Înmatriculări în județul Caraș-Severin, octombrie 2025

Noi43+7,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare587+2,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări764+3,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri177

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 40 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200106
2002016
2003014
2004026
2005027
2006035
2007040
2008034
2009034
2010033
2011049
2012041
2013034
2014038
2015032
2016030
2017017
2018020
2019012
2020015
2021014
202206
202301
202432
2025402

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12720,2%
BMW7211,4%
AUDI6310,0%
DACIA518,1%
FORD375,9%
OPEL335,2%
RENAULT304,8%
MERCEDES-BENZ274,3%
SKODA264,1%
NISSAN172,7%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT172,7%
HYUNDAI142,2%
SUZUKI132,1%
KIA121,9%
PEUGEOT121,9%
CITROEN111,7%
TOYOTA111,7%
FIAT101,6%
VOLVO101,6%
CHEVROLET50,8%
MAZDA50,8%
JEEP30,5%
LAND ROVER30,5%
MG20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
DFSK10,2%
HONDA10,2%
LADA10,2%
MASERATI10,2%
MINI10,2%
ROVER10,2%
SAAB10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF436,8%
BMW SERIA 3254,0%
AUDI A4243,8%
DACIA DUSTER182,9%
VOLKSWAGEN PASSAT182,9%
DACIA LOGAN162,5%
BMW SERIA 5152,4%
VOLKSWAGEN TOURAN152,4%
OPEL ASTRA132,1%
AUDI A6121,9%
Toate (175)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS121,9%
NISSAN QASHQAI121,9%
AUDI A3111,8%
SKODA OCTAVIA111,8%
DACIA SANDERO101,6%
RENAULT MEGANE91,4%
VOLKSWAGEN POLO91,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,4%
BMW SERIA 181,3%
AUDI A571,1%
FORD KUGA71,1%
SEAT IBIZA71,1%
SKODA FABIA71,1%
VOLKSWAGEN SHARAN71,1%
BMW X161,0%
BMW X361,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,0%
OPEL CORSA61,0%
SEAT LEON61,0%
DACIA LODGY50,8%
FORD GALAXY50,8%
KIA SPORTAGE50,8%
PEUGEOT 30850,8%
RENAULT SCENIC50,8%
SUZUKI GRAND VITARA50,8%
BMW SERIA 240,6%
FIAT 50040,6%
FORD FIESTA40,6%
FORD MONDEO40,6%
MAZDA 340,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
RENAULT KADJAR40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLVO XC6040,6%
AUDI Q530,5%
CHEVROLET CRUZE30,5%
CITROEN C4 PICASSO30,5%
CITROEN C530,5%
FIAT PUNTO30,5%
FORD C-MAX30,5%
HYUNDAI I2030,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
KIA RIO30,5%
RENAULT CLIO30,5%
SEAT ALHAMBRA30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SUZUKI JIMNY30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
VOLVO XC9030,5%
AUDI Q320,3%
AUDI Q720,3%
BMW X420,3%
CHEVROLET AVEO20,3%
CITROEN C320,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG ZS20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
SMART FORTWO20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
BMW M210,2%
BMW M810,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
BMW X710,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
DFSK E510,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD KA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SOUL10,2%
LADA 4X410,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MASERATI GRECALE10,2%
MAZDA 210,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ EQE10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)15624,8%
SUV15524,6%
Medii (D)10015,9%
Mici (B)8914,1%
Monovolume (MPV)7411,7%
Mari și de lux (E)365,7%
Mini (A)121,9%
Sport50,8%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58793,2%
Noi436,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40464,1%
Benzină16626,3%
Hibrid355,6%
GPL203,2%
Electric50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60696,2%
Companie243,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27143,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13020,6%
Berlină cu hayon11718,6%
Berlină9615,2%
Cupeu111,7%
Cabriolet50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16426,0%
75-109 kW29446,7%
110-149 kW12920,5%
150-219 kW304,8%
220 kW și peste81,3%
Necompletat50,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc345,4%
1000-1399 cmc9414,9%
1400-1599 cmc16125,6%
1600-1999 cmc28545,2%
2000-2999 cmc507,9%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat50,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19325,3%
BMW749,7%
FORD709,2%
AUDI699,0%
DACIA638,2%
OPEL486,3%
SKODA374,8%
MERCEDES-BENZ354,6%
RENAULT324,2%
PEUGEOT162,1%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI141,8%
FIAT121,6%
MAZDA121,6%
NISSAN121,6%
HYUNDAI81,0%
MITSUBISHI81,0%
SEAT81,0%
TOYOTA70,9%
VOLVO70,9%
LAND ROVER60,8%
CITROEN50,7%
KIA40,5%
ALFA ROMEO30,4%
DAIHATSU30,4%
MINI30,4%
PORSCHE30,4%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
ARO10,1%
GWM10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15587,6%
Export2212,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3318,6%
FORD3218,1%
DACIA2111,9%
OPEL2111,9%
AUDI95,1%
MERCEDES-BENZ95,1%
RENAULT95,1%
DAEWOO84,5%
BMW63,4%
PEUGEOT63,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA42,3%
CITROEN31,7%
MAZDA31,7%
CHEVROLET21,1%
FIAT21,1%
HYUNDAI21,1%
TOYOTA21,1%
ALFA ROMEO10,6%
LADA10,6%
NISSAN10,6%
ROVER10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.