Înmatriculări în județul Iași, octombrie 2025

Noi322+34,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.105-3,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.283-2,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri441

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 73 rulate, prima înmatriculare2010: 77 rulate, prima înmatriculare2011: 78 rulate, prima înmatriculare2012: 72 rulate, prima înmatriculare2013: 61 rulate, prima înmatriculare2014: 65 rulate, prima înmatriculare2015: 70 rulate, prima înmatriculare2016: 76 rulate, prima înmatriculare2017: 59 rulate, prima înmatriculare2018: 46 rulate, prima înmatriculare2019: 52 rulate, prima înmatriculare2020: 59 rulate, prima înmatriculare2021: 62 rulate, prima înmatriculare2022: 54 rulate, prima înmatriculare2023: 21 rulate, prima înmatriculare2024: 34 noi2024: 15 rulate, prima înmatriculare2025: 288 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200102
200205
200306
2004016
2005021
2006023
2007034
2008047
2009073
2010077
2011078
2012072
2013061
2014065
2015070
2016076
2017059
2018046
2019052
2020059
2021062
2022054
2023021
20243415
20252883

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21415,0%
DACIA1198,3%
BMW1148,0%
RENAULT1007,0%
TOYOTA956,7%
AUDI886,2%
MERCEDES-BENZ775,4%
HYUNDAI725,0%
FORD684,8%
SKODA533,7%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO483,4%
OPEL392,7%
NISSAN372,6%
SEAT372,6%
KIA332,3%
MAZDA312,2%
SUZUKI302,1%
PEUGEOT211,5%
TESLA211,5%
LEXUS171,2%
CITROEN161,1%
HONDA130,9%
FIAT100,7%
BYD70,5%
MITSUBISHI70,5%
SSANGYONG70,5%
LAND ROVER60,4%
MG50,4%
SMART50,4%
ALFA ROMEO40,3%
LYNK&CO40,3%
MINI40,3%
PORSCHE40,3%
SUBARU40,3%
CUPRA30,2%
GEELY30,2%
CHERY20,1%
FERRARI20,1%
JEEP20,1%
BAIC10,1%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LAMBORGHINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT584,1%
DACIA LOGAN473,3%
AUDI A4382,7%
RENAULT MEGANE382,7%
VOLKSWAGEN GOLF382,7%
DACIA DUSTER342,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN332,3%
NISSAN QASHQAI271,9%
BMW SERIA 3251,8%
FORD FOCUS231,6%
Toate (291)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA COROLLA211,5%
TOYOTA C-HR201,4%
VOLVO XC60201,4%
OPEL ASTRA191,3%
BMW X3181,3%
DACIA SANDERO181,3%
BMW SERIA 5161,1%
SKODA OCTAVIA161,1%
TOYOTA RAV4161,1%
VOLKSWAGEN POLO161,1%
VOLKSWAGEN TOURAN161,1%
TOYOTA AURIS151,1%
FORD KUGA141,0%
HYUNDAI TUCSON141,0%
RENAULT CLIO141,0%
AUDI A6130,9%
AUDI Q5130,9%
DACIA BIGSTER130,9%
SUZUKI VITARA130,9%
HYUNDAI IONIQ120,8%
TESLA MODEL Y120,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS120,8%
BMW X1110,8%
HYUNDAI INSTER110,8%
RENAULT KADJAR110,8%
SKODA FABIA110,8%
BMW SERIA 1100,7%
BMW X5100,7%
KIA SPORTAGE100,7%
MERCEDES-BENZ GLC100,7%
SEAT IBIZA100,7%
AUDI A390,6%
MAZDA 390,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,6%
SEAT ALTEA90,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA V80,6%
SEAT LEON80,6%
SKODA KODIAQ80,6%
SUZUKI S-CROSS80,6%
TESLA MODEL 380,6%
HYUNDAI I3070,5%
MAZDA CX-3070,5%
OPEL CORSA70,5%
RENAULT SCENIC70,5%
SKODA SUPERB70,5%
TOYOTA YARIS70,5%
TOYOTA YARIS CROSS70,5%
VOLKSWAGEN CADDY70,5%
VOLKSWAGEN CC70,5%
VOLKSWAGEN SHARAN70,5%
BMW SERIA 260,4%
CITROEN C4 PICASSO60,4%
FORD PUMA60,4%
HYUNDAI KONA60,4%
HYUNDAI SANTA FE60,4%
KIA XCEED60,4%
LEXUS NX60,4%
MAZDA CX-560,4%
RENAULT TALISMAN60,4%
VOLVO XC4060,4%
BMW SERIA 450,4%
FORD MONDEO50,4%
KIA CEED50,4%
LEXUS RX50,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
PEUGEOT 300850,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
VOLVO V6050,4%
AUDI Q340,3%
BMW X640,3%
BYD DOLPHIN SURF40,3%
FORD FIESTA40,3%
HONDA CIVIC40,3%
HYUNDAI I1040,3%
HYUNDAI I2040,3%
HYUNDAI IX3540,3%
KIA NIRO40,3%
LEXUS UX40,3%
MAZDA CX-6040,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
OPEL MOKKA40,3%
PEUGEOT 200840,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT ARKANA40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SKODA RAPID40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO XC9040,3%
AUDI A730,2%
CUPRA TERRAMAR30,2%
DACIA JOGGER30,2%
DACIA LODGY30,2%
FORD EXPLORER30,2%
HONDA HR-V30,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
LYNK&CO 0130,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,2%
MG ZS30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 500830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SEAT ATECA30,2%
SEAT EXEO30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO EX3030,2%
AUDI A520,1%
AUDI Q720,1%
BMW IX20,1%
BMW X220,1%
CITROEN C420,1%
CITROEN DS520,1%
FIAT FREEMONT20,1%
FIAT PANDA20,1%
FORD S-MAX20,1%
FORD TRANSIT20,1%
GEELY COOLRAY20,1%
HONDA ACCORD20,1%
HONDA CR-V20,1%
KIA CARENS20,1%
MAZDA 220,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
MERCEDES-BENZ GLB20,1%
MERCEDES-BENZ SLK20,1%
MINI MINI20,1%
MITSUBISHI OUTLANDER20,1%
NISSAN JUKE20,1%
RENAULT ESPACE20,1%
RENAULT LAGUNA20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV57240,1%
Compacte (C)27719,4%
Medii (D)19113,4%
Mici (B)16511,6%
Monovolume (MPV)1238,6%
Mari și de lux (E)463,2%
Mini (A)322,2%
Sport90,6%
Neclasificate60,4%
Utilitare60,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.10577,4%
Noi32222,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină65345,8%
Hibrid34724,3%
Benzină30721,5%
Electric745,2%
GPL463,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.16181,4%
Companie26618,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break63444,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)29620,7%
Berlină cu hayon29320,5%
Berlină17812,5%
Cupeu151,1%
Cabriolet110,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30821,6%
75-109 kW54438,1%
110-149 kW38727,1%
150-219 kW785,5%
220 kW și peste372,6%
Necompletat735,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc926,4%
1000-1399 cmc16411,5%
1400-1599 cmc39027,3%
1600-1999 cmc55038,5%
2000-2999 cmc14810,4%
3000 cmc și peste90,6%
Necompletat745,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN48321,2%
BMW23610,3%
DACIA2038,9%
AUDI1717,5%
FORD1376,0%
SKODA1285,6%
RENAULT1275,6%
OPEL1124,9%
MERCEDES-BENZ1084,7%
TOYOTA903,9%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI512,2%
SEAT502,2%
SUZUKI351,5%
VOLVO351,5%
FIAT341,5%
PEUGEOT341,5%
NISSAN301,3%
MAZDA291,3%
KIA281,2%
CITROEN190,8%
CHEVROLET180,8%
HONDA160,7%
LAND ROVER160,7%
ALFA ROMEO150,7%
LEXUS140,6%
SMART110,5%
JEEP70,3%
TESLA70,3%
DAEWOO60,3%
MINI60,3%
MITSUBISHI60,3%
PORSCHE60,3%
SSANGYONG50,2%
JAGUAR20,1%
SUBARU20,1%
CUPRA10,0%
DAIHATSU10,0%
DS10,0%
LANCIA10,0%
LYNK&CO10,0%
MASERATI10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35480,3%
Export8519,3%
Înmatriculat pentru export20,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8218,6%
DACIA8118,4%
OPEL4510,2%
FORD368,2%
RENAULT306,8%
DAEWOO225,0%
SKODA194,3%
FIAT173,9%
AUDI153,4%
MERCEDES-BENZ143,2%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW112,5%
PEUGEOT112,5%
CHEVROLET102,3%
SEAT102,3%
HYUNDAI71,6%
TOYOTA40,9%
CITROEN30,7%
KIA30,7%
PORSCHE30,7%
VOLVO30,7%
MAZDA20,5%
MINI20,5%
NISSAN20,5%
SUZUKI20,5%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.