Înmatriculări în județul Hunedoara, octombrie 2025

Noi119-16,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare737-6,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.338+14,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri299

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 48 rulate, prima înmatriculare2009: 66 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 59 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 62 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 110 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200105
200206
200305
2004024
2005023
2006033
2007022
2008048
2009066
2010059
2011059
2012045
2013062
2014052
2015039
2016034
2017033
2018030
2019030
2020023
2021013
202208
202304
202496
20251100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12214,3%
DACIA11913,9%
RENAULT819,5%
BMW748,6%
FORD647,5%
AUDI586,8%
OPEL495,7%
MERCEDES-BENZ374,3%
PEUGEOT374,3%
SKODA364,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN273,2%
HYUNDAI192,2%
TOYOTA172,0%
MAZDA161,9%
SUZUKI161,9%
VOLVO151,8%
KIA101,2%
SEAT101,2%
CITROEN80,9%
MITSUBISHI70,8%
LAND ROVER50,6%
MG50,6%
ALFA ROMEO30,4%
FIAT30,4%
SUBARU30,4%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
SSANGYONG20,2%
BYD10,1%
CHEVROLET10,1%
DFSK10,1%
LYNK&CO10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF445,2%
DACIA DUSTER414,8%
BMW SERIA 3293,4%
DACIA SANDERO293,4%
DACIA LOGAN252,9%
AUDI A4222,6%
FORD FIESTA202,3%
RENAULT MEGANE192,2%
DACIA BIGSTER182,1%
AUDI A3172,0%
Toate (199)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS161,9%
NISSAN QASHQAI151,8%
SKODA OCTAVIA141,6%
BMW SERIA 5131,5%
VOLKSWAGEN PASSAT131,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,5%
OPEL ASTRA121,4%
OPEL CORSA121,4%
RENAULT SCENIC121,4%
VOLKSWAGEN POLO121,4%
RENAULT CLIO111,3%
BMW X3101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,2%
PEUGEOT 50891,1%
SUZUKI GRAND VITARA91,1%
AUDI Q580,9%
HYUNDAI I3080,9%
RENAULT CAPTUR80,9%
FORD KUGA70,8%
PEUGEOT 300870,8%
SKODA FABIA70,8%
AUDI A660,7%
FORD MONDEO60,7%
KIA SPORTAGE60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
OPEL MOKKA60,7%
OPEL ZAFIRA60,7%
PEUGEOT 200860,7%
SEAT IBIZA60,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,7%
VOLKSWAGEN TOURAN60,7%
BMW SERIA 150,6%
MITSUBISHI ASX50,6%
NISSAN JUKE50,6%
RENAULT KADJAR50,6%
RENAULT KANGOO50,6%
RENAULT KOLEOS50,6%
SKODA KAROQ50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
BMW X140,5%
BMW X540,5%
CITROEN C440,5%
FORD C-MAX40,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
MAZDA 340,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
OPEL MERIVA40,5%
PEUGEOT 30740,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT ARKANA40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
DACIA JOGGER30,4%
FORD GALAXY30,4%
FORD GRAND C-MAX30,4%
KIA CEED30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
MG ZS30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SKODA RAPID30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO XC6030,4%
AUDI A520,2%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 220,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD EXPLORER20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP PATRIOT20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MG HS20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT MODUS20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI SX420,2%
SUZUKI VITARA20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A810,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BYD SEAL U10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
DACIA DOKKER10,1%
DFSK SERES 310,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 60010,1%
FIAT DOBLO10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI H-110,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI INSTER10,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR XE10,1%
KIA CARENS10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28833,6%
Compacte (C)18721,8%
Mici (B)13615,9%
Medii (D)10812,6%
Monovolume (MPV)849,8%
Mari și de lux (E)313,6%
Mini (A)101,2%
Neclasificate50,6%
Sport40,5%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73786,1%
Noi11913,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46654,4%
Benzină26430,8%
Hibrid829,6%
GPL323,7%
Electric111,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică79192,4%
Companie657,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35941,9%
Berlină cu hayon22426,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16319,0%
Berlină9511,1%
Cabriolet91,1%
Cupeu60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20624,1%
75-109 kW40046,7%
110-149 kW20423,8%
150-219 kW273,2%
220 kW și peste91,1%
Necompletat101,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc667,7%
1000-1399 cmc14516,9%
1400-1599 cmc24728,9%
1600-1999 cmc32437,9%
2000-2999 cmc607,0%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat111,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22817,0%
DACIA13710,2%
BMW1289,6%
FORD1239,2%
OPEL957,1%
AUDI926,9%
RENAULT755,6%
SKODA745,5%
MERCEDES-BENZ604,5%
PEUGEOT503,7%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN372,8%
HYUNDAI231,7%
SUZUKI231,7%
CITROEN211,6%
TOYOTA211,6%
SEAT191,4%
FIAT181,3%
MITSUBISHI151,1%
VOLVO151,1%
MAZDA110,8%
CHEVROLET100,7%
KIA90,7%
LAND ROVER70,5%
DAEWOO60,4%
DAIHATSU50,4%
HONDA50,4%
SMART50,4%
ALFA ROMEO40,3%
JEEP40,3%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
DODGE20,1%
DS20,1%
JAGUAR20,1%
SSANGYONG20,1%
CHRYSLER10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare28796,0%
Export113,7%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5016,7%
OPEL4414,7%
VOLKSWAGEN4013,4%
FORD3712,4%
RENAULT248,0%
SKODA196,4%
DAEWOO113,7%
PEUGEOT103,3%
FIAT93,0%
MERCEDES-BENZ72,3%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW51,7%
CITROEN51,7%
SEAT51,7%
AUDI41,3%
CHEVROLET41,3%
MAZDA41,3%
MITSUBISHI31,0%
HONDA20,7%
HYUNDAI20,7%
OLTCIT20,7%
SUBARU20,7%
TOYOTA20,7%
DS10,3%
KIA10,3%
LADA10,3%
MCC10,3%
NISSAN10,3%
PORSCHE10,3%
ROVER10,3%
TRABANT10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.