Înmatriculări în județul Satu Mare, octombrie 2025

Noi67+9,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare712+9,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.015+10,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri342

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 56 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 32 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 58 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
2001010
200205
2003012
2004010
2005023
2006032
2007031
2008044
2009052
2010056
2011055
2012047
2013045
2014046
2015035
2016033
2017030
2018031
2019026
2020032
2021027
2022011
202308
202495
2025581

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15119,4%
AUDI8110,4%
BMW617,8%
DACIA577,3%
FORD526,7%
MERCEDES-BENZ496,3%
RENAULT486,2%
SKODA405,1%
OPEL293,7%
VOLVO233,0%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN212,7%
PEUGEOT212,7%
TOYOTA212,7%
SEAT202,6%
HYUNDAI192,4%
CITROEN121,5%
FIAT70,9%
LAND ROVER70,9%
KIA60,8%
MITSUBISHI60,8%
MAZDA50,6%
PORSCHE50,6%
TESLA50,6%
SSANGYONG40,5%
CHEVROLET30,4%
HONDA30,4%
LEXUS30,4%
MINI30,4%
SUZUKI30,4%
ALFA ROMEO20,3%
LANCIA20,3%
BYD10,1%
CADILLAC10,1%
CHERY10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
LADA10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF425,4%
AUDI A4303,9%
VOLKSWAGEN PASSAT303,9%
BMW SERIA 3222,8%
DACIA LOGAN222,8%
DACIA DUSTER192,4%
FORD FOCUS192,4%
RENAULT MEGANE162,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,1%
AUDI Q5141,8%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO141,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,7%
NISSAN QASHQAI131,7%
SKODA OCTAVIA131,7%
VOLKSWAGEN TOURAN131,7%
BMW X3121,5%
DACIA SANDERO121,5%
VOLVO XC60121,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,4%
SKODA FABIA101,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,3%
AUDI A591,2%
OPEL CORSA91,2%
PEUGEOT 30881,0%
SEAT IBIZA81,0%
SKODA SUPERB81,0%
AUDI A370,9%
BMW SERIA 570,9%
FORD FIESTA70,9%
TOYOTA RAV470,9%
VOLKSWAGEN SHARAN70,9%
BMW X160,8%
FORD S-MAX60,8%
OPEL ASTRA60,8%
RENAULT SCENIC60,8%
AUDI A650,6%
BMW SERIA 150,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
SEAT LEON50,6%
AUDI Q340,5%
FORD GALAXY40,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
PEUGEOT 300840,5%
RENAULT KADJAR40,5%
RENAULT TRAFIC40,5%
SEAT ALHAMBRA40,5%
TOYOTA AYGO40,5%
CITROEN C330,4%
FIAT PUNTO30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD KUGA30,4%
HYUNDAI IONIQ30,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
KIA CEED30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL MOKKA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
AUDI A120,3%
AUDI Q820,3%
AUDI SQ520,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X220,3%
CITROEN C420,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FORD ECOSPORT20,3%
FORD EXPLORER20,3%
FORD PUMA20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA SORENTO20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLS20,3%
MINI COOPER20,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 500820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT MODUS20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN FOX20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO S9020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI TT10,1%
BMW IX110,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
BYD SEAL U10,1%
CADILLAC ESCALADE10,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAEWOO EVANDA10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
HYUNDAI IX2010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23229,8%
Compacte (C)15920,4%
Medii (D)12415,9%
Mici (B)11314,5%
Monovolume (MPV)9412,1%
Mari și de lux (E)374,7%
Mini (A)131,7%
Neclasificate40,5%
Sport30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71291,4%
Noi678,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45658,5%
Benzină20326,1%
Hibrid8210,5%
GPL222,8%
Electric162,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69288,8%
Companie8711,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35645,7%
Berlină cu hayon16220,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14418,5%
Berlină10213,1%
Cupeu81,0%
Cabriolet70,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17923,0%
75-109 kW32341,5%
110-149 kW19424,9%
150-219 kW415,3%
220 kW și peste263,3%
Necompletat162,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc496,3%
1000-1399 cmc10914,0%
1400-1599 cmc16220,8%
1600-1999 cmc36546,9%
2000-2999 cmc739,4%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat162,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22021,7%
BMW989,7%
AUDI959,4%
FORD908,9%
DACIA757,4%
MERCEDES-BENZ666,5%
OPEL595,8%
SKODA555,4%
RENAULT504,9%
TOYOTA262,6%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT222,2%
NISSAN212,1%
SEAT212,1%
CITROEN171,7%
HYUNDAI111,1%
VOLVO111,1%
LAND ROVER90,9%
MITSUBISHI90,9%
SUZUKI90,9%
KIA70,7%
MAZDA60,6%
FIAT50,5%
PORSCHE50,5%
HONDA40,4%
CHEVROLET30,3%
DAEWOO30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DODGE20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
MASERATI20,2%
SSANGYONG20,2%
DS10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare31291,2%
Export308,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8224,0%
FORD5415,8%
DACIA4613,5%
OPEL4412,9%
AUDI216,1%
RENAULT195,6%
FIAT102,9%
BMW92,6%
MERCEDES-BENZ82,3%
SKODA82,3%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT61,8%
SEAT61,8%
DAEWOO51,5%
CITROEN41,2%
CHEVROLET30,9%
HYUNDAI20,6%
MAZDA20,6%
VOLVO20,6%
ALFA ROMEO10,3%
HONDA10,3%
JAGUAR10,3%
LADA10,3%
MITSUBISHI10,3%
NISSAN10,3%
PORSCHE10,3%
ROLLS-ROYCE10,3%
SAAB10,3%
SUZUKI10,3%
TOYOTA10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.