Înmatriculări în județul Maramureș, octombrie 2025

Noi95-22,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare981+6,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.258-10,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri324

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 22 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 61 rulate, prima înmatriculare2011: 78 rulate, prima înmatriculare2012: 67 rulate, prima înmatriculare2013: 62 rulate, prima înmatriculare2014: 79 rulate, prima înmatriculare2015: 54 rulate, prima înmatriculare2016: 64 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 35 rulate, prima înmatriculare2021: 31 rulate, prima înmatriculare2022: 26 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 88 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001022
200106
2002010
2003014
2004021
2005025
2006041
2007043
2008055
2009051
2010061
2011078
2012067
2013062
2014079
2015054
2016064
2017047
2018135
2019036
2020035
2021031
2022026
202308
2024610
2025880

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16715,5%
AUDI11610,8%
BMW958,8%
RENAULT908,4%
DACIA706,5%
MERCEDES-BENZ696,4%
FORD676,2%
NISSAN504,6%
PEUGEOT454,2%
SKODA403,7%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI282,6%
OPEL282,6%
VOLVO272,5%
CITROEN222,0%
TOYOTA201,9%
SEAT181,7%
SUZUKI171,6%
KIA151,4%
MAZDA131,2%
FIAT111,0%
MITSUBISHI111,0%
LAND ROVER80,7%
MG80,7%
JEEP70,7%
CHEVROLET40,4%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
BYD30,3%
HONDA30,3%
TESLA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DFM10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
LADA10,1%
SKYWELL10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF444,1%
AUDI A4434,0%
VOLKSWAGEN PASSAT343,2%
DACIA DUSTER333,1%
BMW SERIA 3312,9%
NISSAN QASHQAI292,7%
AUDI A6232,1%
FORD FOCUS232,1%
RENAULT MEGANE201,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN201,9%
Toate (253)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA191,8%
AUDI Q5161,5%
DACIA LOGAN161,5%
BMW X3151,4%
VOLKSWAGEN POLO151,4%
RENAULT KADJAR141,3%
BMW SERIA 5131,2%
RENAULT CLIO131,2%
RENAULT SCENIC131,2%
VOLVO XC60131,2%
AUDI A3121,1%
BMW X1121,1%
VOLKSWAGEN TOURAN121,1%
FORD FIESTA111,0%
KIA SPORTAGE111,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,0%
DACIA SANDERO100,9%
OPEL ASTRA100,9%
SEAT LEON100,9%
AUDI A590,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
MERCEDES-BENZ GLC90,8%
PEUGEOT 50890,8%
FORD KUGA80,7%
PEUGEOT 300880,7%
SUZUKI GRAND VITARA80,7%
VOLKSWAGEN CADDY80,7%
AUDI Q370,7%
CITROEN C4 PICASSO70,7%
DACIA BIGSTER70,7%
HYUNDAI TUCSON70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,7%
RENAULT KOLEOS70,7%
SKODA FABIA70,7%
BMW SERIA 160,6%
FORD MONDEO60,6%
MG ZS60,6%
NISSAN JUKE60,6%
NISSAN X-TRAIL60,6%
PEUGEOT 200860,6%
PEUGEOT 20760,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
HYUNDAI IX3550,5%
NISSAN QASHQAI+250,5%
PEUGEOT 20650,5%
SKODA SUPERB50,5%
TOYOTA RAV450,5%
TOYOTA YARIS CROSS50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
VOLVO V6050,5%
BMW X440,4%
CHEVROLET CAPTIVA40,4%
FORD TRANSIT CUSTOM40,4%
HYUNDAI I3040,4%
JEEP CHEROKEE40,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
OPEL CORSA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 30840,4%
SEAT IBIZA40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SUZUKI JIMNY40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
BMW SERIA 230,3%
BMW X230,3%
CITROEN C530,3%
FIAT STILO30,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MINI COOPER30,3%
NISSAN MICRA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO V5030,3%
BMW X520,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 AIRCROSS20,2%
DACIA SPRING20,2%
FIAT DOBLO20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT CONNECT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MG HS20,2%
MITSUBISHI MONTERO20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA C-HR20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S310,1%
AUDI SQ510,1%
BMW IX110,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X610,1%
BMW Z410,1%
BYD SEAL10,1%
CITROEN 10710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV39536,7%
Compacte (C)20018,6%
Medii (D)16215,1%
Mici (B)12111,2%
Monovolume (MPV)1009,3%
Mari și de lux (E)555,1%
Mini (A)111,0%
Sport111,0%
Utilitare111,0%
Neclasificate100,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare98191,2%
Noi958,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină73668,4%
Benzină20018,6%
Hibrid1049,7%
Electric212,0%
GPL141,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96489,6%
Companie11210,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50246,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21520,0%
Berlină cu hayon20018,6%
Berlină13812,8%
Cupeu121,1%
Cabriolet90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18517,2%
75-109 kW48745,3%
110-149 kW30728,5%
150-219 kW585,4%
220 kW și peste181,7%
Necompletat212,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc434,0%
1000-1399 cmc11811,0%
1400-1599 cmc27725,7%
1600-1999 cmc51147,5%
2000-2999 cmc1029,5%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat212,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21917,4%
AUDI13410,7%
BMW1159,1%
FORD1038,2%
RENAULT887,0%
DACIA876,9%
MERCEDES-BENZ856,8%
SKODA624,9%
OPEL604,8%
PEUGEOT393,1%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA332,6%
SUZUKI292,3%
CITROEN211,7%
SEAT211,7%
VOLVO211,7%
HYUNDAI201,6%
NISSAN191,5%
MAZDA161,3%
LAND ROVER141,1%
FIAT90,7%
JEEP90,7%
KIA90,7%
MITSUBISHI90,7%
HONDA60,5%
MINI50,4%
ALFA ROMEO40,3%
CHEVROLET30,2%
PORSCHE30,2%
DAIHATSU20,2%
SMART20,2%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
GEELY10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
PONTIAC10,1%
SAAB10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare29992,3%
Export247,4%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5918,2%
FORD4614,2%
DACIA3912,0%
RENAULT3912,0%
OPEL288,6%
PEUGEOT226,8%
AUDI164,9%
FIAT113,4%
SKODA113,4%
CITROEN72,2%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ72,2%
SEAT72,2%
DAEWOO61,9%
BMW41,2%
HYUNDAI30,9%
NISSAN30,9%
VOLVO30,9%
ALFA ROMEO20,6%
CHEVROLET20,6%
KIA20,6%
TOYOTA20,6%
CHRYSLER10,3%
DAIHATSU10,3%
MAZDA10,3%
PORSCHE10,3%
SUZUKI10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.