1%
HYUNDAI32,1%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT32,1%
SKODA32,1%
ALFA ROMEO21,4%
KIA21,4%
PEUGEOT21,4%
RENAULT21,4%
VOLVO21,4%
ARO10,7%
AUDI10,7%
CHEVROLET10,7%
CHRYSLER10,7%
LANCIA10,7%
LAND ROVER10,7%
MAZDA10,7%
NISSAN10,7%
OLTCIT10,7%
VAUXHALL10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.