Înmatriculări în județul Sălaj, octombrie 2025

Noi17-51,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare577+1,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări645+0,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri138

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 15 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200105
200201
200304
2004018
2005015
2006029
2007032
2008037
2009051
2010044
2011048
2012042
2013045
2014039
2015032
2016031
2017022
2018025
2019015
202009
202105
2022010
202304
202424
2025151

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14123,7%
BMW7112,0%
AUDI528,8%
MERCEDES-BENZ437,2%
DACIA386,4%
FORD274,5%
NISSAN274,5%
RENAULT264,4%
VOLVO244,0%
SKODA203,4%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL142,4%
PEUGEOT142,4%
SEAT111,9%
SUZUKI111,9%
HYUNDAI91,5%
MITSUBISHI81,3%
KIA71,2%
CITROEN61,0%
LAND ROVER61,0%
TESLA61,0%
TOYOTA50,8%
FIAT40,7%
MAZDA30,5%
SMART30,5%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
ALFA ROMEO10,2%
ASTON MARTIN10,2%
BYD10,2%
DS10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%
SZUKI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT366,1%
VOLKSWAGEN GOLF274,6%
AUDI A4244,1%
DACIA DUSTER244,1%
BMW SERIA 3223,7%
BMW SERIA 5183,0%
NISSAN QASHQAI172,9%
VOLKSWAGEN POLO122,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,0%
VOLKSWAGEN TOURAN122,0%
Toate (164)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3111,9%
FORD FOCUS111,9%
VOLKSWAGEN CADDY101,7%
AUDI A391,5%
BMW X181,4%
OPEL ASTRA81,4%
RENAULT MEGANE81,4%
VOLKSWAGEN SHARAN81,4%
AUDI A671,2%
DACIA LOGAN71,2%
SEAT LEON71,2%
SUZUKI GRAND VITARA71,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,2%
VOLVO XC6071,2%
AUDI Q361,0%
BMW SERIA 161,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,0%
SKODA FABIA61,0%
DACIA SANDERO50,8%
KIA SPORTAGE50,8%
MERCEDES-BENZ SPRINTER50,8%
RENAULT KADJAR50,8%
SKODA OCTAVIA50,8%
AUDI A540,7%
FORD KUGA40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,7%
MITSUBISHI ASX40,7%
NISSAN JUKE40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
OPEL CORSA40,7%
SKODA SUPERB40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,7%
VOLVO V6040,7%
FORD FIESTA30,5%
FORD TRANSIT30,5%
HYUNDAI I3030,5%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
PEUGEOT 30830,5%
PEUGEOT 500830,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
TESLA MODEL X30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,5%
VOLVO XC4030,5%
VOLVO XC9030,5%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C520,3%
FIAT TIPO20,3%
FORD B-MAX20,3%
FORD GALAXY20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
PEUGEOT 20620,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SMART FORTWO20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TESLA MODEL 320,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V9020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q510,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD MONDEO10,2%
JAGUAR XE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA XCEED10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MG RX6 PLUG-IN HYBRID10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18631,3%
Compacte (C)11619,5%
Medii (D)11218,9%
Monovolume (MPV)6711,3%
Mici (B)528,8%
Mari și de lux (E)396,6%
Utilitare91,5%
Neclasificate61,0%
Mini (A)50,8%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57797,1%
Noi172,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42170,9%
Benzină12921,7%
Hibrid315,2%
Electric81,3%
GPL50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55292,9%
Companie427,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30651,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11519,4%
Berlină cu hayon8113,6%
Berlină8013,5%
Cabriolet71,2%
Cupeu50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9716,3%
75-109 kW28548,0%
110-149 kW17028,6%
150-219 kW284,7%
220 kW și peste81,3%
Necompletat61,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc223,7%
1000-1399 cmc559,3%
1400-1599 cmc14824,9%
1600-1999 cmc31352,7%
2000-2999 cmc457,6%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat81,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19530,2%
AUDI6810,5%
BMW639,8%
FORD446,8%
OPEL345,3%
DACIA304,7%
MERCEDES-BENZ304,7%
SKODA274,2%
RENAULT203,1%
HYUNDAI172,6%
Toate (30)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT152,3%
SEAT142,2%
TOYOTA132,0%
NISSAN121,9%
MAZDA81,2%
VOLVO81,2%
LAND ROVER71,1%
SMART71,1%
SUZUKI60,9%
CHEVROLET40,6%
FIAT40,6%
ALFA ROMEO30,5%
CITROEN30,5%
MINI30,5%
DODGE20,3%
KIA20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
JAGUAR10,2%
MCC10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12792,0%
Export107,2%
Înmatriculat pentru export10,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2417,4%
FORD2115,2%
OPEL2014,5%
DACIA139,4%
RENAULT118,0%
SKODA85,8%
AUDI75,1%
BMW53,6%
DAEWOO53,6%
FIAT53,6%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ42,9%
VOLVO42,9%
PEUGEOT32,2%
CITROEN21,4%
MAZDA21,4%
SEAT21,4%
KIA10,7%
LAND ROVER10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.